Zlínská radnice se přihlásila o uhrazení svých nákladů při rozsáhlém požáru.

Zlínská radnice se přihlásila o uhrazení svých nákladů při rozsáhlém požáru. | foto: Luděk Ovesný

Od majitele shořelé budovy v baťovském areálu chce město čtvrt milionu

  • 2
Požár sedmipatrové budovy ve zlínském Baťově areálu se majiteli prodraží. Škoda, kterou oheň způsobil, půjde do desítek milionů. O uhrazení nákladů se hlásí i město, které za servis související s likvidací nejrozsáhlejšího požáru v novodobé zlínské historii požaduje 261 tisíc korun.

"Vynaložili jsme je například na zajištění stravování zasahujících hasičů, monitoring ovzduší nebo přemístění několika stovek dětí ze školek v blízkosti požáru," upřesnil náměstek primátora Ondřej Běták.

Kvůli požáru, který skladovou budovu zachvátil 9. ledna, radnice vyhlásila krizovou situaci. Do vzduchu se dostaly nebezpečné zplodiny, neboť v objektu chytla elektronika. Město evakuovalo školky z centra a doporučilo lidem nevycházet z domova a nevětrat. Dým byl vidět na kilometry daleko.

Vše o ničivém požáru ve Zlíně

Náklady města vyvolané požárem byly podle Bětáka ještě vyšší než 261 tisíc korun. "Zbylou část nákladů v řádu desítek tisíc, například za vodu použitou při zásahu nebo za přepravu hasičských jednotek zřizovaných magistrátem, uhradí město," upřesnil Běták.

Vlastník 103. budovy, společnost Cream, ještě začátkem týdne nevěděl, že po něm město chce finanční kompenzaci přesahující čtvrt milionu korun.

"Vyjádříme se k tomu, až budeme mít oficiální informaci od města," reagovala mluvčí Cream Andrea Plichtová.

"Podle krizového zákona na to máme nárok," je přesvědčený Běták. Cream má dostat oficiální dopis od města nejpozději do dvou týdnů, momentálně na něm pracují radniční právníci.

Plameny v Baťově areálu likvidovalo skoro tři dny 50 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle předběžných závěrů policejního vyšetřování požár nezapálil žhář. Stoprocentně tuto verzi však ještě vyloučit nelze.

"Přesnou příčinu požáru určíme až na základě znaleckých posudků," upřesnila policejní mluvčí Jana Macalíková.

Co bude s vyhořelým objektem dále, není jasné

Statici dál zkoumají, zda budova, z níž zbyl pouze ohořelý skelet, bude muset jít k zemi. Z místa odebrali vzorky, které odeslali na expertizu. Výsledky zatím nemají.

Do budovy je teď zakázán vstup, protože hrozí její zřícení. Podle nezávislých odborníků ji pravděpodobně čeká demolice.

V objektu číslo 103 měla velký sklad firma HP Tronic, která se zabývá obchodem s elektronikou. Její zboží za více než 200 milionů korun shořelo nebo ho zničil kouř.

Firma zatím marně hledá náhradní prostory. Provizorně by ráda využila přízemí sousední 113. budovy, kde by chtěla mít překladiště.

"Ráno by se zboží přivezlo, pak rozvezlo. Mohlo by to začít v červnu, musely by se nejprve udělat stavební úpravy," vysvětlil mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín.

Hledání nových prostor pro sklad je složité. Ve 103. budově měla firma 20 tisíc čtverečních metrů skladu, u toho stálo osm nákladních ramp a uvnitř byly kanceláře. Tato kombinace dělá z výběru nové haly velký problém.

Ve skladu pracovalo asi čtyřicet lidí. Část z nich vedení přesunulo do skladu v Týništi nad Orlicí.

9. ledna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video