Pracovník obce Dušan Vyorálek kontroluje klece na bobry u rybníka v Březolupech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chráněný bobr škodí. Zlínský kraj jako první povolil jeho utracení

  • 66
Přírodovědci odchytí a veterinárně utratí bobry v Březolupech na Uherskohradišťsku. Svými hrázemi ohrožují majetek obce. Je to první případ v republice, kdy stát takto zasáhne proti zákonem chráněným zvířatům.

Možná to nebude naposledy, ale v každém případě poprvé. Jak uvedl regionální Deník, obec Březolupy bude první v republice, kde se zbaví bobrů. Tedy zvířat, která patří mezi silně ohrožené druhy a chrání je české, evropské i mezinárodní zákony.

"Takový postup použijeme vůbec poprvé," přiznal přírodovědec z olomoucké univerzity Vlastimil Kostkan. "Ale je to extrémní situace," zdůraznil.

Právě on sleduje situaci v Březolupech už dva roky. Je tam vážnější než na jiných místech. Bobři si totiž vyhloubili nory mezi rybníkem na okraji obce a přilehlým kanálem, který má odvádět vlhkost mimo rybník. Narušili tak ochrannou hráz a obec se bojí, že se situace může při dlouhotrvajících lijácích zhoršit.

"Několik let nám neřízeně provrtávají hráz. Hrozí, že se jí kus utrhne, potok vodu nezachytí a způsobí to záplavy v obci," nastínil možný scénář starosta obce Petr Kukla. Podle odborníků to není až tak nereálné.

Výjimek může přibývat

Problémy s přemnoženými bobry mají i na mnoha dalších místech. Zákon však nedovoluje jejich odchyt ani zabíjení. Výjimku zatím nikdo nedostal. Až teď obec Březolupy. Povolili jí to úředníci z kraje.

Bobří rodina vyhrabala u Březolupského rybníka ohromné díry.

Obec pod dozorem odborníka může bobry odchytit, a pokud je nebude možné převézt na jiné místo, může je nechat veterinárně utratit.

"Je to průlomové rozhodnutí," potvrdil vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

Zřejmě však nebude poslední. "Dá se čekat, že výjimek bude přibývat," předpokládá Lenka Tomášková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Ministerstvo v nařízení počítá s odchytem i odstřelem

I proto zpracovali ochránci přírody nový plán péče o bobra evropského. V něm se počítá s tím, že jedním z povolených opatření by byl právě odchyt, případně odstřel zvířat. Ministerstvo životního prostředí by nové nařízení mělo schválit ještě v letos.

Odborníci v čele s Vlastimilem Kostkou, který bobry mapuje, zjistili, že ve Zlínském kraji žije asi 55 rodin. A to hlavně na řece Moravě a přítocích Dřevnici, Olšavě a dalších. Problematických je však asi jen pět rodin.

I přesto Povodí Moravy každý rok investuje milionové částky do oprav poškozených hrází. Zvířata jsou i ve slepých ramenech řeky.

Na březích bobři ničí stromy, v ochranných protipovodňových hrázích hloubí nory a v korytech dělají vlastní stavby. Když je víc vody, vylévá se kvůli hrázím na pole a ničí úrodu. Například na levém břehu Moravy mezi Spytihněví a Napajedly napočítali pracovníci povodí osmadvacet nor, které zasahují do tělesa hráze.

"Kvůli bezpečnosti budeme muset hráz sanovat, což bude stát několik milionů korun," upozornila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

I proto letos krajský úřad povolil ničení bobřích staveb, což zatím nebylo možné. Povodí Moravy se do boření pustí od srpna do konce října. Teď je to zakázáno, protože samice mohou být březí nebo mít čerstvá mláďata.

Rozebranou hráz si dostaví za pár dní

Jestli to pomůže, není jisté. Zkušenosti moc šancí nedávají. "Pokud bobrovi hráz rozebereme, je schopen ji během pár dní celou dostavět. Pokud ji rozebereme několikrát, najde si jiné útočiště, ale na jeho místo přijde jiný," konstatuje Tomíčková.

V Březolupech by tento postup nic nevyřešil. Proto si už chystají klece, do kterých začnou zvířata v srpnu chytat. Jde zhruba o desetičlennou rodinu.

Odborníci s tím nemají zkušenosti. "Viděl jsem to v zahraničí. Bude to otázka několika týdnů až měsíců," upřesnil Kostkan.

Až je odchytí, čeká bobry veterinární smrt. Kdyby je totiž chtěli převézt jinam, potřebovali by souhlas myslivců. O zvířata však nikdo nestojí.

Umístit je do zoo také nejde. V republice je má jen ta v Brně. Chová ovšem bobry kanadské, které návštěvníci mohou vidět i ve dne. "Z našich evropských, kteří vylézají až za soumraku, by turisté nic neměli," vysvětlil odborník.

Proti odchytu bobrů dokonce neprotestují ani ochránci přírody. "Jsou přemnožení a třeba v Lednickém areálu je to katastrofa," prohlásil Vítězslav Šilha z uherskohradišťských ochránců přírody.

Přelomová výjimka tak zřejmě nebude poslední. "Je rozhodně lepší, když to budou mít na starosti ochránci přírody, než kdyby bobry začali lidé nekontrolovaně hubit sami," dodal ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Řádění bobrů žijících u rybníka na kraji Březolup ohrožuje několik blízkých domů.

Řádění bobrů žijících u rybníka na kraji Březolup ohrožuje několik blízkých domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video