Rvačka v hospodě podle Josefa Lady.

Rvačka v hospodě podle Josefa Lady. | foto: REPO: Muzeum umění Olomouc, MF DNES

Živý obraz předvede slavnou Ladovu hospodskou rvačku

  • 2
Příští sobotu vypukne v hospodě, která je součástí Hanáckého skanzenu v Příkazích, rvačka. Nepůjde však o skutečný pěstní souboj, ale o happeningovou rekonstrukci slavného Ladova obrazu, které se mohou zúčastnit také návštěvníci.

Ti si z doprovodné akce k výstavě Josefa Lady, která je od listopadu k vidění v olomouckém Muzeu moderního umění a v neděli 25. ledna skončí, odnesou na památku i fotografii "živého obrazu", kterou jim pořadatelé po skončení akce pošlou na e-mailovou adresu.

"Pro rekonstrukci Ladova obrazu Rvačka v hospodě z roku 1943 jsme se snažili najít adekvátní prostředí, soubor památkově chráněných staveb lidové architektury z 19. století je v tomto směru ideální," připomenul zajímavou, avšak turisty opomíjenou památku mluvčí Muzea umění Olomouc Petr Bielesz.

"V příkazském areálu sice není tak velký sál jako na Ladově obrazu a do vybrané světnice se vejde jen asi dvacet lidí, přesto je tu teď v zimě skutečně ladovská atmosféra," doplnil David Hrbek z olomouckého muzea, který bude happening režírovat.

Účastníkům bitky doporučuje, aby si s sebou přinesli i stylizované ladovské oblečení jako vysoké čižmy nebo dřeváky, které si mohou přímo na místě převléknout v šatně.

"Vítané jsou i kroje nebo jiné nápadité zpestření, Ladovým obrazem se totiž budeme inspirovat jen volně. Pokusíme se o lidovou rvačku, při které nebude chybět hostinský, muzikanti ani potyčky všeho druhu," vysvětlil Bielesz.

Na happening v hlavní usedlosti skanzenu, který se uskuteční od 14 do 18 hodin, se zájemci mohou zaregistrovat u správce skanzenu Viléma Švece (svec@olomouc.npu.cz nebo na telefonu 776 576 598).

Za vstupné 40 a 20 korun si účastníci mohou prohlédnout dvůr a část interiérů skanzenu se stálou expozicí i dočasnou rozsáhlou výstavou historických snímků Příkazy ve fotografiích.

Akce je derniérou výstavy Josefa Lady, bezmála dvě stovky děl si za osm týdnů prohlédlo téměř 19 tisíc diváků. Lada se tak stal nejnavštěvovanějším projektem olomouckého muzea. 


Video