Stanislav Mišák povede Zlínský kraj i v dalším funčním období. Hejtmanem je od roku 2008.

Stanislav Mišák povede Zlínský kraj i v dalším funčním období. Hejtmanem je od roku 2008. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský kraj povede ČSSD, KSČM a Zemanovci. Hejtmanem zůstává Mišák

  • 147
Zlínský kraj povede příští čtyři roky koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Hejtmanem zůstane lídr ČSSD Stanislav Mišák, sociální demokracie bude mít také nadpoloviční většinu v radě.

Koalice bude mít 25 z 45 zastupitelů. Představitelé nových koaličních stran se na tom shodli v úterý večer. V opozici zůstaly KDU-ČSL, STAN/TOP 09 a ODS.

ČSSD by měla v krajské radě získat nadpoloviční většinu v podobě pěti křesel, komunisté a Zemanovci budou mít po dvou radních. Takové rozložení sil je výhrou sociální demokracie a Zemanovců.

Nová podoba krajské rady

ČSSD (5 členů)

Hejtman: Stanislav Mišák

Statutární náměstek hejtmana: Jaroslav Drozd

Radní pro sociální věci: Taťána Nersesjan

Radní pro školství: Petr Navrátil

Radní pro kulturu a cestovní ruch: Ladislav Kryštof

KSČM (2 členové)

Náměstek hejtmana a radní pro životní prostředí: Ivan Mařák

Radní pro dopravu: Jaroslav Kučera

Strana práv občanů - Zemanovci (2 členové)

Náměstek hejtmana a radní pro zdravotnictví: Lubomír Nečas

Radní pro zemědělství: František Čuba

Volby do zastupitelstva Zlínského kraje totiž vyhrála s 12 mandáty ČSSD, komunisté však mají stejně jako lidovci jen o tři mandáty méně. Zato Zemanovci mají pouhé čtyři zastupitele.

Na dalších místech skončily s pěti mandáty STAN/TOP 09 a ODS.

"Jsme spokojení, bude to ku prospěchu Zlínského kraje," reagoval krátce po jednání šéf krajské ČSSD Dalibor Sedláček.

Stanislav Mišák tak nastoupí již do druhého funkčního období jako hejtman Zlínského kraje. Poprvé se jím stal v roce 2008. Ucházel se také o senátorský post, ale v druhém kole senátních voleb ho porazil Tomio Okamura (více čtěte zde).

"Dohodli jsme se na základních strukturách, co se týká pozic v radě a základních gescí. Odcházíme s tím, že jdeme připravovat koaliční smlouvu," uvedl Mišák. Koaliční smlouva by podle něj měla být podepsána příští týden.

Sociální demokracie bude mít kromě postu hejtmana také jednoho náměstka, také komunisté a Zemanovci budou mít po jednom náměstkovi.

"Jsme spokojení. Je to určitě úspěch pro KSČM ve Zlínském kraji. Takové rozložení sil jsme navrhovali už na první schůzce. Respektujeme, že chce ČSSD nadpoloviční většinu v radě," uvedl komunistický lídr Ivan Mařák.

Čunek odmítal nadvládu sociálních demokratů

A právě to je zřejmě důvod, proč ztroskotala jednání s lidovci, s nimiž sociální demokraté a Zemanovci dlouho jednali o spolupráci. "Trvali jsme na tom, aby rozložení sil v radě odpovídalo volebnímu výsledku a tedy aby sociální demokraté neměli většinu," prozradil Jiří Čunek, volební jednička KDU-ČSL. Jako lídr druhé nejsilnější strany a politik, který dostal největší počet preferenčních hlasů tak zůstal mimo hru (v úterý Čunek odpovídal čtenářům iDNES.cz).

Hlavní slovo při povolebních vyjednáváních měli Zemanovci, kterým připadne i resort zemědělství. Řídit jej bude jedna z nejzásadnějších postav celých voleb - František Čuba.

Ačkoliv účast v politice dlouho odmítal a souhlasil jen pod podmínkou, že bude na posledním místě kandidátky, voliči ho vykroužkovali dopředu. Jeho bezprostřední reakci na složení krajské vlády se získat nepodařilo (více o Čubovi čtěte zde).

Lukáš se do Čunka opřel: Ukázal nízké vyjednávací schopnosti

Zlínskému kraji dosud vládli sociální demokraté spolu s ODS a lidovci.

"Po předvolební kampani a výsledku voleb se to dalo očekávat. Cestu této koalici dláždil pan Čunek s panem Gazdíkem (lídr Starostů a TOP 09 - pozn. red.). Jejich kampaň rozmetala středopravé voliče," reagoval na výsledek jednání lídr ODS Libor Lukáš.

Do lidoveckého tahouna Čunka se Lukáš opřel ještě více. "Podoba koalice také ukazuje na mimořádně nízké vyjednávací schopnosti pana Čunka. Je slabý výsledek, pokud nedokáže s deseti mandáty vyjednat koalici. Nepřál jsem si socialisticko-komunistickou vládu, ale voliči si ji zvolili, já to respektuji a jen si můžu přát, aby směřování kraje, kterému jsme věnoval deset let svého života, setrvačností pokračoval," poznamenal Lukáš.

Podoba nové koalice se nelíbí ani lídrovi Starostů a TOP 09 Petru Gazdíkovi.

"Pro nás je to nemilá zpráva. Budeme na stráži demokracie. Budeme velmi tvrdou opozicí, která bude bedlivě sledovat každý jejich krok. Zastupitelstva rozhodně nebudou žádná selanka," slíbil Gazdík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video