Sonda zmizela v době, kdy po dlouhých letech přišlo pro vědce srážkově zajímavé léto. Ilustrační foto

Sonda zmizela v době, kdy po dlouhých letech přišlo pro vědce srážkově zajímavé léto. Ilustrační foto | foto: Ing. Vladimír Vršovský/Správa CHKO Jizerské hory

Zloděj ukradl z přehrady v Jizerských horách sondu důležitou pro vědce

  • 10
Kriminalisté vyšetřují krádež měřící sondy z přítoku do přehrady na Černé Nise v Jizerských horách. Přístrojem vědci sledovali kvalitu vody. Šest let měřil teplotu a kyselost vody nebo množství kyslíku. Kvůli zloději se ztratily údaje za poslední téměř tři týdny. Cena přístroje se pohybuje okolo 170 tisíc korun.

"Pokud pachatele vypátráme, hrozí mu až tři roky vězení," uvedla jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Tzv. multiparametrická sonda patří společnosti Flow Group. Byla ponořená pod hladinou Černé Nisy a neznámý pachatel ji odšrouboval z rámu.

"Pro vědce je sonda velmi důležitá, pro zloděje téměř bezcenná. Může z ní prodat jenom osm monočlánkových baterií," upozornil jednatel firmy Jiří Hlaváček s tím, že pachatel sondu mohl někde pohodit.

"Naše firma nálezce odmění. Kdo by přístroj objevil, ať zatelefonuje na číslo 541 211 092, případně zašle zprávu na e-mail: info@flow-group.com," dodal Hlaváček.

Podle něj musí firma novou sondu objednat v USA, odkud ale přístroj dorazí až za několik týdnů. "Přerušení dlouholetého výzkumu vody v přehradě způsobí vědcům problémy," konstatoval Hlaváček.

Údaje jsou důležité také kvůli rybám

Sonda nepřetržitě zjišťovala i to, kolik se v přehradě nacházelo dusičnanů a chloridů. Monitorování vody v přehradě provádí Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v Praze.

"Sledujeme, jak se v Jizerských horách mění voda a jestli se zlepšuje její kvalita v porovnáním s 80. lety minulého století," řekla hydroložka Alena Kulasová. Tehdy přírodu poškozovaly kyselé deště a škodliviny z německých, polských a českých tepelných elektráren.

Sonda zmizela v době, kdy po dlouhých letech přišlo pro vědce zajímavé léto s častými silnými dešti. Vyplachují z půdy usazený hliník a další kovy a odvádějí je do přehrady. Údaje ze sondy jsou důležité i pro ryby v přehradě. V 90. letech se i v kyselé vodě Černé Nisy uchytili siveni.

"Vzorky vody z přehrady odebíráme také ručně po šesti hodinách. Získáváme ale méně přesné údaje, než nám poskytovala sonda," prohlásila Kulasová.

V pondělí sonda v přehradě ještě pracovala, ve čtvrtek dopoledne ji tam už hydroložka nenašla a její zmizení ohlásila na policii. "Až umístíme do přehrady novou sondu, ukryjeme ji tam lépe. Ale i u odcizeného přístroje jsme se snažili, aby byl co nejméně nápadný," dodal Hlaváček.

,

Video