Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žižkov: 21 koncertů na 21 místech

  16:21aktualizováno  16:21
Žižkov/Vinohrady - Už popáté za sebou rozezní letos na podzim třetí městskou část koncerty pořádané v rámci hudebního festivalu Nekonvenční žižkovský podzim, jehož zakladatelem a uměleckým garantem je violoncellista a docent Hudební fakulty AMU Jiří Hošek. Na jedenadvaceti - mnohdy velmi neobvyklých - místech Žižkova a také Vinohrad bude téměř po dva měsíce znít hudba, obvykle ve spojení s mluveným slovem, divadlem a výtvarným uměním.

"Festivalová dramaturgie letošního ročníku nabízí řadu celospolečensky velmi významných témat vztahujících se k Žižkovu," říká Jiří Hošek.

"Jmenovat lze zejména varhanní koncert v Památníku na Vítkově ke státnímu svátku republiky věnovaný Československé obci legionářské, slavnostní koncert v divadelním sále Arcotel Teatrino ke stému výročí narození básníka Jaroslava Seiferta nebo jazzový koncert v Armádním muzeu pod názvem Jan Žižka znovu dobývá Vítkov," dodává Hošek.

Své posluchače chce však v roce, kdy Žižkov slaví stodvacáté výročí povýšení na město, dostat i na zdejší věž, kde připravuje večer francouzských šansonů, nebo na slavnostní koncert do bývalého kinosálu paláce Flora, kterým se otevře nové sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Hudba zazní také v žižkovských školách. Závěrečný symfonický koncert festivalu nazvaný Žižkov a Anglie, který obstará královéhradecká Filharmonie a jenž by měl připomenout druhé výročí odhalení sochy Winstona Churchilla, se bude konat v aule Vysoké školy ekonomické, a to v předvečer 17. listopadu.

V Hudební škole hlavního města Prahy na Komenského náměstí zahraje na cembalo Zuzana Růžičková, ve Střední uměleckoprůmyslové škole na Žižkově náměstí vystoupí dechové kvinteto Academia, v Základní škole Jaroslava Seiferta se představí Doležalovo kvarteto. Stranou nezůstane ani proslulá Hollarka - tady zahraje orchestr Jaromíra Vogela.

Opomenuty tradičně nebudou ani některé významné žižkovské chrámy. V kostele svatého Prokopa zazní duchovní hudba, v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech zazpívá pravoslavný katedrální sbor, festivalový koncert se uskuteční také v kostele svatého Rocha. "Opět bych chtěl veřejnost přesvědčit o tom, že hudba nemusí znít jen v koncertních sálech, už proto, že nejde jen o klasiku, ale také o jazz nebo dokonce staropražské písničky,"říká Jiří Hošek. Pátý ročník Nekonvenčního žižkovského podzimu začne 20. září a skončí 16. listopadu.

PROGRAM NEKONVENČNÍHO ŽIŽKOVSKÉHO PODZIMU 2001:

čtvrtek 20. září, 16.00 hodin, hotel Bristol, Táboritská 18 - Slavnostní zahájení festivalu, na němž zahraje České hornové kvarteto

neděle 23. září, 19.30 hodin, Arcotel Teatrino, Bořivojova 53 - Jaroslav Seifert 100. jubileum - zahajovací koncert festivalu
Robert Heger - flétna, Pavla Jahodová - harfa, Jiří Hošek - violoncello, Virtuosi Pragensis Orchestra. Na programu jsou verše Jaroslava Seiferta a hudba Jaromíra Vogela, Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta.

úterý 25. září, 15.30 hodin, kostel svatého Rocha, Olšanské náměstí - Slavní umělci odpočívající na Olšanech
Koncert v kostele svatého Rocha a vycházka po Olšanských hřbitovech s výkladem. Vystoupí komorní orchestr GJN, Jiří Kubík - dirigent, Jaroslav Smolka - hudební historik. Zazní díla Karla Stamice, Jana Křtitele Nerudy, Jaroslava Smolky a Josefa Suka.

úterý 25. září, 19.30 hodin, Kulturní středisko Trojka, Prokopova 100/16 - Žižkovské rozjímání
Happening a premiéra filmového dokumentu Nekonvenční žižkovský podzim 2000. Účinkují Jiří Hošek - reportér Českého rozhlasu, Jiří Hošek - violoncellista a Tomáš Mikeska - zástupce starosty.

