Ředitel inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek pro vládu vyhodnocuje zkoušku spolehlivosti. (Ilustrační foto)

Ředitel inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek pro vládu vyhodnocuje zkoušku spolehlivosti. (Ilustrační foto) | foto: Radek Miča, MF DNES

Inspektoři v testech integrity vracejí peněženky. Inspirovala je MF DNES

  • 55
Inspektor schválně telefonuje za jízdy, tváří se, že nechce zaplatit pokutu a pak čeká, zda si policista neřekne o úplatek. Tak vypadá zkouška spolehlivosti u policistů. V budoucnosti by se mohla týkat i strážníků či úředníků na dopravních inspektorátech.

Generální inspekce bezpečnostních sborů dostala do konce června za úkol analyzovat, jestli se "test integrity" osvědčil.

"Strategie vlády pro boj s korupcí nám dala úkol, že máme do třicátého června předložit vyhodnocení zkoušek spolehlivosti s návrhem na případné rozšíření ve vztahu k dalším subjektům," řekl ve středu na tiskové konferenci ředitel inspekce Ivan Bílek.

Co je zkouška spolehlivosti

Jde o způsob, jak odhalit například korupci. Inspektor může navodit situaci, při které policista může požádat o úplatek. Může spáchat přestupek (nikoli trestný čin), ale úplatek nesmí aktivně sám nabízet. V tom se liší od "agenta provokatéra". V Česku smí podobné zkoušky provádět při vyšetřování jediná instituce, a sice Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Na konci března uspořádá inspekce i odbornou konferenci o zkoušce spolehlivosti. Inspekce v loňském roce podnikla celkem 56 zkoušek spolehlivosti.

Tři příslušníci policie při zkouškách neobstáli. Jeden z nich si nechal podstrčenou tašku s peněženkou. Druhý si řekl o úplatek poté, co se inspektor dopustil přestupku a za jízdy telefonoval. V případě policisty s taškou však potom rozsudek zrušil Nejvyšší soud, s tím, že justice takto důkaz proti němu použít nemohla. V druhém případě justice důkaz uznala.

 "Pokud by se měly zkoušky rozšířit, bude potřeba řady legislativních změn. Bylo by schůdnější, aby pak zkoušky prováděl i jiný orgán, nejen my," dodal ředitel. Poslanci by museli změnit zákon.

Kromě telefonujícího inspektora, který schválně páchá dopravní přestupek, může vypadat současná zkouška spolehlivosti i jako test, který před časem podnikla opakovaně redakce MF DNES (test z roku 2010 si přečtěte zde, z roku 2005 najdete zde). 

Figuranti z řad redaktorů nejprve zkusmo vrátili na obvodních odděleních policie peněženky a další figurant si je pak šel vyzvednout. Zjistilo se tehdy, že někteří policisté peněženky mezitím ztratili nebo rovnou ukradli. "Využíváme i to, co vymyslela MF DNES - peněženky," potvrdil Bílek. Jindy jde při zkoušce spolehlivosti něco nahlásit na policii cizinec a čeká, zda ho policista neodbude a dodrží služební postup.

Kontrola se nedělá namátkově, ale zaměřuje se na již podezřelé policisty, celníky či vězeňské strážné. "Využíváme vlastní poznatky, tipy od občanů či tipy od sboru, kde je podezřelý zaměstnán," uvedl Ivan Bílek.

Rozšíření zkoušky spolehlivosti nejspíš najde zastání u politiků. "Rád bych zkoušku spolehlivosti rozšířil na městské strážníky. Uvidíme, jak ta analýza pro vládu bude vypadat. Přiznám se ale, že současné inspekci pod vedením pana Bílka po kauze Petra Lessyho příliš nevěřím," sdělil poslanec za ČSSD a předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc.

Naproti tomu advokát Václav Vlk, který se pravomocemi policie zabývá, je proti rozšíření. "Zkouška spolehlivosti je nebezpečný experiment. Jeho současná podoba je maximum, co jsem ochoten připustit," míní Vlk.


Video