Návštěvníci mají o víkendu poslední možnost podívat se před rok trvající rekonstrukcí do Zlaté uličky. Ilustrační foto

Návštěvníci mají o víkendu poslední možnost podívat se před rok trvající rekonstrukcí do Zlaté uličky. Ilustrační foto | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Zlatá ulička se po víkendu na rok uzavře, pak se vrátí kino i věštkyně

  • 5
Zlatá ulička na Pražském hradě zůstane otevřená již jen o tomto víkendu. V pondělí se kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavře. Atmosféra v ní bude po dokončení oprav jiná. Hradní správa plánuje, že zde nebude tolik prodejců suvenýrů, ale zřídí zde stálou expozici o vývoji této zapadlé části Hradu.

Roční rekonstrukce Zlaté uličky je nutná, nejdůležitější bude výměna staré kanalizace, kterou zatéká voda do základů domků.
"V suterénech se projevují průsaky z kanalizace, také je třeba vyřešit problémy se statikou domků," vysvětlil architekt Petr Chotěbor z hradního odboru památkové péče.

Domky jsou totiž "nalepeny" na starší hradební zeď, která je výrazně převyšuje a mezi některými z nich a zdí se tvoří trhliny. Aby se domky nezhroutily, musí stavbaři vyměnit táhla, která je pomáhají u zdi držet.

FAKTA

Poslední víkend

Kdy je otevřeno
Ulička i s expozicí a věží Daliborkou je přístupná od pátku do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Pak se na rok zavře.
Kolik to stojí
Vstupenka do uličky je součástí hradních okruhů. Velký stojí 350 korun, malý 250. Studenti a senioři mají poloviční slevu, děti do 6 let vstupné zdarma.

Hradní správa chce v některých domcích zřídit stálou expozici o tom, jak se v tomto zapadlém koutě Hradu během staletí vyvíjel život. "Myslíme si, že by ulička měla sloužit víc kultuře než prodeji suvenýrů. Některé krámky tu budou, ale jejich artikl by měl mít nějakou souvislost s Hradem, nebudou se tu prodávat věci, které seženete jinde v Praze," popsal David Šebek z tiskového oddělení Správy Pražského hradu.

Krámek s běžnými suvenýry se zpátky nevrátí

Každý z obchodníků, kteří teď musejí domky opustit, se může přihlásit do nového výběrového řízení, uspět však mají naději spíše ti, kteří neprodávají běžné suvenýry.

Obchodníci, kteří musejí své krámky opustit, přijdou o statisícové tržby, prodavači zase o práci. Ivana Doušová prodá poslední loutku, opustí své oblíbené místo a už se do domku s číslem 16 možná nikdy nevrátí.

"Bude to tu sice zavřené rok, ale tyhle loutky se tady po otevření už určitě prodávat nebudou. Hodně jsem si na tohle místo zvykla, kdybychom nemuseli pryč, asi bych odtud nikdy neodešla," vyprávěla lítostivě prodavačka z obchůdku s marionetami.

Stejně jako další krámky musí kvůli rekonstrukci uličky i ten její zavřít. Mladá svobodná matka si tak musí v pondělí hledat novou práci. "Teď nevím, co budu dělat, musím se starat o dítě a nebude lehké sehnat práci," krčila rameny Doušová.

Někteří z nich si proto za zavřené krámky našli náhrady. "Stěhujeme se do nového obchodu v centru města, ale tady tohle místo těžko nahradí, Zlatá ulička je lukrativnější," porovnávala prodavačka z vedlejšího obchodu s obrázkovými suvenýry, která se představila jako Kristýna.

HISTORIE ULIČKY

1597
Hradní střelci požádali císaře Rudolfa II., zda by si mohli postavit příbytky u hradební zdi.
17. století
Domky se začaly rozšiřovat o přístavky, kotce a topeniště, průchod uličkou se tak postupně zúžil na pouhý metr.
1864
Velká asanace uličky, přístavky padly a zůstaly pouze domky u zdi.
1955
Po druhé světové válce domky vykoupil Hrad a architekt Pavel Janák s výtvarníkem Jiřím Trnkou jim dal dnešní podobu.
Nová expozice
Celkem 9 domků bude zařízeno v historickém stylu. Lidé budou moci navštívit obydlí střelce, zlatníka, věštkyně, filmaře, prvorepublikovou domácnost nebo renesanční krčmu.

Na rekonstrukci uličky ovšem nedoplatí jen obchodníci. Také hradní pokladnu přijde na nemalé peníze. Z pronájmu krámků má Hrad ročně zhruba 12 milionů korun, bez kterých se tento rok bude muset obejít. Samotná rekonstrukce přijde přibližně na dalších 30 milionů korun.