čtvrtek 27. září, 17.00 hodin, Integrační centrum Zahrada, U Zásobní zahrady 8 - V zemi krále Miroslava
Hudební a divadelní tvorba pro děti. Vystoupí Miroslav Moravec - mluvené slovo, Aulodie - soubory zobcových fléten a pouliční divadlo Trakař.

úterý 2. října, 19.30 hodin, Žižkovská radnice - obřadní síň, Havlíčkovo náměstí 9 - Barokní sonáty a verše
Večer věnovaný 60. výročí zahájení prvních transportů do Terezína. Miroslav Kovářík - umělecký přednes, Jiří Hošek - violoncello, Hana Kimelová - cemballo. Na programu jsou verše Otto Weisse a skladby Giuseppe Valentiniho, Johanna Ludwiga Krebse, Francois Francouera, Johanna Sebastiana Bacha a Jeana Beptiste Brévala.

čtvrtek 4. října, 19.30 hodin, Základní škola Jaroslava Seiferta, Vlkova 31 - Jaroslav Seifert v Seifertově škole
100. jubileum Jaroslava Seiferta (druhý koncert). Doležalovo kvarteto a Rudolf Kvíz - recitace. Zazní výběr ze sbírek Jaroslava Seiferta a z hudebního díla Zdeňka Fibicha, Leoše Janáčka a Franze Schuberta.

úterý 9. října, 19.30 hodin, kostel svatého Prokopa na Žižkově, Sladkovského náměstí - Duchovní hudba u svatého Prokopa
Dagmar Vaňkátová - soprán, Pavla Kšicová - alt, Hasan El-Dunia - tenor, Tomáš Jindra - bas, Jiří Hošek - varhany, Josef Kšica - varhany, dirigent, Pražský katedrální sbor. Protagonisté zahrají a zazpívají skladby Johanna Sebastiana Bacha , Heinricha Schütze, Domenica Scarlattiho, Zdeňka Fibicha, Leoše Janáčka a Felixe Mendelsohna Bartholdyho.

čtvrtek 11. října, 20.00 hodin, Všeobecná zdravotní pojišťovna - úřadovna Flora, Orlická 2 - Flora znovu zahajuje
Koncert v prostorách bývalého kina Flora, dnes sídla VZP. Vystoupí smyčcové kvarteto Apollon s výběrem z děl Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Milese Davise, Pata Methenyho, Chicka Corey a Leonarda Bernsteina.

sobota 13. října, 16.00 hodin, hotel Ariston, společenský sál, Seifertova 65 - Z tajností žižkovského podsvětí
V průběhu hudebně-divadelního představení ze Žižkova první republiky se představí divadelní soubor Řešeto, Staropražská kapela a Pražští tamburaši. Na programu je hudební parodie detektivní gangsterky dle slovutné knihy pánů Vlastimila Rady a Jaroslava Žáka Staropražské písničky.

úterý 16. října, 19.30 hodin, Střední uměleckoprůmyslová škola, Žižkovo náměstí 1 - Střední uměleckoprůmyslová škola - 80. jubileum
Koncert a vernisáž akademické malířky Aleny Novotné. Dechové kvinteto Academia zahraje skladby Josepha Haydna, Pavla Granického, Huga de Groota, Bohuslava Martinů, Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho, Petra Iljiče Čajkovského a Bedřicha Smetany.

čtvrtek 18. října, 19.30, Hudební škola hlavního města Prahy, nový komorní sál, Komenského náměstí 9 - Zuzana Růžičková a kvarteto Martinů
Zuzana Růžičková - cembalo, smyčcové kvarteto Martinů. Na programu je výběr z díla Johanna Sebastiana Bacha a Viktora Kalabise.

neděle 21. října, 15.00 hodin, chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech - Pravoslavný katedrální sbor
Na koncertu vystoupí pěvecký sbor Pravoslavného katedrálního chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze se sbormistrem Boženou Berounskou. Zazní liturgická hudba více autorů.

