Žižkov bojuje za vodu pro Pražany

Praha - Voda by se mohla stát pro Pražany nedostupná - takto se obávalo vedení třetí městské části, když minulý týden sepisovalo protest proti chystané privatizaci pražských vodáren. O privatizaci vodáren rozhodla vláda před několika lety, výběrové řízení se však koná v těchto dnech. Žižkovská radnice proto vyzvala ostatní městské části, aby se k ní rychle připojily, a nesouhlas s postupem privatizace zaslala magistrátu a ministerstvu financí.

Podle města to zamýšlenou privatizaci nemůže zvrátit. "Možná to ode mě není moudré, ale někdo s tím začít musí. Jestliže město ztratí majoritu nad hospodařením s vodou, mohlo by se stát, že investor zavře kohoutky a městu zůstane jen prázdné potrubí. Anebo cena vodného vyletí strmě vzhůru," obává se předkladatelka návrhu, ekoložka Věra Toběrná.

Ta dokonce v žižkovském zastupitelstvu prosadila, aby se protestní stanovisko poslalo také tiskové agentuře ČTK. "A taky to zašleme lampárnám," ozvalo se posměšně v plénu.

"Nechci být škodolibý, ale trochu mi to připadá, jako by si tam hráli na Žižkovskou republiku," reagoval člen městského zastupitelstva Radovan Šteiner (ODS). Ten společně s primátorem Janem Kaslem zastupuje město v osmičlenné komisi, která vybere nejpozději v únoru zahraničního investora. Do konkursu se žádná česká společnost nepřihlásila, o vodárny se nakonec utkají tři soupeři: francouzská společnost Lyonnaise des Eaux a dvě zahraniční konsorcia.

Kritikům privatizace vadí, že stát chce prodat svůj dvoutřetinový podíl ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace a pouze třetinu převést na město. "Ani městské zastupitelstvo tím nadšené nebylo. A to zejména proto, že výnos z privatizace, který se odhaduje až na několik miliard, nepůjde do rozpočtu města, ale spadne do bezedné díry Fondu národního majetku," prohlásil Šteiner.

Radní Prahy 3 Věra Toběrná však kritizuje, že soukromá firma si bude moci diktovat podmínky, za nichž bude dodávat vodu do pražských domácností. "Město bude mít vliv na cenu vody stejně jako dnes," oponuje Šteiner. Mezi společností Pražské vodovody a kanalizace a Pražskou vodohospodářskou společností, která v zastoupení města vlastní veškerou infrastrukturu, existuje smlouva. Ta zaručuje, že s nárůstem ceny musí souhlasit obě strany. Podobná smlouva vznikne i po privatizaci prvně jmenované společnosti. Cena vodného a stočného přitom i v minulosti narůstala a zvyšování bude pokračovat i v dalších letech přibližně o pět až osm procent ročně. Město získalo úvěr na opravu letitých vodovodních rozvodů. "Splátky úvěru se promítly už do letošní ceny a budou mít vliv i na ceny v roce příštím," vyjádřil se Šteiner.

Podle Toběrné však město napomáhá tomu, že Pražané se stanou zcela závislí na zahraničním investorovi. Má tomu podle ní napomoci i chystané zasypání městských studní. "V únoru rada projedná, které z téměř sto osmdesáti veřejných studní budou zasypány a které ne," uvedl městský radní Miloš Máša.

"Je to alternativní zdroj a například při zemětřeseních bývá jediný. Je to jen další krok k tomu, aby měl někdo monopol na vodu a udělal si z toho dobrý byznys," obává se Toběrná. "K Žižkovu studny patří. Naše městská část proto řekla, že žižkovské studny převezmeme do naší péče," řekl žižkovský místostarosta Vladimír Holzknecht.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video