Zkoušeli žít s málem a tvrdí: Nejde to

  • 91
Těch 127 korun, které zbývají na jeden den lidem žijícím z minimální mzdy po zaplacení nájemného a pojištění, utratí politici v Praze běžně jen za ranní kafe a noviny. Čtyři politici se přesto v lednu pokoušeli uskrovnit a vyjít s minimální mzdou. Nepodařilo se jim to.

S jistotou dokázal žít s málem jen jeden z nich. „Dlouhodobě by to ale určitě nešlo,“ kroutí hlavou poslanec Petr Bratský (ODS). Těm ostatním peníze nestačily, ani když se snažili hodně šetřit.

Co přitom zjistili? Ztratili svobodu. Museli omezit koníčky, začali chodit pěšky, nemohli do kina ani do bazénu, a dokonce ani do lékárny pro léky, které běžně berou. Obraceli v ruce každou korunu ne dvakrát, ale desetkrát.

„Já nešel ani na rauty, na které jsem byl pozvaný, protože bych musel jen mlsně chodit okolo stolů a nic si nevzít, abych nepodváděl,“ popsal Zdeněk Bárta (bezpartijní).

„Jsem ráda, že to mám za sebou, ale nelituji,“ tvrdí poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Čtyřapůltisícový limit překročila o několik stokorun. Jako jediná z politiků, kteří přijali výzvu Rádia Impuls a MF DNES a dobrovolně zkusili vyjít v lednu s málem, chce z experimentu vyvodit konkrétní kroky v politice.

„Rozhodla jsem se podporovat všechny daňové úlevy pro zaměstnavatele, které se naskytnou, aby mohli své zaměstnance platit co nejlépe,“ nastiňuje své záměry Šojdrová.

Zároveň hodlá prosadit, aby se dvouapůltisícový rodičovský příspěvek pro matky s dětmi zvýšil aspoň na úroveň minimální mzdy. To znamená na necelých sedm tisíc korun.

Zbylí tři politici si sice z experimentu vzali osobní ponaučení, ale žádné novely zákonů nechystají. Snad s výjimkou poslance Stanislava Křečka (ČSSD), který dlouhodobě podporuje všechny návrhy na zvýšení minimální mzdy.

„Také vždycky zvednu ruku pro zachování regulovaného nájemného. Jsou stovky lidí, kteří by další zvýšení nezvládli,“ řekl Křeček. Sám však mediální zájem, který experiment provázel, neunesl. Odmítl novinářům předložit vyúčtování svých výdajů v uplynulém měsíci, což bylo základním pravidlem akce.

Zájem novinářů a uštěpačné poznámky senátorských kolegů o tom, jestli už náhodou neumírá hlady, těžce nesl i senátor Zdeněk Bárta. Zkoušku nedokončil, protože dal přednost cestě do Běloruska na konferenci o lidských právech. Za cestu utratil mnohonásobně víc, než směl.

To Petr Bratský z ODS si zájem novinářů užíval. Dnes dokonce pořádá pro novináře a známé hostinu, na které chce nabídnout levná jídla, která se díky nutnosti šetřit naučil vařit. „Taky jsem zjistil, že výdaje rodiny na cestování a telefony jsou neúnosné, budeme víc šetřit,“ tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video