Kvůli stávce ředitelé některých škol raději vyhlašují celodenní volno. To pondělní museli na poslední chvíli zrušit, přesto v některých třídách část žáků chyběla. Ilustrační foto

Kvůli stávce ředitelé některých škol raději vyhlašují celodenní volno. To pondělní museli na poslední chvíli zrušit, přesto v některých třídách část žáků chyběla. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Zmatky ve školách kvůli stávce: zrušené státnice i půlka žáků ve třídě

  • 376
Přesunutí stávky zkomplikovalo situaci na mnoha školách. Například do jedné základní školy v Praze 4 v pondělí nepřišla kvůli zmatkům polovina žáků. Pražské univerzity zase kvůli obavám ze čtvrtečních blokád v dopravě raději vypsaly náhradní termín přijímacích zkoušek. Mnohde rektoři přesouvali i termíny státních zkoušek.

Do Základní školy Bítovská v Praze 4 v pondělí nedorazila zhruba polovina žáků ze 415. Nejméně bylo na výuce deváťáků, kterých je ve dvou třídách obvykle čtyřicet. V pondělí jich do lavic usedlo jen třináct. Sedmáků dorazilo čtrnáct, běžně jich na vyučování chodí 42. Škola proto třídy sloučila a vyučování kopírovalo běžný školní den.

"Ředitelské volno jsem o víkendu odvolával, k některým rodičům se to asi tak rychle nedostalo a deváťákům, kteří mají za sebou přijímačky, se volno prostě hodilo," krčí rameny ředitel školy Michal Novák.

Česko ochromí stávka

Absence žákům chce omluvit, ve čtvrtek pak na druhém stupni školy vyhlásí ředitelské volno. Děti z prvního stupně budou mít nejspíš náhradní program v družině.

V počtu absentérů je ZŠ Bítovská spíše ojedinělým extrémem, v udělování ředitelského volna nikoliv. Obavy z ochromení dopravy panují hlavně v Praze.

"Ředitelské volno budu vyhlašovat pro základní i mateřskou školu, protože tam máme jen jednu pracovnici, ostatní jsou na školce v přírodě," popsal Igor Krupka, ředitel Tyršovy základní školy a mateřské školy z pražských Jinonic. Podle ministerstva školství je případné udílení volna plně v kompetenci ředitelů.

Za školku si platí 20 tisíc, stávka jim zkomplikuje život

Přesuny ve výuce některým rodičům cuchají nervy. Naštvaní jsou například ti, kteří posílají své ratolesti do soukromé česko-anglické školy a školky ve Zdiměřicích u Jesenice u Prahy. Její vedení jim nejprve oznámilo, že výuku ruší, po přesunu stávky na čtvrtek chce slučovat třídy. Rodičům se to ale nelíbí, protože za vzdělání dětí platí kolem 20 tisíc korun měsíčně.

"Většina rodičů je vytočená, nemá pro děti hlídání. Navíc škola některým změny ani neoznámila a o náhradě za zrušené vyučování taky nebyla řeč," popsala jedna z maminek.

Školka se ale brání, že pokud zkolabuje ve čtvrtek doprava, nedokáže zajistit, aby na výuku dorazili zahraniční lektoři ubytování především v centru metropole. "Stávka bude výraznou komplikací provozu. Máme zahraniční zaměstnance, kteří jsou v Česku omezenou dobu a jejich schopnosti pohybu po Praze nejsou zase tak velké," řekla ředitelka Zuzana Kšírová.

Univerzity mírní dopady náhradními termíny zkoušek

Starosti přidělala stávka i vysokoškolským studentům nebo zájemcům o univerzitní studium. Původní i nový čtvrteční termín se totiž kryjí s přijímacími, ale třeba i státními zkouškami nebo obhajobami prací. Univerzity proto vypisují náhradní termíny a studentům doporučují sledovat weby fakult.

Například fakulta financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) studentům nabídla kromě pondělního termínu přijímaček i náhradní sobotní. I když se stávka nakonec nekonala, sobotní příležitost zůstává v platnosti.

Ve čtvrtek se přijímačky na VŠE nekonají, zhruba 300 studentů jde ale ke zkouškám a k obhajobám. A škola chce rozpisy zkoušek pozměnit. "Budou přesunuty, během dohledné doby pravděpodobně fakulty vypíší náhradní termíny," popsala Eva Pluskalová z PR oddělení školy.

Náhradní termíny jsou za určitých podmínek ochotny vypsat i další vysoké školy. Avizovala je již například Univerzita Karlova, připouští je také pražské České vysoké učení technické.

"Pokud student jednoznačně prokáže, že se nemohl dostavit z důvodů způsobených stávkou, bude jeho omluva přijata a bude mu umožněno vykonat státní závěrečnou zkoušku nebo přijímací řízení v náhradním termínu," popsal Josef Jettmar, prorektor pro studium a studentské záležitosti Českého vysokého učení technického v Praze.

Jinde budou ke studentům nekompromisní. Například olomoucká Univerzita Palackého některé důvody "omluvenek" uznává, pokud student ale uvede jen stávku, může mít problém.

"Stávky nejsou uvedeny ani mezi sedmi státními svátky, ani mezi významnými dny, dokonce není možné najít jejich vazbu na lunární rok, a tak jejich konání nelze zohlednit při plánování termínu přijímacích zkoušek v rámci přijímacího řízení," upozornil kancléř Univerzity Palackého Rostislav Hladký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video