Turisty bude čekat renesanční příbytek červeného střelce i kinematograf

Za rok, po rekonstrukci, se první turisté mohou vydat po stopách královských střelců, zlatníků, ale i provozovatele kinematografu. V některých domcích, kde jsou dnes krámky se suvenýry, vzniknou v průběhu oprav dobové expozice ze života lidí v uličce.

"Nechceme tu království obchůdků, chceme dát uličce historickou tvář," zdůvodnil chystanou velkou proměnu ředitel hradního odboru cestovního ruchu František Kadlec.

Celá expozice by měla návštěvníky krok za krokem provést jednotlivými obdobími, během nichž se ulička proměňovala. "Už od konce 16. století to bylo místo, kde žili chudí lidé, první z nich byli obránci hradu, kteří si domečky za Rudolfa II. postavili. Jeden z domků proto bude zařízen jako příbytek takzvaného červeného střelce ve stylu pozdní renesance," popsal Kadlec.

Expozici bude tvořit celkem devět domků na obou koncích Zlaté uličky. V renesančním stylu bude zařízena také dílna a obydlí zlatníka, kterých v uličce žilo a pracovalo více a dali jí jméno. Poblíž bude dobová krčma, kde lidé uvidí, jak se renesanční lidé po večerech bavili. Barokní období má reprezentovat domek bylinářky a ranhojičky, která zde podle historických pramenů tehdy žila.

Několik domků bude reprezentovat první republiku, třeba domácnost věštkyně a kartářky Průšové alias Madamme de Thebes.

Mezi nejlákavější domky bude jistě patřit číslo 12 zcela na konci uličky, kde bude domácnost amatérského filmaře Kazdy. "Tam budeme v dobovém kině promítat záběry z minulosti Hradu," přiblížil Kadlec.

NA CESTĚ DO PRAVĚKU

Zlatá ulička se na šest měsíců stane jeho druhým domovem. Archeolog Jan Frolík čeká, že by se pod dlažbou dávného hradního smetiště mohla ukrývat spousta zajímavých nálezů.

V čem je pro vás lokalita Zlaté uličky jedinečná?
Její jednoznačná výhoda a přitažlivost jsou v tom, že se v těchto místech předtím nikdy nekopalo, ačkoliv se po území hradu archeologové pohybují už dlouhá léta. Zlatá ulička je navíc na místě, kde až do 16. století bylo smetiště. Až po postavení hradeb tam byly přilepeny domky. Mezi věcmi vyhozenými na smetiště se proto dá očekávat řada nálezů.

Co nového by mohl archeologický výzkum na tomhle místě přinést pro poznání hradní historie?
Díky Vladislavskému sálu, kde jsme dělali archeologický výzkum celkem nedávno, máme zmapován život hradní elity, tady je ideální příležitost dozvědět se něco víc o tom, jak na hradě žili ti méně bohatí, kterým ulička vminulosti patřila.

Do jak daleké minulosti se můžete pod domky z uličky dostat?
Máme doklad starého osídlení tohoto místa, kterým je val z 9. či 10. století. Ten jsme objevili velmi blízko uličky, v místech, kde je letní divadelní scéna. A naše povědomí o tom, jak vypadal hrad v takto dávných dobách, můžeme teď výrazně posunout. Mohli bychom dokonce nalézt i doklady pravěkého osídlení.

Jak hluboko vůbec podle vašich odhadů budete kopat?
Základy některých nepodsklepených domů jsou něco přes metr pod zemí, o dalších se to ani přesně neví. Kvůli kanalizaci bychom se ale měli dostat až do hloubky čtyř metrů. Doufáme, že se nám podaří přiblížit k povrchu skály, která je pod vrstvou odpadků. Tam by právě mohly být stopy osídlení, které tu bylo před vznikem uličky.

Říká se, že v uličce žili za dob císaře Rudolfa II. alchymisté. Máte zálusk na objevení jejich dílny?
Bydleli tu spíš hradní střelci než alchymisté. Bylo by hezké, kdyby se podařilo nalézt třeba alchymistický destilační přístroj, ale jsou to pověry, s tím asi počítat nemůžeme.

Na jaké objevy se nejvíce těšíte vy sám, které by vás potěšily?
Žilo tu několik historických osobností, bylo by zajímavé popsat jejich život prostřednictvím nějakého konkrétního nálezu.

A čeho najdete nejvíce?
Spoustu zlomků keramiky, kostí a všechno to, co se mohlo dostat do odpadků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video