Změny na Kubě půjdou pomalu, říká Josef Opatrný, odborník na tuto oblast.

Změny na Kubě půjdou pomalu, říká Josef Opatrný, odborník na tuto oblast. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Změny na Kubě budou jen velmi pomalé, míní odborník

  • 13
Pokud se situace na Kubě změní, nebude to rozhodně hned. Většina znalců hispánského světa se staví k očekáváním spjatým s koncem éry Fidela Castra spíše skepticky. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to uvedl vedoucí Střediska ibero-amerických studicí FF UK Josef Opatrný.

Přestože Josef Opatrný není příliš optimistický, pokud jde o rychlost změn na Kubě, ekonomické reformy vidí jako nevyhnutelné.

"I ty různé ekonomické pokusy jsou nutností, protože hospodářská situace Kuby je špatná. Jejich úspěšnost je velkou otázkou, nejsou totiž první a ty předchozí žádné změny nepřinesly," říká Opatrný.

Pokud by tyto pokusy úspěšné byly, nespokojenost přinejmenším části Kubánců by se podle něj jistě zmenšila a zřejmě by přijímali režim s větším pochopením.

Ke zhoršení životních podmínek na Kubě došlo po zhroucení Sovětského svazu na počátku 90. let. "K částečnému zlepšení došlo na jejich konci, kdy Kubu především dodávkami ropy začala podporovat Venezuela. Zda se ale životní úroveň dostala alespoň tam, kde byla před propadem, si netroufám říci. Podle našich měřítek je stále kritická," říká Opatrný.

. ODPOVĚDI J. Opatrného ČTĚTE zde

V dohledné době se ani disidenti nedočkají jiného přijetí. "Disent to na Kubě měl a má těžší než svého času disent ve východní Evropě. Castro totiž nechával s jistými odstupy odejít velké skupiny nespokojených, ať už s politickou či ekonomickou situací, a Kubu tak opouštěli lidé, kteří by sledovali osudy a projevy disidentů s větší zájmem než většinová populace," vysvětlil odborník.

"Myslím,že bude pokračovat dosavadní praxe, kdy jsou čas od času někteří vězni propouštěni, posledním případem je čtveřice, která odjela před několika dny do Španělska. Dost by mne překvapilo, kdyby byla propuštěna nějaká větší skupina," dodává Josef Opatrný. 

Podle iberoamerikanisty si Kuba i po případném uvolnění politických poměrů zachová identitu.

"Pokud za identitu obyvatel tohoto ostrova považujeme hispánskou kulturu, o tu bych se nebál. Příkladem je Portoriko, volně přidružený stát USA, kde je ta španělská kultura pořád velice vitální. Osobně si pak myslím, že se Kuba rekreačním letoviskem Američanů nestane v žádném případě," míní.

Fidel Castro na začátku týdne oznámil, že se už nebude kvůli zdravotnímu stavu ucházet o prezidentský post. V čele Kuby stál bezmála půl století. Už v červenci 2006 převzal dočasně jeho pozici Castrův o pět let mladší bratr Raúl.

"Domnívám se, že bude pokračovat v tom, co jeho bratr za léta vybudoval. Vláda má strach, aby částečné uvolnění dosavadní tvrdé ruky nezpůsobilo celkový rozpad Kuby. Potom by už situaci nedokázali zvládnout," dodává Opatrný.

. Prof. Dr. Josef Opatrný, Csc. (1945)

Vedoucí Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
studia: FF UK Praha (historie − čeština), PhDr. 1969, CSc. 1978, habil. 1992, prof. Dr. 1995
odborná činnost: Historie Latinské Ameriky − 19. století, Historie Kuby, vztahy USA a Latinské Ameriky, česká emigrace do Latinské Ameriky, obraz Ameriky v české společnosti


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video