Zloděje čekají mírnější tresty

Praha - Krádeže, které byly trestným činem a chodilo se za ně do vězení, jsou nyní pouhými přestupky. Vyřizovat je budou úředníci městských částí, a ti mají strach z nárůstu práce. Pokud někdo dříve ukradl v obchodě bundu za čtyři tisíce korun, mohl jít až na dva roky do vězení. Nyní mu hrozí maximálně patnáct tisíc korun pokuty. Zloděj má také ještě jednu výhodu, tresty za přestupky se podle správního zákona na rozdíl od soudních rozsudků nezveřejňují.

Pouhým přestupkem je nyní krádež do pěti tisíc korun, zatímco do konce minulého roku byla tato hranice na dvou tisících korunách. Protizákonné jednání, které dříve řešily soudy, tak nyní musí vyřídit pracovníci přestupkových oddělení úřadů městských částí. Je téměř jisté, že práce jim podstatně přibude. Ti mohou pouze udělovat pokuty.

Praxe bývá taková, že přestupky řeší policie a po třiceti, ve složitějších případech po šedesáti, dnech je předá okresním úřadům nebo úřadům městské části k vyřízení.

Lidé sice mohou oznámit přestupek přímo na úřadě, ale šéf přestupkového oddělení na Praze 5 Jan Dufek to nedoporučuje. „Pouze v případě, kdy nám někdo přinese důkazy, můžeme řízení zahájit. Ale sami nic vyšetřovat nemůžeme, nejsme detektivové,“ řekl. K řízení bývají předvolávání obvinění a svědci, a někdy strana, která uplatňuje náhradu škody. „Ale majitelé obchodů v devadesáti procentech případů po zlodějích nic nechtějí, protože jim většinou ukradené věci bývají vráceny,“ dodal Dufek.

Počet přestupků se začíná zvyšovat. Potvrdila to vedoucí přestupkového oddělení na Praze 4 Jaroslava Malá. „Od začátku roku nám policie předala asi o padesát procent více případů než dříve,“ řekla. Z toho tři čtvrtiny případů byly podle ní krádeže za více než dva tisíce korun „ dodala Malá.

S novým zákonem se potýkají i na Praze 10. „Už jsme dostali od policie věci, kterými by se dříve zabývali soudci,“ řekla vedoucí přestupkové oddělení Irena Vorlická.

Na desítce se nyní zabývají zničením botičky městské policie, která stála kolem čtyř tisíc korun. Úředníci zde také řeší krádež jízdního kola. „Radost z toho nemáme, čekáme, že majetkové přestupky půjdou prudce nahoru,“ konstatovala Vorlická.

V dalších městských částech zatím účinek nového zákona nepocítili, ale rovněž čekají, že jim práce přibude. Vedoucí odboru správních agend na Praze 7 Eva Svobodová sdělila, že policisté teprve za nějaký čas začnou posílat nové přestupky k vyřízení. Totéž si myslí její kolegyně na Praze 11 Eva Tarabová.

Je tedy jasné, že městské části budou mít málo lidí, kteří vyřizují přestupky. Budou tedy radnice přibírat další úředníky, nebo novou agendu zvládnou? To není vůbec jisté. Další úředníky nechtějí na Praze 4 a i starosta Prahy 6 Pavel Bém se bude snažit takové variantě vyhnout. Podle něj by pracovníků v administrativě mělo naopak ubývat.

„Zatím vůbec nevíme, co nám to přinese. Po několika měsících vyhodnotíme situaci, a pokud by oddělení přestupků skutečně nestíhalo, pak bychom tam možná někoho dalšího vzali. Ale znovu zdůrazňuji, nechci, aby nám tady bujela byrokracie.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video