Právě zloději kovů se nejspíš stali oběťmi víkendové tragédie v Kladně.

Právě zloději kovů se nejspíš stali oběťmi víkendové tragédie v Kladně. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Zloději kovů si vydělají až dva tisíce za den

Ve výkupnách je dobře znají. Někdy se s kárkou naloženou železem stihnou otočit i dvakrát za den a vydělají si tím až dva tisíce korun. Výkupčí tuší, že většina těch traverz, okapů, parapetů nebo kolejí bude někomu chybět. Přesto je od "známých firem" odkoupí.

"Jak určíte, jestli to ti lidé někde jen našli, nebo ukradli," brání se Martin Radvak, zástupce severomoravské firmy na výkup železa.

A souhlasí s ním i jeho kolegyně ze severu Čech. "Na tom železe není napsáno ´Pozor: ukradli mě´," říká žena, která si nepřála uvést své jméno.

Podle ní tvoří "zlodějíčci" necelou polovinu všech dodavatelů. "Jsou to lidé všech generací, životní zkrachovalci i otcové od rodin," říká.

Už dva roky musí sběrny surovin povinně evidovat, kdo jim přinese jaký materiál. "Bereme si od lidí čísla občanek, policie to občas chodí zkontrolovat," říká Radvak.

Problém je v tom, že výkupny železa nejsou příliš motivované chytat zloděje za ruku. Kdo k železu přijde nepoctivým způsobem, má zájem ho rychle prodat – třeba i pod cenou.

Za kilogram železa nabízí obchodníci od tří do pěti korun. Ti ho většinou nezpracované prodávají dál. Na jedné tuně vydělají od jednoho do pěti tisíc korun. Několikanásobně víc než za obyčejné železo se platí například za měď.

Za kilogram mědi jsou výkupčí ochotní zaplatit až sto padesát korun. I proto se například na severu Čech už léta nedělají měděné okapy.

Žena, která už léta pracuje v severočeské výkupně železa, říká, že sama by si z železa nenechala udělat ani plot. "Je vyloženě nezodpovědné pořizovat si na zahrádce kovové plůtky," myslí si.

Ona sama by prý na zahrádku dala jedině umělou hmotu. "Když si někdo postaví na zahradu železnou sošku, nemůže se divit, že zmizí," říká.

Výkupny surovin jsou například v severních Čechách hodně nepopulární. Za pár korun tam mizí předměty, které si jejich majitelé kdysi draze pořídili. Také proto zaměstnanci výkupen kovů říkají, že mají své hranice. Neberou víka od kanálů, kryty na veřejné osvětlení ani sošky ze hřbitovů.

Právě zloději kovů se nejspíš stali obětmi víkendové tragédie v Kladně. Na rabující lidi se v sobotu zřítila stará hala v areálu Poldi Kladno. Dva z nich na místě zemřeli. - více zde

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Témata: hřbitov, policie, rodina

Video