Zloději rozebírají reklamní poutače

Vyškov - O tom, že se bez práce dá poměrně dobře přivydělat, svědčí aktivita dosud neznámých pachatelů na úseku dálnice kolem Vyškova. Ti z reklamních poutačů kradou jejich hliníkové části. Podobně jako hliníkové dopravní značky mizí ve sběrnách surovin. Naposledy tak tento týden pachatelé odcizili z dálnice mezi Vyškovem a Rousínovem hliníkové lamely za téměř pětapadesát tisíc.

"Podobných krádeží lamel z reklamních poutačů máme na stole za poslední tři roky několik. Pachatelé se zaměřují právě na úsek dálnice vedoucí naším okresem a způsobují reklamní firmě poměrně velké škody," sdělila tisková mluvčí vyškovské policie Hana Smejkalová.

Čtyři krádeže se škodou přes 170 tisíc korun se staly na Vyškovsku už v roce 1999, vloni se škoda u krádeží hliníkových částí z poutačů vyšplhala jednou tolik. Letos je to už druhý podobný případ. "Poškozena byla vždy jen jediná firma," dodala Smejkalová.

Benešovské reklamní agentuře Quo, které billboardy kolem dálnice patří, vznikají podobnými krádežemi ročně několik set tisícové škody. Jejich poutače totiž zloději většinou úplně rozeberou, často odřežou i stojiny, na nichž billboardy stojí. "Podobně jako silničáři se postupně snažíme hliník nahrazovat pozinkovaným plechem. V místech, kde jsou poutače plechové, krádeže ustaly," řekl jednatel společnosti Jaroslav Oriš. Podle něho je tak téměř stoprocentní, že škody na poutačích nedělá konkurence, ale ti, co hliník zpeněží ve sběrných surovinách.

Na hliníku se dá vydělat třicetkrát tolik než například na železe. "Zatímco kilogram železa vykupujeme za korunu, kilo hliníku za třicet korun," řekl zástupce majitele vyškovské firmy NAJA, která provozuje sběrné suroviny, Miroslav Polách. Zda právě u nich končí kradené hliníkové části poutačů se však nedá zjistit. "Lidé, když něco ukradnou, rozmačkají to, poškodí a pokřiví natolik, že to člověk nepozná. Navíc se podle nové legislativy nemůžeme ani lidí ptát, kde to, co přivezli, vzali," dodal.


Video