Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Rohy nosorožce přilákaly zloděje už i do českých muzeí

  • 5
V Asii je prášek z rohu nosorožce považován za afrodiziakum a účinný lék. Poptávka je obrovská. Cena velkého rohu se tak dokáže vyšplhat v přepočtu až na čtyři miliony korun. To láká nejen pytláky, ale i zloděje. Kvůli rohům nosorožce už loupili i v českých muzeích.

V Česku loni zloději kvůli nosorožčím rohům vyloupili Národní zemědělské muzeum v Praze, Muzeum Emila Holuba a letos k nim přibyla krádež několika rohů na zámku v Úsově, uvedly Lidové noviny. V Evropě se počty těchto krádeží počítají na stovky.

"Loňskou krádež v našem muzeu policie odložila. Pachatele se nepodařilo vypátrat," řekl listu ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Výhodou pro zloděje podle Lidových novin je, že zoologická muzea nejsou obvykle tak dobře zabezpečena jako ta, která mají umělecké nebo historické sbírky. Zloději pak kradou samostatně vystavené rohy nebo je ulamují z vypreparovaných zvířat.

Láká je výrazný zisk, na jednom rohu i několik milionů. "Cena suroviny z nosorožčího rohu se na černém trhu pohybuje mezi 20 až 30 tisíci eur za kilogram," řekl deníku zoolog Pavel Moucha ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem.

I on se setkal s nabídkami překupníků. "Když jsme naposledy museli jednomu nosorožci odřezat část rohu, už druhý den mi volali nějací obchodníci a špatnou češtinou mě přesvědčovali, abychom jim rohovinu prodali," uvedl Moucha. To ale zoologické zahrady nemohou a ani jim to neumožňují zákony.


Video