Zlatokopové rozkopali hroby Němců

  • 3
Lešany - Takzvaní moderní zlatokopové, kteří vykrádají hroby a archeologicky zajímavé lokality, zaútočili na Benešovsku. Svědčí o tom stopy, které po sobě zanechali v Lešanech. Nedaleko současného vojenského muzea je pochováno na pět set Němců, kteří zahynuli během II. světové války.

"Kopali tady, to je jasné," říká Jan Němeček, místostarosta Lešan při pohledu na obdélníkové otvory v zemi hluboké asi metr. Jen těžko lze odhadnout, kdy se zde zlatokopové objevili.

Dosud kolmé stěny vykopaných jam se však ještě nestačily vlivem eroze sesypat na dno. Podobných děr je u Lešan mnoho.

"Za války zde Němci postavili kárný tábor pro provinilé příslušníky zbraní SS," říká o pohnuté historii tábora Němeček, povoláním historik.

Po válce zřídili Rusové v Lešanech zajatecký tábor příslušníků wehrmachtu a esesáků. Později místo sloužilo jako internační tábor pro Němce určené k odsunu. Prošlo jím na šedesát tisíc lidí. A právě tehdy vzniklo pohřebiště, na němž bylo uloženo 406 dospělých, 42 dětí a 51 vojáků.

"Právě o vojáky zlatokopům jde. Hledají odznaky či vyznamenání. Ale pochybuji, že by v té době u sebe ještě takové věci měli," míní akademik Němeček. Takové předměty však u sebe mohli mít příslušníci SS, uvěznění nacisty v době války.

Je ale více než pravděpodobné, že v případě, že trestaní vojáci v Lešanech zemřeli, byli odesíláni pozůstalým do Německa a v Lešanech nejsou pochováni. "Z té doby však nemáme žádné záznamy," tvrdí Němeček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video