Přílišné sebevědomí vám nemusí prospět. Ilustrační foto

Přílišné sebevědomí vám nemusí prospět. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zkroťte své ruce a obličej, u pohovoru mluví za vás

  • 5
Připravili jste si, o čem budete při pohovoru mluvit? Nezapomeňte, že tělem toho často řeknete víc než slovy. Na prvním dojmu vždy hodně záleží. Okolí si ho utváří už podle toho, jak člověk vstupuje do místnosti, zdraví a podává ruku. Nepodceňujte proto při hledání práce neverbální komunikaci.

ČTĚTE TAKÉ:
Na pohovor se pečlivě připravte

Karel Novotný vystudoval marketing a půl roku strávil na stáži v Irsku. Ačkoliv je celkem schopný, ještě před rokem sháněl místo jen těžko. Byl na několika pohovorech, ale postoupil vždycky maximálně do druhého kola.

"Přemýšlel jsem o důvodech a nakonec mi to došlo - chtěl jsem vypadat sebevědomě, ale působil jsem spíš arogantně. Trochu jsem ubral a šlo to," usmívá se Karel.

Je tedy nutné při pracovním pohovoru svoje přirozené chování měnit? "Nejdůležitější je být od prvního okamžiku příjemný a sám sebou," radí Adéla Humlová, ředitelka personální agentury Axios.

Je mnoho lidí, kteří neumějí ani správně vstoupit do místnosti - nesměle nakukují nebo do dveří nejprve vsunou jednu nohu. Ani příliš suverénní vstup spojený s rozražením dveří není správný.

Pozdrav a pevný stisk ruky
Jak na to? Po zaklepání vstoupíme celou postavou a zřetelně pozdravíme. Při pozdravu se díváme druhému člověku do očí a přidáme úsměv.

Velmi mnoho o nás vypovídá stisk ruky. Měl by být krátký, pevný, nikdy ne jako "leklá ryba". Přitom dbáme na to, abychom neměli ruce zpocené. Nepodáváme obě ruce najednou, ani rukou protějšku nepumpujeme.

Záleží i na vhodné vzdálenosti
Důležité je i to, jak daleko od druhého stojíte. Každý člověk má totiž jinou takzvanou osobní zónu, a pokud mu do ní někdo vstoupí, bere to podvědomě jako narušení.

"V Česku je běžná vzdálenost při rozhovoru přibližně jeden a půl metru a je třeba myslet na to, abychom svými gesty nezasahovali do privátní zóny jiného," upozorňuje Humlová.

Nic nezkazíme tím, když přizpůsobíme svému protějšku tempo řeči, výraz, gestikulaci a polohu těla.

Posaďte se, ale správně
Během pohovoru si nesedejte na okraj židle a v žádném případě se nesnažte udělat si pohodlí. "

Posaďte se tak, abyste se cítili dobře a působili přirozeně," radí Humlová. Doporučuje se také mírné předkrčení, které působí dojmem soustředění a zájmu o to, co vám druhý říká.

Nikdy se neopírejte lokty o stůl ani nebubnujte prsty nebo tužkou do stolu. U pohovoru jistě chcete zdůraznit své schopnosti, zkušenosti, není proto žádoucí vypadat nejistě.

Obranná gesta jako zkřížené ruce před tělem, stavění si bariér z tašky či papírů však vypovídají právě o tom, že si člověk nevěří a mohou ztížit komunikaci.

Čemu se raději vyhnout
Je zbytečné rozhazovat rukama a dělat rozmáchlá gesta. Popotahování sukně nebo upravování límce byste se během rozhovoru měli vyhnout. Stejně tak škrábání na hlavě nebo mnutí ucha nebo nosu.

"Není vhodné žmoulat v ruce kapesník, hrát si s prstýnkem, hodinkami nebo mobilem," vypočítává Blanka Chladová z personální agentury Openn. "Ruce si také nikdy nestrkejte do kapes," dodává.

Přetvářka vám nepomůže
Projev by měl být sebejistý, ale ne domýšlivý. "Důležité je, aby člověk mluvil pravdu, pokud se přetvařuje nebo lže, neverbální signály ho většinou prozradí," varuje Henryk Szlaur, majitel firmy Univox.

Je třeba umět jasně a věcně formulovat myšlenky, ale i naslouchat. "Pokud vás napadnou během rozhovoru nějaké otázky, neskákejte druhému do řeči, ale poznamenejte si je a zeptejte se ve vhodnou chvíli," radí Chladová.

Ten, kdo trpí trémou, by se měl před vstupem do místnosti několikrát zhluboka nadechnout. "Soustřeďte se na to, abyste nemluvili příliš rychle nebo nekoktali," doporučuje poradkyně.

Není třeba se tvářit, že jste všude byli a všechno víte. Budoucí zaměstnavatel vám to těžko uvěří. Na konci pracovního pohovoru poděkujte za rozhovor a společně s podáním ruky se rozlučte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video