Těžkooděnci přivezli do Ostravy „příborník“ se zlatým pokladem z Košic

  • 4
Ostravské muzeum zaplní další zlatý poklad. Po klenotech z doby Lucemburků a pokladu ze Slezské Středy zdejší kurátoři připravili výstavu Košického zlatého pokladu.

Tři policejní dodávky plné těžkooděnců přivezly v pondělí dopoledne do Ostravy nenápadnou, bíle natřenou bednu s jedenácti zásuvkami, připomínající starší příborník. Obyvatelé města se i díky tomu mohou těšit na další výstavní lahůdku, slavný Košický zlatý poklad, který byl v bedně zabalen.

"Připravujeme pro Košice, které jsou letos Evropským městem kultury, dvě výstavní expozice a na oplátku jsme získali možnost vystavit slavný košický zlatý poklad," popsala pozadí výstavy ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Zlatým svitem nebude místní muzeum zářit poprvé. Jen před několika dny zde skončila výstava Země věčného ohně, představující největší poklady ázerbájdžánských muzeí, před dvěma roky zase muzeum představilo poklad ze Slezské Středy (polská Środa Śląska) a nejvzácnější klenoty z doby Jana Lucemburského, doplněné pohřebními insigniemi českých králů.

Košický zlatý poklad

Košický zlatý poklad tvoří 2 920 zlatých mincí z 15. až 17. století, tři zlaté medaile, renesanční řetěz a měděná schránka. Poklad byl objeven 24. srpna 1935 při přestavbě budovy finančního ředitelství ve Štefánikově ulici č. 74 v Košicích (dnes budova na Hlavní ulici č. 68) v historickém jádru města. Místo bylo důležitým centrem i v druhé polovině 17. století, kdy došlo k ukrytí pokladu. Budova v té době sloužila jako sídlo Spišské komory.

Zdroj: www.ostrmuz.cz

"Košický poklad obsahuje mince a zlaté řetězy pocházející z 15.-17. století, tři medaile a měděnou schránku," přiblížil obsah pokladu kurátor Slovenského národního muzea Marek Budaj. "Z toho, že nejmladší mince, uherské dukáty Leopolda I., byly vyraženy v roce 1679, usuzujeme, že poklad byl ukryt někdy kolem roku 1682, kdy Košice dobyli účastníci Tököliho protihabsburského povstání," dodal Marek Budaj.

Tököliho vojáci se v Košicích udrželi do roku 1685, kdy město zpět pro císaře dobyl císařský generál Aeneas Caprara, na poklad se ale zapomnělo.

Objeven byl až v roce 1935, při rekonstrukci budovy Finančního ředitelství. Dělníci, kteří poklad nalezli, ale svůj objev, podobně jako objevitelé pokladu ze Slezské Středy, zatajili a mince potají prodávali místním zlatníkům.

"Jeden z nich ale poznal, že se jedná o vzácné mince, které dělníci nemohli jen tak vlastnit, a vše udal policistům. Těm se pak podařilo větší část pokladu zachránit," přidal podrobnosti z novodobé historie pokladu Marek Budaj. Poklad obsahuje 2 920 uherských a holandských mincí, které ve své době představovaly dvou- až tříletou mzdu výše postavených osob, ti nejchudší by na takovou sumu museli pracovat přes 130 let.

Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Kurátor Slovenského národního muzea
Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Přepravní bedna, v níž byl poklad do
Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Kurátor Slovenského národního muzea

"Víme dokonce, komu poklad zřejmě patřil. Podle všeho šlo o peníze patřící buď zaměstnancům, nebo přímo tehdejší Spišské komoře, jakémusi finančnímu úřadu té doby, která v místech nálezu na sklonku sedmnáctého století sídlila," přidává slovenský kurátor.

"V době obsazení města pracovalo ve Spišské komoře jedenáct zaměstnanců, šesti se podařilo uprchnout, do města se ale po osvobození vrátili jen tři. Takže okruh těch, kteří poklad ukryli, bychom zřejmě mohli hledat mezi těmi, kteří dobytí Košic nepřežili," dokončil Marek Budaj.

Současná hodnota Košického pokladu byla vyčíslena na 7,3 milionu eur (zhruba 186 milionů korun). Výstava v Ostravském muzeu bude návštěvníkům zpřístupněna 15. března a potrvá do 5. května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue