Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zlatý důl pro ministerského úředníka: opravy kasáren za 21 milionů

  • 267
Když na konci loňského roku přidělilo ministerstvo obrany zakázku na opravu armádních kasáren v Praze-Ruzyni liberecké firmě J. D. Stav, bylo vše formálně v pořádku. Teď se ukazuje, že i tato zakázka byla zřejmě součástí důmyslného systému na vysávání armádních peněz, který nedávno odhalila MF DNES.

Princip byl geniálně jednoduchý: předražené zakázky na opravy nejrůznějších kasáren vyhrávaly nastrčené firmy. Ihned je předávaly společnosti H+V Praha, kterou spoluvlastní bývalý ministerský úředník Kajetán Kalivoda. H+V Praha si pak na samotné práce najímala běžné stavební firmy, už ale za úplně jiné, menší peníze. Miliony tak končily v soukromých kapsách. Velmi podobný scénář se podle všeho odehrával i u dalších zakázek. A to nejen na Správě vojenského bytového fondu.

Jde o desítky, možná stovky milionů. Ministr obrany Alexandr Vondra slibuje, že tyto praktiky už nebudou mít šanci. Redakce MF DNES detailně zmapovala tři zrežírované tendry.

"Dojení úřadu musí skončit,“ říká ministr

"Ministerstvo obrany bylo jakousi dojnou krávou pro různé zájmové a podnikatelské skupiny, které byly nebo dodnes jsou navázány na lidi, kteří armádu opustili v rámci zeštíhlování a našli si nové uplatnění v tom, že ministerstvo dojí a vydělávají na tom prachy,“ komentuje nový ministr podezření z manipulování zakázek ve svém resortu. Slibuje, že tyto praktiky změní.

ZAKÁZKY PRO H+V PRAHA

Zakázky za 21 milionů korun:

Oprava komunikací, chodníků a parkovišť ve vojenských areálech v Praze-Ruzyni a Břvích.

Oprava vrátnice v Kanovnické ulici nedaleko Pražského hradu.

Stavební úpravy kanceláří v Praze.

Oprava místností 104, 109 v Kanovnické ulici u Hradu.

Stavební úpravy objektu Brusnice.

Oprava maleb v Pardubicích.

Zatím nařídil, aby byl v celé sekci správy majetku neprodleně proveden forenzní audit. "A to renomovanou mezinárodní firmou,“ říká Vondra. Smlouva o auditu bude uzavřena příští týden. Kromě toho už dostal průběžnou zprávu z vyšetřování své inspekce, která potvrzuje, že zakázky byly zmanipulovány.

Podivná je například oprava sociálních zařízení a vojenských budov v Praze-Ruzyni. Výběrové řízení vypsala Vojenská ubytovací a stavební správa (VUSS), spadající pod ministerstvo obrany.

Využila toho, že výše zakázky nevyžadovala vypsat otevřené výběrové řízení. Firmy do soutěže přímo oslovovala. Jednou z nich byl právě liberecký J. D. Stav. Společnost bez internetových stránek, veřejného telefonního čísla a s pouhými třemi zaměstnanci. J. D. Stav zvítězil s nabídkou 21,3 milionu korun. U firmy J. D. Stav však zakázka dlouho nezůstala.

Krátce poté totiž přešla, stejně jako v předchozích zmapovaných případech, na společnost H+V Praha. A není to nic překvapujícího. H+V Praha společně s úředníkem Kalivodou ovládá podnikatel Viktor Krejča starší. A J. D. Stav patří jeho synovi.

H+V Praha si na samotné práce najala několik stavebních firem: benešovský Benestav SPS, zlínskou společnost dodávající okna a další. A samozřejmě za méně peněz, než je výše zakázky.

"My jsme vůbec nevěděli, že zakázku oficiálně vyhrála firma J. D. Stav. S námi všemi uzavírala smlouvy H+V Praha, konkrétně pan Krejča starší,“ řekl MF DNES šéf jedné z najatých firem.

Stejně jako v předchozích známých případech i v tomto H+V Praha peníze od ministerstva vyinkasovala, ale za většinu prací nezaplatila. Majitelé těchto společností připravují na klíčové postavy H+V Praha trestní oznámení. I bez něho už protikorupční policie případ vyšetřuje pro podezření ze tří trestných činů.

JAK ZMIZELY MILIONY Z MINISTERSTVA

Správa vojenského bytového fondu vypsala vloni tři zakázky celkem za 53 milionů korun na rekonstrukci vojenských ubytoven v Chotusicích, Táboře a zateplení domů v Kozlově. Zakázky měl na starosti úředník Kajetán Kalivoda.

Do tendru se přihlásily nastrčené firmy, které neměly žádnou kancelář, zaměstnance, telefon, e-mail ani web. Vlastnily je mladé ženy bydlící u rodičů. Zvítězily nastrčené firmy. Daly "o fous" nejnižší nabídku.

Ve výběrové komisi v jednom případě seděl úředník Kalivoda. Vítězné firmy převedly celou zakázku na společnost H+V Praha. Zakázky se tak vrátily k úředníku Kalivodovi, který byl jednatelem a spolumajitelem H+V Praha. Firmu ovládá také podnikatel Viktor Krejča

H+V Praha převedla práci dál a nezaplatila za ni. Na provedení práce si nasmlouvala slovenskou společnost Global Estate. Peníze už jí však neposlala.

Firma H+V Praha se také podílela na stavbě domu náměstka ministra obrany Tomáše Perutky. Podobně se vloni H+V Praha dostala i k zakázce na Vojenské ubytovací a stavební správě. Tendr oficiálně vyhrála firma J. D. Stav, která patří synovi Krejči. Ta zakázku předala H+V Praha a ta si na práce najala stavební firmy. A nezaplatila jim.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video