(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

V noci začal platit letní čas, posuňte si hodinky o hodinu dopředu

  • 326
V noci na neděli začal letní čas, změna nastala ve 02:00. Noc na neděli tak byla o hodinu kratší. Letní čas potrvá téměř sedm měsíců a skončí 25. října. V Evropě a Severní Americe se ve většině států používá, u nás každoročně už 36 let.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916, vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize. Do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.

Letní čas se zaváděl mimo jiné i kvůli úsporám elektrické energie. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž však v minulých letech opakovaně řekl, že na spotřebu elektřiny letní čas pravděpodobně nemá žádný vliv.

Evropská komise se bude v příštích týdnech zřejmě zabývat otázkou, zda má smysl v EU i nadále dvakrát ročně měnit čas ze zimního na letní a zpět. Na evropskou exekutivu se kvůli tomu obrátil lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, který usiluje o to, aby byla zrušena evropská směrnice o úpravě letního času. (více o snaze zrušit směrnici zde)

Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé, zejména starší lidé a děti, zvykají asi týden. Hůře si prý zvykají hlavně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív. (rozbor poznatků, co přináší letní čas, čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video