Czech Point. Ilustrační foto

Czech Point. Ilustrační foto | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Rodné příjmení se na občanky nevrátí, chybějící údaj vyřeší prohlášení

  • 179
Ministerstva vnitra a spravedlnosti se rozhodla vyřešit problém s chybějícím rodným příjmením na občanských průkazech. Údaj nevrátí zpět na občanky, ale nechá žadatele o výpis z rejstříků trestů podepisovat čestné prohlášení. Lidé by tak na úřady už nemuseli chodit s rodnými listy.

Rodné příjmení chybí na občankách od ledna loňského roku, kdy stát začal vydávat nový, menší typ občanského průkazu. To ovšem znamená, že žadatelé o výpis z rejstříku trestů musejí s sebou nosit od té doby rodné listy.

Změna přitom v praxi vyvolává zmatky. Potrápila i Víta Veseleňáka. "Paní u přepážky mi řekla, že u nových občanských průkazů potřebují ještě rodný list. K čemu mi potom je tenhle doklad totožnosti? Proč nechtějí doklad, který normálně člověk má u sebe? Kdo u sebe nosí normálně rodný list? Na info lince mi to paní nebyla schopna vysvětlit, prý je to nutnost," popsal Veseleňák.

"Problém se nám podařilo po vzájemné dohodě vyřešit. Ministerstvo spravedlnosti proto připravuje novelu, podle které by mělo při žádosti o výpis z rejstříku trestů stačit vyplnit čestné prohlášení. Nebude tak nutné předkládat žádný další doklad," uvedl Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

V jednom z paragrafů novely zákona o přestupcích stojí: "Nelze-li údaj uvedený v žádosti o výpis ověřit průkazem totožnosti nebo s využitím základního registru obyvatel, kontaktní místo připustí jeho potvrzení čestným prohlášením."

To znamená, že ten, kdo nebude mít u sebe při žádání o výpis z trestního rejstříku rodný list, podepíše s úředníkem Czech Pointu čestné prohlášení o svém rodném příjmení. Prohlášení se budou podepisovat minimálně do doby, než budou funkční základní registry obyvatel. Ty už sice vnitro spustilo, ne všichni úředníci s nimi pracují a ne všechny instituce jsou na ně napojeny. Šanci na čestné prohlášení proto radnice vítají.

"Bude to rozhodně lepší než současná situace, protože už nebudeme muset posílat lidi domů, aby hledali rodné listy. Dneska to děláme a oni jsou poprávu naštvaní, protože si mysleli, že nové systémy jim usnadní život, nikoliv že jim ho ztíží," řekl iDNES.cz Dan Jiránek, primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí ČR. Podle něj by ještě lepší bylo, kdyby se údaje, které mizí z občanských průkazů, přesunuly na čip nových občanek. Ten si zatím lidé nemusí s novým dokladem pořizovat. Navíc čip má nyní jen jednu funkci a tou je případné využití elektronického podpisu (více o čipech v občanských průkazech čtěte zde). "Čip je v podstatě nanic a aby se situace zlepšila, to je asi na dlouho," povzdechl si Jiránek.

Úřady nyní čekají, jak se novinka, pokud projde parlamentem, bude řešit v praxi. "Osobně si dokážu představit, že čestné prohlášení bude součástí žádosti o výpis z rejstříku trestů. To by znamenalo, že na žádosti bude prakticky o jeden podpis navíc," řekl iDNES.cz Peter Garláthy, vedoucí oddělení správního úřadu Olomouckého kraje.

Na občanky údaj nevrátíme, protože se tam nevejde

Rodné příjmení musí lidé dokládat proto, že ženy i muži ho mohou v průběhu života změnit. A to třeba i ve snaze zahladit svoji zločineckou minulost. "Údaj o rodném příjmení žadatele o výpis je pro lustraci v evidenci rejstříku trestů naprosto nezbytný, neboť evidence je vybudována a abecedně řazena právě podle rodného příjmení v ní evidovaných osob," stojí v důvodové zprávě novely.

Ministerstva se přitom přou, v čí gesci změna je. Zatímco vnitro tvrdí, že spadá pod ministerstvo spravedlnosti, to říká, že jde rozhodně o změnu ministerstva vnitra. "Ministerstvo spravedlnosti je pouze spolugestorem," podotkla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Faktem je, že ministerstvo vnitra má na starost agendu spojenou s doklady i Czech Pointy.

Úřady si změnu přehazují možná i proto, že musí vysvětlovat, proč celou situaci neřeší osvědčeným způsobem. Tedy tak, že by se rodná příjmení opět vrátila na občanské průkazy. "Občanský průkaz obsahuje dle ministerstva vnitra veškeré údaje nezbytné k identifikaci občana. Rodné příjmení není údaj, který by byl k identifikaci občana nutný," tvrdí Korbel. Mluvčí ministerstva Pavel Novák pak argumentoval i tím, že doklad je nyní příliš malý na to, aby se tam údaj opět vrátil. "Nevejde se tam," řekl iDNES.cz Novák.

Podepisovat čestná prohlášení by lidé na úřadech mohli už na podzim. Ačkoliv má novela začít platit až od ledna 2015, paragraf s větou o nové možnosti je výjimkou. "Ustanovení o zavedení institutu čestného prohlášení by vešlo v účinnost dříve - prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení novely ve sbírce zákonů," upozornila Čechová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video