Zkrotitel blesků

-
K vědě se Benjamin Franklin dostal až jako jedenačtyřicetiletý úspěšný tiskař a vydavatel, a to čirou náhodou. Někdy roku 1747 se ve Filadelfii zúčastnil jedné z tehdy velmi oblíbených přednášek o elektřině. Krátce předtím totiž byla vynalezena leidenská láhev (kondenzátor statické elektřiny), která vydávala efektní jiskry a "kopala" každého, kdo jí sáhl na kontakt. Elektřina Franklina zaujala natolik, že ji následujících sedm let náruživě zpytoval. Po řadě důmyslných pokusů pak jako první správně pochopil její podstatu. "Elektrická substance se skládá z částeček neobyčejně malých, protože mohou procházet i hustými látkami bez významného odporu," píše roku 1749 příteli (elektrony budou objeveny o půldruhého století později). Nejvíce ovšem Franklina-fyzika proslavilo odhalení blesku coby elektrického výboje. V letech 1752-53 vypouštěl do bouřkových mraků draka s kovovými hroty a z klíče na dolním konci upoutávacího provázku (vodivého, poněvadž zmoklého) "vytahoval" jiskry. Když je tedy blesk elektřina, proč mu neusnadnit bezpečnou cestu do hrobu? Franklin tudíž vymyslel a zkonstruoval bleskosvod a dal jej bez patentu k dispozici světu. Čímž s vědou prakticky skončil a neméně úspěšně se vrhl na politiku. Zemřel (čtyřiaosmdesátiletý) 17. dubna 1790 ve Filadelfii. S jeho podobiznou se dnes mohou setkat milovníci americké měny na stodolarové bankovce.

Propagátor Einsteina

17. dubna 1945 umírá v německém Gifhornu jeden z nejvýznamnějších českých fyziků František Záviška (narozen 1879). Studoval v Praze, Brně a Cambridgi, v pětatřiceti se stal profesorem Univerzity Karlovy. Jeho velkou zásluhou je propagace Einsteinovy teorie relativity u nás. Jako předseda Jednoty československých matematiků a fyziků byl roku 1944 zatčen pro odbojovou činnost a internován v koncentračním táboře Mauthausen. Zemřel při pochodu smrti.

Matematik pod plachtami

18. dubna 1620 umírá (pravděpodobně v holandském Leidenu) jeden z Galileových současníků, matematik a technik Simon Stevin (narozen 1548). Ve své době proslul především konstrukcí plachetního vozidla, které mezi pobřežními městy vzdálenými 68 km dopravovalo 28 pasažérů rychlostí až 34 km/h! Pro dnešek objevil pravidlo vektorového rozkladu sil, skrze něž dal světu teorii nakloněné roviny. Jeho návrh desetinných zlomků se mnohem později stal základem sjednocení systémů měr a vah.

Velký cestovatel

18. dubna 1860 se ve městě Veliko Tarnovo (dnes Bulharsko) narodil Karel Iliman, známý pod jménem Enrique Stanko Vráz (zemřel 1932). Útěk z domova proměnil ve svou první výpravu. Mezi dvacátým a jedenačtyřicátým rokem života sjezdil a schodil celý obydlený svět (kromě Austrálie), domů se vracel pouze léčit. Jen za prvních pět let pobytu v Africe nasbíral 15 000 kusů hmyzu, 2000 ptáků a 3000 jiných přírodnin (především pro Národní a Náprstkovo muzeum).

Hladovění místo trestu

Roku 1915 řádil v USA "pelagrový mor" zvlášť krutě; jen ve státě Mississippi sklátil přes půldruha tisíce lidí. Snad proto dostal lékař maďarského původu Joseph Goldberger od guvernéra povolení ke svému pokusu. Od 19. dubna 1915 se dvanáct těžkých zločinců za příslib propuštění podrobuje šestiměsíčnímu dietetickému experimentu. Ten potvrdí Goldbergerovo podezření: chorobu způsobuje absence masa a mléka ve výživě. Dnes víme, že pelagra je avitaminóza PP (vitaminu ze skupiny B).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video