Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zkoušky: Vyzrajte na matiku

  10:10aktualizováno  10:10
Termín přijímacích zkoušek se kvapem blíží, na přípravu zbývají poslední tři týdny. Největším strašákem většiny budoucích středoškoláků bývají testy z matematiky. Čtěte, jak se můžete nejlépe připravit, abyste u zkoušek uspěli.

Nesmyslné těžké testy v posledních letech z přijímaček vymizely, školy testují znalosti přiměřeně | foto: Michal KlímaMF DNES

Gymnazistka Jana Spurná z Olomouce chodila vloni tři měsíce před přijímacími zkouškami na doučování z matematiky na základní škole. Přes poctivou přípravu na základce měla nakonec u zkoušek co dělat, protože obsah testů byl o dost jiný, než čekala. Připravovala se totiž na takzvané otevřené testy, kdy musíte odevzdat celý výpočet příkladu.

U přijímaček narazila na testy uzavřené, to znamená, že stačilo zatrhat správné odpovědi. Jakým způsobem k nim došla, nikoho nezajímalo. Jana naštěstí testy zvládla. Abyste takové situaci předešli, zbývá naštěstí dost času.

Zjistěte včas, co vás čeká
Podle psycholožky Drahomíry Jansové je při výběru přípravy nejdůležitější co nejpodrobněji zjistit, co konkrétně vás u zkoušek bude čekat. Dny otevřených dveří jsou sice už dávno pryč, ale málokterá škola odmítne individuální návštěvu nebo zodpovězení telefonického dotazu.

Pokud ještě nevíte, zda si vámi vybraná škola sestavuje přijímací testy sama a jaké, či je například přebírá od profesionálních firem, zavolejte tam nebo zkuste zjistit maximum na webových stránkách škol. Někde pořádají vlastní přípravné kurzy před přijímačkami, což je úplně nejlepší způsob přípravy. I když příprava už začala, v některých školách se ještě dá přihlásit.

Na internetu se dají najít i testy z minulých let. "Tady je dobré trochu taktizovat a podívat se nejen na loňské příklady, ale i pár let zpátky," radí Petr Husar provozovatel agentury Zkoušky nanečisto.

Ta se přípravou profesionálně zabývá a na svých webových stránkách nabízí mj. i řešené a komentované práce z matematiky. Jsou to originální písemky z různých škol a z různých let. Spoléhat pouze na podobu minulých testů však nelze, škola může přijímačky změnit. Stačí, aby se třeba vyměnil ve škole matikář.

Na gymnáziu logika, na ekonomce procenta
Přípravu z matematiky je také třeba trochu přizpůsobit škole, na kterou se hlásíte.

"Na obchodní akademii či ekonomicky zaměřené střední škole se budou více objevovat úlohy s cenami zboží, úlohy s procenty a s úroky, odborně zaměřené střední průmyslové školy mohou klást zvýšený důraz na úlohy s fyzikální tematikou, například výpočet rychlosti, hustoty, objemu. Prestižní gymnázia, o která je velký zájem, ve větší míře testují logické myšlení na typově výjimečných úlohách," říká Petr Husar, který se testy z matematiky k přijímacím zkouškám zabývá dlouhodobě.

Vodítkem a ukazatelem toho, co umíte, vám mohou být příklady, které naleznete na následujících stranách. Pokud budete mít s jejich zdoláváním potíže, máte ještě relativně dost času mezery dohnat. Způsob přípravy a doučování si můžete vybrat podle svých možností, jak finančních, tak časových.

Dožeň, co můžeš
Pro děti z Prahy a blízkého okolí je určena První matematická pohotovost, kterou můžete navštěvovat třikrát týdně v Praze 5. Dvě hodiny výuky stojí 250 korun. Další možností je absolvovat Zkoušky nanečisto v pražském gymnáziu Na Zatlance, které jsou od začátku března třikrát týdně. Složení jednoho testu z matematiky s výkladem správného řešení stojí 140 korun.

Mimopražské děti je mohou skládat on-line nebo korespondenčně. Procvičit matematiku lze i v testech společnosti Scio, která mnohým středním školám dodává testovací úlohy na klíč. Scio testy jsou normované, svou obtížností spíš nenáročné, ale protože je úloh v testu hodně, je třeba, aby studenti pracovali rychle a příliš si řešení nepromýšleli.

"Měsíční internetový last minute kurz matematiky přijde na 475 korun. Výhodou je, že se zaměříte pouze na problémové oblasti," nabízí Bohumil Kartous ze společnosti Scio. Vlastnímu kurzu by asi měl předcházet diagnostický test, který pořídíte na stranách Scio buď v papírové, nebo v on-line verzi. V testech Scio navíc získáte srovnání s ostatními dětmi z celé republiky díky porovnávacím tabulkám.

