V Oklahomě vznikla speciální jednotka pro potírání krádeží dobytka. Její jméno oficiálně zní Vyšetřovací jednotka oddělení pro zemědělství, potraviny a lesnictví státu Oklahoma (ODAFF). Uprostřed Jerry Flowers (20. října 2015) | foto: Reuters

Na Divoký západ se vracejí zloději stád, dobytek kradou kvůli drogám

  • 32
V Oklahomě a Texasu se opět rozmáhají krádeže hospodářských zvířat. Zapomeňte však na větrem ošlehané psance z kovbojek, dnes dobytek kradou především drogově závislí. Každý rok zcizí zvířata v hodnotě milionů dolarů.

Novodobí zloději stád se na bývalý Divoký západ vrátili s rozšířením heroinu a metamfetaminu do zemědělských oblastí. Nejpostiženější jsou státy Texas a Oklahoma, kde je podle až 75 procent zlodějů dobytka drogově závislých.

„Ve městech vám takoví lidé klidně vykopnou dveře a vezmou si vaši televizi. Na venkově vám přestřihnou plot a ukradnou vám dobytek,“ řekl Flowers, který se na krádeže dobytka v Oklahomě specializuje. Podle něj jsou mnozí zloději kovbojové, takže dobytek velmi dobře znají.

Prérijním lapkům nahrává také nízká regulace trhu s dobytkem, která jim umožňuje ukradená zvířata prodat na trhu a rychle zmizet. Pomoci by mohlo například čipování zvířat nebo vznik centrálních registrů dobytka. Svobodomyslní farmáři, kteří se neskrývají svým odporem k byrokracii, se však na tato řešení dívají s nedůvěrou.

Zloději dobytka v Oklahomě každý rok utrží za ukradená zvířata několik milionů dolarů. To je v porovnání s miliardovým byznysem marginální částka, pro malé farmáře to však může být zničující.

Šibenice jim už nehrozí

Zkušenosti s tím mají například Kevin a Carol O ́Danielovi, kterým zloději letos během jedné noc ukradli patnáct zvířat. Nejdříve vyřadili bezpečnostní systémy, dobytek vylákali na žrádlo z ohrady a během pár minut ho naložili do návěsu. Za pár hodin telata prodali v nedalekém městě za více než 14 000 dolarů (344 tisíc korun), tedy částku, kterou si pracovník na farmě vydělá za půl roku.

Zatímco v 19. století byly krádeže dobytka na Divokém západě trestány šibenicí, dnes už se zloději o život bát nemusí. Podle současných oklahomských zákonů za odcizení jednoho kusu dobytka hrozí 3 až 10 let vězení.

Jerry Flowers kvůli krádežím vytvořil dokonce zvláštní tým deseti lidí, kteří mají s porušováním práva na rančích a farmách zkušenosti. Ročně řeší až 300 případů, a to na území dvakrát větším než je rozloha Portugalska. Každý rok zde zloději odcizí 2 500 až 3 000 kusů dobytka.

Ještě větší problémy mají v rozlehlejším Texasu, kde žije více než 17 000 farmářů s více jak 4 miliony kusů dobytka. Už více než 140 let mají také své vlastní rangery, kteří se snaží proti zlodějům stád bojovat. Místní policie se však na jejich aktivity dívá s nelibostí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video