Změna času má vliv i na vepře a krávy

  • 2
Olomouc - V noci ze soboty na neděli skončil letní čas, což většina lidí vítá s povděkem. V neděli si mohli déle pospat a pokud nechodí do práce už na šest hodin, nemusejí nadále vstávat do tmy. Zemědělcům však příchod podzimního času přináší i trochu starostí, zejména u vepřů a krav.

Například chovatelé vepřů v Pasece na Šternbersku na změnu času dobytek raději připravují postupně. Dobu krmení budou vepřům po celou neděli trochu prodlužovat a na normální režim najedou až v pondělí.

Kravám nevadí, že dostanou krmení o hodinu později, změna času má však podle chovatelů vliv na dojivost. Na jaře se doba na tvorbu mléka ve vemeni zkracuje a na podzim zase prodlužuje.

"Obojí je špatné, ale horší je pro nás přechod na letní čas. Interval na tvorbu mléka je krátký a projevuje se to na nižší dojivosti," uvedl zootechnik Jaroslav Kopp z Úsovska. Na rozdíl od vepřů se však dojnice na změnu času nepřipravují. "Žádné opatření dělat nemůžeme, protože jsme závislí na termínech svozu mléka," dodal zootechnik.

Lidé většinou změnu času uvítali. "Už se na to těším. V posledních dnech usínám už po deváté večer a když je ráno zataženo, zdá se mi, že je tma jako v zimě. Od neděle bude lépe," řekla Hana Nádvorníková z Olomouce.

Zimní čas potrvá až do 31. března 2002. Podstatná změna nastane pro řidiče i cyklisty. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musejí od neděle 28. října svítit i ve dne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video