Změní krize v ČT politickou scénu?

Spor o Českou televizi sblížil vládní sociální demokracii a opoziční Čtyřkoalici. Obě politická uskupení došla po vypuknutí krize k názoru (Čtyřkoalice okamžitě, ČSSD až po masivním nátlaku veřejnosti), že je nutné dostat Jiřího Hodače z Kavčích hor. A to i za cenu účelové změny zákona o České televizi. Naproti nim v tomto případě stojí ODS. Ta na jedné straně drží opoziční smlouvou u moci vládu ČSSD, na straně druhé si pochvaluje, že po nedávných regionálních volbách sestavila ve většině krajů koalici se Čtyřkoalicí. Výkonná rada ODS to před časem dokonce označila za příslib možného společného vládnutí po volbách v roce 2002.

Najednou se ukazuje, že to napříště nemusí být ODS, kdo bude určovat, kdo a jak bude vládnout: její potencionální partneři (ČSSD a Čtyřkoalice) se totiž mohou dohodnout sami.

Václav Klaus a jeho kolegové se domnívají, že krize v České televizi byla schválně rozpoutána právě s úmyslem zahnat ODS do politické izolace. "Byl to záměrně vyvolaný konflikt lidmi zejména z okolí prezidenta Václava Havla a z řad Unie svobody. Tito lidé mají strach z možné dohody pravice," soudí například Václav Klaus.

Důkazy pro to jsou stejné jako pro tvrzení, že zvolení Jiřího Hodače ředitelem ČT bylo v režii ODS: tedy žádné. Ale bez ohledu na to, jestli vůbec kdo mohl dnešní sblížení ČSSD a Čtyřkoalice zinscenovat, je zřejmé, že se dnešní krize České televize může do příštího vývoje na politické scéně promítnout.

"Je to průlomové politické rozhodnutí, první svého druhu, kdy se shodla Čtyřkoalice a ČSSD," říká místopředseda lidovců Cyril Svoboda. On i jeho kolegové oceňují zejména to, že ČSSD, ač má nemalý podíl na politizaci Rady ČT, dokázala svůj názor přehodnotit. Možná ani Unie svobody už nebude tolik zdůrazňovat větší příklon k pravici.

"Čtyřkoalice a ODS jsou si v mnohém programově blízké. Ale pak jsou věci, kde máme k sobě poměrně dost daleko," řekl jasně místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář a dodal, že s kým půjde Čtyřkoalice do vlády po příštích volbách, je zcela otevřené.

Očividná je změna názoru sociálních demokratů. Sotva už půjdou do voleb se zákazem, který v roce 1998 prosadil Miloš Zeman: nepřítel číslo jedna je Unie svobody. Na dubnovém sjezdu, kde Zeman dobrovolně složí funkci předsedy, převezme vedení strany tandem Špidla - Gross. "Měli bychom zvyšovat svůj koaliční potenciál, a ne se jen soustřeďovat na opoziční smlouvu s ODS," prohlásil před měsícem Gross a Špidla mu dal za pravdu.

Oběma už se minulý týden podařilo uvnitř ČSSD "převálcovat" Zemanův názor, že Hodač by měl dostat šanci. Nejdřív stranické grémium a pak i poslanecký klub podpořily názor, že Hodač musí odejít.

Zemanův odchod z vedení ČSSD je výrazným faktorem, který může další pohyb na politické scéně ovlivnit. Ale stane se to ještě v tomhle volebním období? Nebo se to promítne až do složení vlády po volbách za rok a půl?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video