Budka u hlavního nádraží v Brně. Bezdomovec se ani nesnaží předstírat, že zvedá sluchátko | foto: René Rudzan

Zloděje z budek usvědčují fotky. Policii nezajímají

  • 81
Telefonní budky na mince v centu Brna sice provozuje Telefónica O2, téměř všechny zisky jdou ale do kapes zdejších bezdomovců a povalečů. K dokonalosti totiž dovedli systém vybírání peněz z automatů. Jejich počínání dlouhodobě sleduje a fotografuje Brňan René Rudzan.

Zná to zřejmě každý, kdo někdy volal z mincového automatu. Vhodíte minci, která zůstane v otvoru, ale dost hluboko na to, abyste ji nedostali ven. Vyndá ji někdo jiný, jen co svůj boj s automatem vzdáte a odejdete.

Nadávat na operátora by bylo nespravedlivé. Pokud totiž podobnou situaci zažijete třeba v centru Brna, je téměř jisté, že za nefungujícím automatem jsou bezdomovci. A to dobře organizovaní.

Na jejich podezřelé chování redakci upozornil řidič tramvaje z Brna, který si je i fotografuje. "Podařilo se mi na mnoha místech v centru vysledovat, že když se někdo nemůže z budky dovolat a odejde, jeho smůlu zpovzdálí sleduje parta mazaných bezdomovců," řekl iDNES.cz René Rudzan.

Jeden z nich pak podle jeho pozorování do budky vleze a mince vyšťourá. Pak opět mincovník ucpe a nalíčí past na další důvěřivce. "Tito samozvaní výběrčí jsou schopni mít po městě zablokovanou většinu mincovních automatů a pravidelně je na střídačku vybírají," dodává Rudzan.

"Je to ostuda pro město, když zde nefungují základní služby pro návštěvníky od nás i z daleké ciziny," myslí si Rudzan. Zde zachytil bezdomovce v akci na náměstí Svobody v Brně

Systém mají jednoduchý. Otvor na mince ucpou nejčastěji nedopalkem cigarety, takže mince zůstane v otvoru uvězněná. Pak už stačí slabý drátek nebo ostrá hrana krabičky od cigaret a mince je opět na světě. V rukou chlapíka, který ji opodál promění za kuřivo a levný alkohol.

"Ucpávání otvorů na mince je nejčastějším způsobem poškození přístroje. V Brně se to týká především telefonů na České a náměstí Svobody," potvrdil iDNES.cz mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka.

Podle něj má společnost nad funkčností zařízení trvalý dohled a snaží se držet s vandaly krok. "Na různé nové finty hledáme protiopatření. Jedná se o různé komplikovanější mechanické zábrany vhozu, zpevnění vhozu a podobně," dodal Žabka.

Policii bezdomovci netrápí
Podle Rudzana ale bezdomovci dobře znají i technika zmíněné společnosti, který budky navštěvuje a čistí. "To se včas stáhnou, ale za chvíli je budka opět jejich," vysvětluje Rudzan. Policie ale většinou na jeho upozornění nereaguje. "Vymlouvají se, že nemají čas stále automaty hlídat," říká. "Fotky jsem už vícekrát posílal na PČR i na městskou policii, ale jako by se nic nestalo," dodává.

Brněnští policisté pana Rudzana skutečně znají. Jejich mluvčí však přiznává, že s podobnými případy mnoho nezmohou. "Dalo by se to klasifikovat jako poškození cizí věci nebo přestupek," řekl iDNES.cz mluvčí Bohumil Malášek. Přiznává ale, že neví o jediném podobném případu, který by policie řešila. 

Tak tento chlapík jako bezdomovec nevypadá, ale jejich triky si osvojil dokonale. Pár secvičených pohybů a kus tvrdého papíru mu na dlani vykouzlí nějakou tu dvacetikorunu. Brno, 9. září

Podle Zdeňky Schelleové, která si bezdomovců také všímá a podařilo se jí pořídit podobné snímky, se však policie mýlí. Ve volném čase totiž dochází na Policejní akademii, kde mají na počínání bezdomovců jiný názor. Její fotodokumentaci si dokonce vyžádali jako výukový materiál. "Bylo mi řečeno, že automat je veřejná věc, takže se pachatel dopouští trestného činu, třebaže jej jen poškodí," řekla Schelleová iDNES.cz.

Na výběrčího fotografka zavolala policii, hříšník se ale na strážníky jen směje. Policisté mu maximálně pohrozí. Nabízené fotografie svědkyně ale odmítli. Brno, 9. září

I ona však potvrzuje, že v praxi jsou pochůzkáři na bezdomovce krátcí. I když nafotila mladíka, který se v několika budkách pokoušel dostat mince z automatu, přivolaná policejní hlídka nijak nezakročila. "Podle policisty mladík tvrdil, že jen telefonoval za své peníze. O nabízené fotografie, které jej usvědčují, neprojevil policista zájem," dodala Schelleová.

Společnost O2 v současnosti provozuje zhruba 24 tisíc veřejných telefonních automatů - mincových, kartových a kombinovaných. Jejich nezákonné vybírání a útoky vandalů ji podle mluvčího stojí ročně až desítky milionů korun. "Dokud v automatu bude uložena jediná mince, bude lákat nenechavce. Zkušenost říká, že neexistuje dokonalé zabezpečení," uzavírá Žabka.


Video