Zločiny komunistů jsou prý promlčeny

  • 86
Rok 2003 rozhodne, zda se bývalí komunističtí funkcionáři podezřelí z trestných činů budou za svá jednání ještě zodpovídat před soudem. Někteří soudci totiž odmítají respektovat novelu zákona z roku 1999, která prodloužila promlčecí lhůty.

Důsledek? "Znamenalo by to, že ve většině našich případů bychom už nemohli nikoho obvinit," říká šéf vyšetřovatelů Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Gregor.

Je to však dobrá zpráva pro bývalého komunistického ministra vnitra České republiky Josefa Junga, který nezákonně donutil k emigraci spisovatele Pavla Kohouta.

Jungův případ je totiž ukázkový: hned dva soudy dospěly k závěru, že už není možné jej hnát k odpovědnosti, protože tajný rozkaz nevpustit Kohouta ze zahraniční stáže zpět do vlasti vydal v roce 1979 a obviněn byl až koncem předloňského roku.

"V neveřejném zasedání soud dospěl k závěru, že trestní stíhání je promlčeno, a proto je zastavil," rozhodl soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Tomáš Hájek. Jeho verdikt ještě stvrdil pražský městský soud.

Oba soudy argumentovaly stejně: zákon, který prodloužil promlčecí lhůty, přijal parlament pozdě (až v roce 1999), a tudíž by se k takovému zákonu v neprospěch obviněného nemělo přihlížet.

Vítězství Junga nad českou justicí není ojedinělé: za promlčené označily soudy i jednání dvou bývalých funkcionářů Jaroslava Davida a Jaroslava Klímy, kteří kryli nacistického zločince Wernera Tuttera.

"Samozřejmě se s touto argumentací neztotožňujeme," říká Gregor. Případy, které by šly "k ledu", se totiž počítají na desítky. V praxi by pak bylo možné pohnat k soudu jen podezřelé z těch nejzávažnějších trestných činů: vlastizrady a závažnějších případů vraždy.

Drtivá většina funkcionářů však putuje do soudních síní kvůli "pouhému" podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele (což je případ Junga, Davida i Klímy).

Je možné rozhodování soudů ještě zvrátit? To může prakticky už jen Nejvyšší soud, neboť Jungův případ k němu "přehrála" Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Ani ona není spokojena, jak se soudci dívají na otázku promlčení.

Nad postupem tuzemských soudců se budou v lednu zamýšlet poslanci, kteří zákonnou novelu před čtyřmi lety odhlasovali a nyní mají pocit, že zbytečně.

"Ukazuje se, že ten zákon soudy nerespektují. Navrhla jsem, aby se tím zabýval bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, vyvolal o tom debatu a potom hledal řešení," řekla poslankyně Hana Marvanová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video