Zloději ničí památky na Chlumu

  • 1
Chlum u Hradce Králové - Nově opravené památky na Chlumu u Hradce Králové se stále častěji stávají cílem zlodějů a vandalů. Muzeum východních Čech investovalo do jejich rekonstrukce statisícové částky, peníze na další opravy nemá. Bezradná je i policie, která se snaží nočními kontrolami ničení a krádežím zabránit.

Nedávno například zmizela z pomníku u obce Chlum unikátní bronzová orlice, metr vysoká s rozpětím křídel metr a půl. Neznámí pachatelé poškodili i obnovený památník 6. dělostřeleckého pluku u Nedělišť.

"Po odcizené soše dvouhlavé orlice, jejíž hodnota se odhaduje na více než čtvrt milionu korun, policie stále bezvýsledně pátrá. Proto vyzýváme svědky krádeže nebo lidi, kteří vzácnou sochu v posledních dnech viděli, aby volali na linku 158," řekla mluvčí královéhradecké okresní policie Anna Pešavová.

Krádeže jsou stále častější
Rovněž ředitel muzea východních Čech v Hradci Králové Zdeněk Zahradník potvrdil, že případů vandalismu a krádeží v okolí bojiště přibývá. "U statku Na Hejcmance někdo ulomil části pomníku, ale zřejmě byl vyrušen, protože chybějící díly jsme našli a budeme je osazovat zpět. Tyto zbytečné výdaje odčerpávají peníze na běžné opravy dalších pomníků," konstatoval Zahradník.

Opravy mauzolea a kaple z roku 1867 mezi obcemi Chlumem a Lípou přišly včetně kamenických prací na více než tři sta tisíc korun. "Roční náklady na opravy jsou obrovské, protože různých památníků je v okolí bojiště 465," uvedl Zahradník.

Muzeum se letos dohodlo s kamenickou školou v Hořicích. Ta zadala opravy některých památníků svým studentům jako maturitní práce. "Škola na jaře opravila sedm či osm pomníků. Přestože za práci jsme platit nemuseli, pouze cena materiálu se vyšplhala na sto tisíc korun," dodal Zahradník.

Krádeže a vandalismus znepokojují i členy klubů vojenské historie, kteří na bojiště často přijíždějí. "Obyvatelé Chlumu většinou jezdí pracovat mimo obec, takže si ani nemohou všimnout, zda se v okolí někdo potuluje. Kromě toho uhlídat stovky památníků například obchůzkami je kvůli rozloze bojiště téměř nemožné," míní Pavel Urban z Gardy města Hradce Králové, která je každoročně spolupořadatelem vzpomínkových akcí na Chlumu.

Nepomáhájí ani hlídky policie
O účinnější ochraně pomníků uvažují i pracovníci muzea, připouštějí však, že to nebude snadné. "Uvažovali jsme například, že na pomníky umístíme stejné čipy, jaké chrání před odcizením automobily. Je to však nákladné a vandalismu to stejně nezabrání. Přijet s dodávkou do polí a ukrást pomník je bohužel velmi snadné," řekl Zahradník.

Zvýšenou pozornost věnuje bojišti na Chlumu a jeho okolí také policie. "Na Chlumu teď policisté hlídkují častěji, zejména v noci, kdy je pravděpodobnost krádeží a vandalismu nejvyšší," uvedla Pešavová.

Ukradené věci míří do sběru
Před třemi lety zloději ukradli ze hřbitova pruských vojáků na Chlumu bránu. Památku z konce 19. století naštěstí policie objevila několik měsíců po odcizení. "Bránu jsme objevili až na Mladoboleslavsku u překupníka, který se ji chystal prodat do Itálie. V tomto případě jsme měli štěstí, podařilo se nám ji zajistit doslova za pět minut dvanáct. Zloděje, který bránu ukradl, jsme zadrželi v jiné souvislosti. Při výslechu naštěstí promluvil a navedl nás na stopu," řekl specialista na vyšetřování krádeží starožitností Jiří Šubrt z královéhradecké policie.

Policisté však připouštějí, že podobné úspěchy jsou spíše ojedinělé. Zloději často pracují na zakázku a ukradené předměty prodávají překupníkům, kteří je prostřednictvím dalších lidí vyvážejí za hranice. "V horším případě zloději ukradené sochy rozbijí a prodají do sběrných surovin," sdělil Šubrt a dodal, že u krádeží historických předmětů je škoda nevyčíslitelná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video