Zákon se vztahuje asi na dvacet procent afghánské populace.

Zákon se vztahuje asi na dvacet procent afghánské populace. | foto: Profimedia.cz

Změníme zákon zotročující šíitské manželky, slíbil afghánský prezident

  • 0
Afghánská vláda plánuje změnu kritizovaného zákona, který legalizuje znásilnění žen v manželství. Afghánský prezident Hamíd Karzáí, který minulý měsíc zákon podepsal, podle svých slov o opatření nevěděl. "Ten zákon má tolik článků," řekl CNN Karzáí. Zákon kritizoval i americký prezident Obama.

"Po poradě s duchovenstvem jsme dospěli k názoru, že zákon předěláme a vyškrtneme z něj všechno, co je v rozporu s ústavou země a právem šaría," avizoval prezident.

Zákon se vztahuje asi na dvacet procent afghánské populace. Ženy podle něj nesmějí opustit dům bez povolení a mají povinnost poskytovat svému manželovi sexuální služby. Právo také legalizuje manželství u dětí.

Karzáího rozhodnutí přišlo dva dny poté, co stovky žen proti právnímu předpisu veřejně protestovaly. Ve středu pochodovaly metropolí Kábulem asi čtyři stovky žen. Proti nim vyrazilo asi šest set protestujících, kteří naopak zákon podporují. Vzduchem létaly kameny i ostré výroky na adresu odpůrkyň zákona. - čtěte Nechceme otročit manželům, vzbouřily se Afghánky. A létaly na ně kameny

Obama, Sarkozy i Merkelová zákon odmítají

Opatření nekritizují jen samotné Afghánky. Trnem v oku je i ochráncům lidských práv nebo americkému prezidentu Baracku Obamovi. "Ten zákon mi připadá odporný. Sice považuji za velmi důležité být citlivý vůči místním zvykům, ale existují jisté základní principy, které by všechny národy měly dodržovat. Respekt k ženám a jejich svobodám k nim bezpochyby patří," řekl Obama.

Souhlasí s ním i německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Velmi doufáme, že to opatření bude zrušeno," uvedla Merkelová.

Jak se měnila pozice žen v Afghánistánu

V době vlády Talibanu (1996-2000)

- ženy nesměly opustit dům bez doprovodu mužského příbuzného
- dívky nesměly navštěvovat školu
- ženy nesměly chodit do práce (mimo domov)
- trest za nevěru bylo ukamenování

V současné době

- více než polovina studentů v oboru učitelství jsou ženy
- mnoho afghánských žen má svůj vlastní byznys
- v roce 2005 zastávaly ženy na lokálních úřadech 121 pozic z celkových 420
- 44 procent registrovaných voličů jsou ženy

Zdroj: The Times


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video