Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan

Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř) | foto: Koláž - iDNES.cz

Vytratila se diskuse i ideové směřování, vysvětlují obrat rebelové ODS

  • 69
Ještě v polovině července ODS hlasovala jednotně pro změnu sazeb DPH, o dva měsíce později jí šest poslanců této strany hlas nedalo. Obrat v hlasování politici vysvětlují mimo jiné tím, že jim uvnitř strany chybí diskuse nebo že se strana odvrací od svého programu.

"Věřil jsem, že se budeme bavit o příčinách a jejich řešení, především na výdajové straně rozpočtu, což se nestalo," uvedl ke svému obratu v hlasování poslanec Marek Šnajdr. Výhrady podle svých slov vyjadřoval už několik měsíců.

První neúspěch koalice ve Sněmovně podle Šnajdra znamená, že dojde na diskusi. "Jsem rád, že se tak v příštích dnech stane," řekl iDNES.cz politik.

Šnajdr spolu s poslanci ODS Ivanem Fuksou, Tomášem Úlehlou, Radimem Fialou, Janem Floriánem a Petrem Tluchořem minulou středu nehlasovali pro vládní balík úspor (více o rebelech v ODS čtěte zde). Přitom ještě v polovině července koalice i s pomocí jejich hlasů návrh na změnu zákona poslala do Senátu. Všech šest tehdy bylo pro přijetí změn (srovnání zářijového a červencového hlasování najdete na grafice vpravo).

Pro zvětšení klikněte

"Po červnovém hlasování jsem často diskutoval se členy ODS a voliči z našeho regionu. V mém svědomí poslance tito lidé vrátili zpět na první místo programové cíle ODS," vysvětluje změnu postoje Radim Fiala. "Přestože to bylo hlasování proti stanovisku klubu," uvědomuje si.

Podobně hovoří také Petr Tluchoř, který svůj postoj kolegům jako jediný z rebelů vysvětloval před hlasováním přímo u řečnického pultíku. "Zvyšování daní, milionářská dávka, útok na živnostníky a aktivní seniory - tím vším ODS popírá sama sebe. Nic z toho nebude fungovat," řekl při jednání Sněmovny Tluchoř. I jemu chybí diskuse. "Místo ní se jak ekonomičtí odborníci, tak prezident Klaus dočkali od premiéra Petra Nečase jen vulgarismů. A křiku, tvrdých slov a hrozeb se dostalo i členům ODS, kteří se odvážili balíček kritizovat," popsal Tluchoř.

Upozornil ještě na jeden důvod, proč poslanci ODS hlasovali jinak. Při červencovém hlasování měli poslanci ODS takzvané závazné hlasování. Znamená to, že poslanecký klub se rozhodne, že všichni jeho členové budou hlasovat jednotně.

Rebelie ale může mít samozřejmě i jiné příčiny. Leccos může napovědět vyjednávání o změnách v úsporném balíku. Při něm může hrát roli například post šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu nebo privatizace některých státních firem (více o podmínkách šestice poslanců čtěte zde).

Jediný Fiala dal své pochybnosti najevo přímo při úvodním hlasování o balíku změn, nikoliv však ve třetím čtení. V červnu, kdy se ve Sněmovně hlasovalo o návrhu na vrácení balíku vládě k dopracování, se ještě s Miroslavem Jeníkem jako jediní za ODS zdrželi hlasování.

Fuksa a Úlehla tehdy hlasovali s vládou, Šnajdr, Florián a Tluchoř byli v době hlasování nepřihlášeni (výsledek hlasování v prvním čtení zákona najdete zde).

Rebelující poslanci ODS se brání, že o žádný náhlý obrat v jejich názorech nešlo. Proti zvyšování daní se ozvali ještě před třetím čtením změn. "Už v květnu jsem se ohradil proti milionářské dani, takže mě dnes nikdo nemůže obvinit, že jsem se špatně vyspal," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz poslanec Tomáš Úlehla (celý rozhovor s Tomášem Úlehlou čtěte zde).

Při závěrečném třetím čtení všech šest hlasovalo pro vyšší daně. Novinka proto putovala do Senátu, kde ji opozice rozcupovala a poslala zpět poslancům. Vláda na přehlasování Senátu potřebovala 101 hlasů. Přesně tolik poslanců ovšem bylo proti úspornému balíku. Ten po neúspěchu ve Sněmovně vláda přijala znovu a posílá ho poslancům. Spojuje s ním svou další existenci (čtete: DPH se vrací do Sněmovny. Nesmíme se dát vydírat, říká Schwarzenberg)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video