Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Doplatek na bydlení radši zrušme, vyzýval poslanec. A vláda narazila

  • 79
Spor o zneužívání doplatku na bydlení a o byznys majitelů ubytoven skončil ve Sněmovně prohrou vlády a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Proti návrhu zákona, který poslanci označili za bezzubý, se postavila jak pravicová opozice, tak komunisté, lidovci a část ANO. Odmítli ho schválit a budou ho předělávat.

„Já dost dobře nechápu, proč musíme dělat kosmetické úpravy na doplatek na bydlení. Je přece jasné, že ten byznys s chudobou založilo zavedení doplatku na bydlení, tedy ho zrušme,“ zlobil se poslanec ANO Zdeněk Soukup.

Poslanci ale v pátek zákon neschválili hlavně kvůli sporům o pravomoc obcí. Kritizovali navrhované zrušení ustanovení o souhlasu obce s vyplácením dávek na bydlení. Napříč stranami kritizovali vládní návrh proto, že jsou přesvědčeni, že obce mají mít právo do těchto dávek mluvit. Mluvil o tom hodně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, ale i Radka Maxová z ANO a komunista Miroslav Opálka. „Pokud to zrušíme, říkáme, že nevěříme zastupitelům, starostům, radním,“ řekl Stanjura.

Radnice nechtějí ghetta pro sociálně slabé. Paneláky raději bourají

„Obec by měla mít právo sdělit úřadu práce lokality na svém území, ve kterých dochází ke koncentraci sociálně nežádoucích jevů a případně i doporučit maximální počet osob, jimž by měl být poskytnut v dané lokalitě doplatek na bydlení,“ uvedl Vladislav Vilímec z ODS. „Předložená novela nic neřeší,“ prohlásila také místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Vládní návrh, který poslanci poslali zpět do výborů, aby ho přepsali, také předpokládá, že se doplatek na bydlení sníží z 90 procent státem stanovených nákladů na bydlení nejvýše na 80 procent. Úřady práce by jej navíc mohly obyvatelům ubytoven přiznat, jen kdyby v obci nemohli sehnat běžné bydlení a měli by k ní nějaký vztah. Pro vrácení a přepsání vládního návrhu zákona byli poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, komunisté i několik poslanců ANO.

S obchodem s chudobou si nevíme rady, uvedl poslanec

Křišťálová Lupa 2016

Komunista Opálka popisoval, jak bývalý ministr práce a později premiér Petr Nečas přišel s tezí, že příplatky a doplatky na bydlení jsou vypláceny osobám potřebným, ale ne vždy doputují k majiteli bytu či domu, a „propadnou“ někde v hernách. Proto pak parlament schválil, že sociální příspěvek bude moci být vyplácen přímo majitelům.

„Ale to jsme netušili, co se stane. Od této chvíle nastal obrovský boom s obchodem s chudobou, nákup hygienicky nevyhovujících budov a sestěhovávání často nepřizpůsobivých občanů, ale často i těch, kteří neměli jinou možnost, do různých lokalit. A nyní si s tím nevíme moc rady,“ řekl Opálka.

„Souhlasím s panem poslancem Opálkou, souhlasím s panem poslancem Stanjurou. Právo obcí rozhodovat o tom, kteří lidé by měli na jejich území být, bychom měli jednoznačně zachovat,“ prohlásila Maxová z ANO.

Poslanci ČSSD se do diskuse ani nezapojovali a návrh své ministryně ani nebránili. Jen Marksová ho hájila a tvrdila, že novela směřuje k tomu, aby byl omezen byznys s chudobou. Ale poslanci zleva do prava to viděli jinak a kývli na to, že návrh se bude muset přepsat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video