S učením pomohou studenti
Při potížích s matematikou vám pomůže i domácí doučování, kdy si buď sami, nebo třeba se studentem daného oboru zopakujete a proberete konkrétní látku, která vás trápí. "Za šedesát minut doučování u nás zaplatíte 120 korun. Žádné další poplatky za zprostředkování nebo dojíždění nemáme," vypočítává Richard Švarc ze serveru doucovani.cz.

V přípravě vás také podpoří speciální publikace. V knihkupectvích je k mání široká škála učebnic s příklady a někde najdete i testy z konkrétních škol a obecné rady.

Co musíte umět

žák 5. třídy
* sčítat, odčítat, násobit, dělit
* řešit úlohy, které jsou postaveny na těchto početních operacích
* řešit slovní úlohy různých typů
* počítat s přímou úměrností
* vypočítat obvod trojúhelníku, čtverce, obdélníku
* vypočítat obsah čtverce a obdélníku
* sestrojit trojúhelník, čtverec, obdélník, kolmice, rovnoběžky
* řešit úlohy na plošnou představivost (kolik je na obrázku trojúhelníků, čtverců apod.)
* řešit úlohy na základní prostorovou představivost (vytvoření velké krychle z malých krychliček apod.)
* vymyslet řešení logických problémů, které se ve škole neučil

žák 7. třídy
* měl by jako základ umět vše, co umí žák 5. třídy
* řešit úlohy na poměr
* řešit úlohy s měřítkem mapy
* řešit úlohy s aritmetickým průměrem
* přímou a nepřímou úměrnost
* algebraické počítání se zlomky
* aplikované výpočty se zlomky (třeba slovní úlohy)
* základní počítání s procenty a slovní úlohy na procenta
* výpočty obvodů, obsahů, objemů základních obrazců a těles
* základní konstrukce trojúhelníků a čtyřúhelníků
* řešit různé typy slovních úloh řešených úvahou
* řešit úlohy na základní prostorovou představivost
* vymyslet řešení logických problémů, které se ve škole neučil

žák 9. třídy
* měl by jako základ umět vše, co umí žák 7. třídy
* řešit rovnice a nerovnice
* řešit soustavy rovnic
* upravovat a zjednodušovat algebraické výrazy
* sestrojit libovolný trojúhelník a čtyřúhelník, použít Thaletovu kružnici
* najít všechny kružnice s danou vlastností
* řešit geometrické slovní úlohy s využitím Pythagorovy věty
* vypočítat obvod, obsah, objem různě určených obrazců a těles
* řešit slovní úlohy úvahou
* řešit slovní úlohy rovnicí a soustavou rovnic
* řešit slovní úlohy o společné práci
* řešit slovní úlohy o pohybu
* řešit slovní úlohy s fyzikální tematikou
* základy počítání s lineární funkcí
* vymyslet řešení logických problémů, které se ve škole neučil


Kde najdete pomoc

www.zkousky-nanecisto.cz přípravné kurzy ke zkouškám, zkoušky nanečisto, první matematická pohotovost, doučování, online kurzy
www.scio.cz národní srovnávací zkoušky, testy pro domácí přípravu, on-line testy, výuka přes internet
www.didaktis.cz přípravné testy ke zkouškám, publikace pro přípravu www.doucovani.cz individuální doučování, zkoušky nanečisto
www.tutor.cz přípravné kurzy ke zkouškám
www.stredniskoly.cz přehledy škol, rady, informace, odkazy na další strany
www.uiv.cz stránky Ústavu pro informace ve vzdělávání, seznamy škol, rady ke zkouškám, statistické informace


Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V ubytovně pro 105 lidí žijí jednotlivci i rodiny, které nemají kam jít....
V Moravské Ostravě žádají konec ubytovny. Nájemníci prý hlučí, fetují a kradou

Několik set obyvatel rezidenční čtvrti okolo restaurace Slunečnice v Moravské Ostravě má obavy. Sepsali petici, ve které žádají zrušení ubytovny v Sadové...  celý článek

Vyhýbání vozů mezi Opatovcem a Zádolkou.
VIDEO: Stovky kamionů devastují silnici u Třebové, místním ničí domy

Na hranici sjízdnosti je už několik měsíců objízdná trasa pro kamiony, které míří do překladiště v České Třebové. Silničáři proto musejí nejhorší díry zalévat...  celý článek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Poslanci chtějí od policie celý spis k žádosti o stíhání Babiše a Faltýnka

Poslanci žádají policii, aby mandátovému a imunitnímu výboru poskytla celý vyšetřovací spis ke kauze Čapí hnízdo, v níž chtějí stíhat šéfa ANO Andreje Babiše a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.