Vlajka Evropské unie v sídle uprchlého exprezidenta Viktora Janukovyče hlásí, že na Ukrajině teď bude všechno jinak...

Vlajka Evropské unie v sídle uprchlého exprezidenta Viktora Janukovyče hlásí, že na Ukrajině teď bude všechno jinak... | foto: Reuters

Zlomový víkend pro Ukrajinu: utekl prezident, vzniká nový stát i vláda

  • 722
Uplynulý víkend doslova přepsal historii Ukrajiny, země jen několik set kilometrů vzdálené od Česka. Prezident Viktor Janukovyč je od pátku na útěku, sobota přinesla klíčové ústavní změny a na svobodu se dostala staronová tvář opozice, vězněná expremiérka Julija Tymošenková. Zcela se obměnilo vedení země a na Majdanu vzniká samostatný stát.

Ačkoli se zdálo, že oznámená páteční dohoda (více o ní zde) mezi prezidentem Janukovyčem a opozicí přinese smír, v sobotu ráno se objevila zlomová zpráva: prezident utekl. Učinil tak dříve, než podepsal zákon, podle něhož by se země vrátila k ústavě z roku 2004 a tím výrazně omezila jeho pravomoci.

Krize na Ukrajině

Kromě hlavy státu však metropoli opustila i řada dalších "papalášů", zástupci Majdanu tak mohli oznámit, že ovládají veškeré klíčové budovy a úřady v Kyjevě (více o sobotním dění zde). K opozici se přidala také řada do té doby vládních poslanců a začalo klíčové jednání parlamentu. Budovu hlídali zástupci Majdanu.

Poslanci nejdříve schválili, že změny vzhledem k nedostupnosti prezidenta mohou začít platit i bez jeho podpisu, čímž začala platit ona ústava z roku 2004. Až poté, s nově nabytými pravomocemi, projednali celou řadu změn fakticky vedoucích ke svržení Viktora Janukovyče. Ten v tu chvíli údajně byl na východě země v Charkově.

Janukovyč kontroval svým vystoupením v celostátní televizi, kde ze záznamu vzkázal, že dění v zemi považuje za státní převrat a konání poslanců je nelegální. "Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem," vzkázal svým odpůrcům (více o jeho slovech zde). Pozdější události však ukázaly opak.

Lidé v Kyjevě mezitím měli unikátní možnost projít se po rozsáhlých pozemcích Jankovyčova luxusního sídla nedaleko Kyjeva. Spolu s prezidentem totiž utekla i jeho ochranka a nad děním v okolí rezidence převzala odpovědnost opozice. Lidé po zhruba 140 hektarů velkých pozemcích spořádaně procházeli a nestačili se divit, v jakém luxusu jejich nejvyšší představitel žil (reportáž z místa čtěte zde).

Staronová tvář opozice se dostala na svobodu

Jednou z nejvýraznějších událostí soboty pak bylo propuštění přes dva roky vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. I o tom rozhodli poslanci v překotném jednání, které kvapně odstraňovalo sporné kroky Janukovyčovy éry. Někdejší vůdkyně krátce po propuštění zamířila přímo na centrum protestů, kyjevské náměstí Nezávislosti. Před tisíci stoupenců pronesla projev (více o tom zde).

Podle agenturních zpráv Tymošenková ještě před věznicí v Charkově reportérovi Reuters na jeden z dotazů odpověděla, že "bude kandidovat na prezidentku". Ačkoli se takový vývoj přímo nabízí, v neděli její mluvčí tato slova popřela. Sama Tymošenková odmítla i myšlenky na to, že by ji mohli poslanci zvolit premiérkou. Nechuť k takovému vývoji ostatně zazněl i od demonstrantů před parlamentem v Kyjevě, kteří uvedli, že bojují za svobodu a ne za Tymošenkovou.

Médii dokonce proběhla zpráva, že se s expremiérkou potkal i sám Janukovyč, což vzhledem k místu jejího věznění, tedy Charkovu, kde v tu chvíli měl být i prezident, není vyloučeno. Tuto zprávu však zatím nikdo nepotvrdil. Ostatně v době, kdy někdejší vůdkyně opozice opouštěla věznici, prosakovaly první informace o tom, že Janukovyč míří dál na východ země, do Doněcka.

Začalo se proto spekulovat, že se prezident snaží utéci do Ruska. To se potvrdilo jen pár hodin později, kdy mu doněčtí pohraničníci zmařili odlet (více o tom zde). Od té doby svrženou hlavu státu nikdo neviděl a o jejím pobytu údajně nic netuší ani Janukovyčův zmocněnec v parlamentu Jurij Mirošničenko.

Neděle Majdan nevyklidila, vzniká na něm nový stát

Neděle pro Ukrajinu znamenala oficiální nastolení ústavních pořádků z roku 2004. Poslanci svěřili veškerou moc do rukou nového šéfa parlamentu Oleksandra Turčynova. Následovala celá řada výměn na mocenských postech, čímž v zemi vznikla zcela nová vládnoucí garnitura. Nová vláda má podle Turčynova vzniknout do tohoto úterý, což je opravdu překotná rychlost (více o neděli v Kyjevě zde).

Odpoledne pak přišla pro Janukovyče další rána: distancovala se od něj jeho Strana regionů. Prezident tím fakticky přišel o podporu oligarchů a tedy i plně o jakýkoli vliv na dění v zemi. Janukovyč podle prohlášení strany nese "veškerou odpovědnost" za ukrajinskou tragédii (více o kroku Strany regionů zde).

Politické změny tak informačně zcela převálcovaly dění na - do pátku klíčovém - místě protestů, centrálním kyjevském náměstí zvaném Majdan. To řada lidí odmítá opustit, dokud se situace definitivně nevyřeší. Podle reportérky Lidových novin Petry Procházkové dokonce na prostranství vzniká jakýsi nový stát: organizovaný, disciplinovaný a nahrazující veškeré státní funkce (více o Majdanu najdete zde).

Nyní se v první řadě napjatě očekávají konkrétní kroky Ruska, hlavního spojence dosavadního režimu. Už ostatně zazněla i varování směrem k ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi, aby se Rusko vyvarovalo jakýchkoli násilných kroků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video