V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu. | foto: iDNES.cz

V noci se mění čas na letní, spánek se zkrátí o hodinu

  • 231
Zatímco o letním počasí se nám zatím může jen zdát, v noci ze soboty na neděli si na hodinkách nastavíme letní čas. Ve dvě ráno přeskočí čas na třetí. Alespoň budeme moci o hodinu déle sáňkovat, střílí si z letošní změny času v narážce na netradičně chladné jaro vtip kolující na internetu.

Na některých spotřebičích se čas přehazuje automaticky, u všech to však samozřejmost není. Nezapomeňte si proto o šedesát minut posunout všechny hodiny v bytě. Jestli musíte ráno brzy vstávat, udělejte to raději už v sobotu večer, než půjdete spát. Vyhnete se tak ranním zmatkům.

Posun hodinových ručiček ve 2 hodiny na 3 postihne 15 nočních dálkových vlaků, které s úderem nedělní druhé hodiny ranní naberou hodinové zpoždění, uvedl mluvčí ČD Petr Pošta. S tímto zpožděním by podle něj měli počítat i cestující, kteří pojedou dálkovými vlaky až po změně času.

Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože během změny času nejedou a na tratě vyrážejí už podle letního času.

Na letní čas se v Česku každý rok přechází poslední neděli v březnu. Středoevropský čas se vrací opět poslední říjnovou neděli, letos 27. října.

Vadí vám změna času? Podepište petici

Se změnou času pravidelně dvakrát ročně přichází hádky o to, zda je posunování ručiček o jednu hodinu dopředu nebo dozadu pro lidi prospěšné, či nikoli. Zatímco jedni si stěžují na tmu a zimu, za které musí opouštět vyhřátou postel a vyrazit do práce, druzí kvitují prodloužený den. Oceňují, že mohou být déle venku a stihnou toho víc.

Letní čas z pohledu práva

Jak je vlastně letní čas v právu upravený?

Změna času má však původně ekonomické zdůvodnění. Poprvé ho zavedli v roce 1916 (v Čechách v roce 1940) kvůli úspoře elektrické energie, abychom nemuseli tolik svítit. Tento argument byl však mnohokrát zpochybněn.

Bojovníky za zrušení letního času jistě potěší iniciativa OnlyOneTime, kde se 15. dubna objeví formuláře k registraci podpisů odpůrců letního času. Jen v Česku je však potřeba sehnat nejméně 13 tisíc podpisů. Zbytek autogramů do nutného milionu musí senátor Petr Šilar, který se za zrušení letního času zasazuje v evropském parlamentu, sehnat v dalších šesti zemích Evropské unie. Podpisy pak musí ověřit evropští úředníci (více o petici čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video