úterý 23. října, 19.30 hodin, Žižkův sbor Církve československé husitské, náměstí Barikád 1 - Brněnský filharmonický sbor
Účinkuje Brněnský filharmonický sbor s dirigentem a varhaníkem Petrem Kolářem a varhaníkem Davidem Postráneckým. Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antona Brucknera, Pavla Křížkovského, Leoše Janáčka, Zdeňka Pololáníka a Antonína Dvořáka.

čtvrtek 25. října 19.30 hodin, Výtvarná škola Václava Hollara, Hollarovo náměstí 2 - Píseň písní mezi obrazy
K 80. jubileu Výtvarné školy Václava Hollara zahraje orchestr Jaromíra Vogela skladby stejnojmenného autora.

neděle 28. října, 16.30, Památník na Vítkově - Varhanní koncert v Památníku na Vítkově
V průběhu koncertu ke státnímu svátku České republiky vystoupí mezzosopranistka Edita Randová,Josef Kšica - varhany, Jiří Hošek - violoncello. Zazní skladby Maxe Regera, Antonína Dvořáka a Maxe Brucha.

středa 31. října, 19.30 hodin, Atrium na Žižkově, Čajkovského 12 - Josef Chuchro - jubileum
K 70. narozeninám profesora Josefa Chuchro zahrají Jiří Hošek - violoncello, Božena Kronychová - klavír, Dominika Hošková - violoncello, Natálie Hošková - bicí nástroje, skladby Pietra Locatelliho, Ludwiga van Beethovena, Luboše Sluky, Davida Poppera a Bohuslava Martinů.

úterý 6. listopadu, 19.30 hodin, Betlémská kaple na Žižkově, Prokopova 4 - Pěvecký sbor Jeroným - 80. jubileum a Jan Pateránek
Pěvecký sbor Jeroným, Jan Petránek - mluvené slovo, Miroslav Smrčka - trubka, Jiří Hošek - varhany. Na koncertu zazní díla Pavla Josefa Vejvanovského.

středa 7.listopadu, 20.01 hodin, Žižkovská věž, Mahlerovy sady - Nad střechami Žižkova - pod střechami Paříže
České a francouzské šansony v Žižkovské věži. Marta Balejová - zpěv, Pavla Jahodová - harfa, Jiří Hošek - klavír, Jaromír Tůma - průvodní slovo.

úterý 13. listopadu, 19.30 hodin, Armádní muzeum Historického ústavu na Vítkově, U Památníku 2 - Jan Žižka znovu dobývá Vítkov
Jazzový koncert legendární rodiny bubeníků Vladimíra a Jana Žižkových. Vladimír Žižka - bicí nástroje, Jan Žižka - bicí nástroje, Kristýna Žižková - zpěv, František Raba - kontrabas, Kryštof Marek - klavír, Přemysl Tomšíček - pozoun. Na programu koncertu jsou skladby Erolla Garnera, Duke Ellingtona, George Gerschwina, Charlie Parkera, Brookse Bowmana, Bena Bernieho a Dizzi Gillespieho.

pátek 16. listopadu, 19.30, Vysoká škola ekonomická, nová aula, náměstí Winstona Churchilla 4 - Žižkov a Anglie, závěrečný koncert festivalu
Na koncertu ke státnímu svátku České republiky vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Jiří Hošek - violoncello, Jiří Malát - dirigent. Zazní díla Antonína Dvořáka a Edwarda Elgara.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Stát zaplatí stranám za hlasy voličů 482 milionů. Nejvíc ztratila ČSSD

Politické strany a hnutí si letos přijdou díky hlasům voličů na 482 milionů korun ze státní kasy. Peníze se rozdělí mezi deset uskupení, která získala alespoň...  celý článek

Karel Schwarzenberg a Jiří Pospíšil v pražském štábu TOP 09. (21. října 2017)
Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Objevují se hlasy, že by ji měl vést

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. O možné kandidatuře do vedení strany je ale podle něj předčasné mluvit....  celý článek

Kupčení s hlasy ve volbách
Za zakroužkovaný lístek 200 korun. Policie v Ústí prověřuje kupčení s hlasy

Policie v Ústí nad Labem prověřuje kupčení s hlasy při volbách v místní čtvrti Mojžíř. Podle Nadačního fondu proti korupci zde více než tři desítky lidí...  celý článek

JOB LEADER CZECH s.r.o.
Skladník VZV

JOB LEADER CZECH s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 18 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.