Ukradený model vlaku, který se po dvou letech vrátil do muzea ve Studénce.

Ukradený model vlaku, který se po dvou letech vrátil do muzea ve Studénce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud snížil tresty členům gangu zlodějů vláčků

  • 3
Dohromady o šest a půl roku kratší dobu zůstanou ve vězení čtyři muži, kteří se živili krádežemi vzácných modelů. Repliky vlaků i lokomotiv kradli z muzeí i specializovaných obchodů, napáchali tím škodu za miliony.

Pražský vrchní soud v úterý snížil tresty všem čtyřem. Hlavě party zlodějů vláčků Petru Velkému o dva roky, Pavlu Švrčinovi také o dva roky. Hlavní strůjci krádeží modelů tak ve vězení stráví 6,5 roku a 5,5 roku.

S nižšími tresty od soudního senátu odešel i Libor Žihala, který většinou hlídal, aby zloděje nikdo nevyrušil. Soudci mu přiklepli dva a půl roku pobytu v žaláři místo dřívějších čtyř let. 

Poslední "plenitel" modelářských rarit Roman Žlebek dostal dvouletý trest místo původně tříletého, který mu uložil Krajský soud v Hradci Králové.

Soudci nižší tresty odůvodnili tím, že jejich hradečtí kolegové nepřihlédli ke všem polehčujícím okolnostem a navíc nadhodnotili škodu, kterou vláčkařský gang napáchal.

"Krajský soud v jednom případě špatně sečetl jednotlivé položky a potom nadhodnotil cenu modelu lokomotivy s tendrem z dob rakousko-uherské monarchie," uvedl soudce Josef Hlaváček. U tohoto modelu znalec určil cenu 600 tisíc korun, ale jeho majitel argumentoval, že jeho výroba trvala mnohem déle, než znalec předpokládal. Krajský soud tak sám zvýšil cenu na jeden a půl milionu.

"Znalec vycházel z obecných hodnot. Nelze určovat cenu modelu jen podle toho, že někdo pracuje rychleji a někdo pomaleji," konstatoval nyní vrchní soud a cenu snížil na původních 600 tisíc korun.

Celkem ukořistili pachatelé vláčky za více než pět milionů korun. Spousta ukradených rarit se už vrátila k původním majitelům, velká část z nich je ale poškozená tím, jak je zloději při krádežích naházeli jeden přes druhý do tašek.

,

Nejlepší videa na Revue