Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Životopisem uděláte první dojem na papíře

  14:39aktualizováno  14:39
Než se pustíte do psaní životopisu, odpovězte si na otázku, k čemu slouží. Odpověď je snadná - potenciálnímu zaměstnavateli poskytuje informace o vašem vzdělání, praxi, jazykových znalostech a dalších dovednostech. Životopis je vaší vizitkou i vstupenkou k osobnímu pohovoru.
Životopis je vstupenkou k osobnímu pohovoru. Ilustrační foto

Životopis je vstupenkou k osobnímu pohovoru. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Nejprve je nutné se zamyslet, co všechno o sobě chcete sdělit a informace si rozdělte do několika částí, které personalisté očekávají. Netvořte žádné slohy se spoustou podrobností, ale strukturovaný životopis s přehledně uspořádanými údaji.

"Pokud žádáte o jakoukoli pracovní pozici, pro kterou máte předpoklady, je dobré mít připravený standardní životopis, nejlépe v české a anglické verzi. Jestliže reagujete na konkrétní pracovní nabídku, je vhodné životopis této nabídce přizpůsobit," doporučuje personální ředitelka Ogilvy&Mather Mirka Pohorská.

Personalisté totiž porovnávají údaje z vašeho životopisu s požadavky pozice. V případě, že neodpovídají, životopis bude odložen.

Životopis by měl být přehledný, nejlépe v rozsahu jedné strany A4. V žádném případě by však neměl přesahovat dvě strany. Kurzy a semináře, které jste absolvovali, můžete uvést v příloze.

Myslete i na to, aby všechny informace byly výstižné a srozumitelné. Pozor na grafickou úpravu - forma by neměla zastínit obsah. Pokoušet se o nějaké neobvyklé a třeba i barevné ztvárnění životopisu se většinou nevyplácí, firmu to spíše odradí.

Jaké osobní údaje napsat?
Osobními údaji se rozumí jméno a příjmení, kontaktní adresa a telefonní, případně e-mailové spojení. Než odešlete životopis, zkontrolujte, že jsou veškeré uváděné kontakty přesné. Údaje o zdravotním a rodinném stavu, národnosti či věku sdělovat nemusíte. Na tyto informace nemá zaměstnavatel právo.

Uveďte dosažené vzdělání
Všechny časové údaje pište v opačném chronologickém pořadí. Nejprve tedy uveďte nejvyšší dosažené vzdělání, včetně místa, doby studia a oboru, jemuž jste se věnovali. "Absolventi by měli zmínit i téma diplomové práce.

Tato informace je užitečná především v případě, že téma souvisí s pozicí, o kterou se zajímáte," radí Petr Draxler, personální ředitel IBM pro Českou republiku.

Praxe co nejpřehledněji
Část, ve které popisujete praxi, se skládá z přehledného uspořádání jednotlivých pracovních míst - opět v opačném pořadí. Jako první je třeba uvést poslední zaměstnání, pak pokračujte sestupně k prvnímu.

Kromě názvu společnosti a pracovní pozice je nutné stručně popsat vaše úkoly a zodpovědnost, kterou jste měli. Můžete také krátce zmínit úspěchy, kterých jste dosáhli, případně váš přínos pro firmu.

"Jestliže odpovídáte na konkrétní pracovní nabídku, můžete zdůraznit, která z vašich pracovních zkušeností může být pro potenciálního zaměstnavatele užitečná," říká ředitel společnosti Devo Group Petr Bena. "Máte-li pracovní zkušenosti ze zahraničí, nezapomeňte je uvést."

Nezapomeňte na reference
Své dovednosti byste měli popsat pravdivě, nic nezkreslovat. Rozdělte je podle kategorií - například znalosti jazyků, počítačových programů, řízení motorových vozidel. U každé uveďte délku pracovní zkušenosti.

"Vynechte dovednosti, které nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte. Jestliže usilujete o pozici investičního poradce, je zbytečné uvádět, jak rychle píšete na počítači," uvádí Mirka Pohorská. To by vám mohlo naopak uškodit a zařadit vás do kategorie administrativních sil.

K získání nového zaměstnání vám pomohou i reference. Pokud je to možné, uveďte kontakty na své bývalé nadřízené nebo kolegy, na které se může potenciální zaměstnavatel obrátit, chce-li na vás získat doporučení. Na konci životopisu napište datum a podepište se.

Průvodní dopis
V průvodním dopisu uveďte opět veškeré kontakty na sebe. Nezapomeňte zdůvodnit nejen to, proč se o nabízené místo zajímáte, ale také proč by vás měl budoucí zaměstnavatel přijmout a jakým přínosem mu můžete být.

Důležité je uvést i termín, ve kterém byste mohli do nového zaměstnání nastoupit.

Na co si dát pozor
Nesnažte se vzbudit dojem, že rozumíte všemu. Většina zaměstnavatelů vyžaduje určitou specializaci. Ještě důležitější je, aby veškeré vámi uváděné údaje byly pravdivé.

"Prohlášením, že skvěle ovládáte angličtinu, se sice dostanete do užšího výběru, ale po prvních prokoktaných větách se za vámi velmi rychle zavřou dveře," upozorňuje Petr Draxler.

Zkušený personalista neočekává, že absolvent bude mít dlouhodobou praxi v určitém oboru. Pokud jste tedy strávili během čtyřletého studia každé léto měsíc na brigádě v obchodě, nepište, že máte čtyři roky obchodní praxe.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lidé v Krásné Studánce u Liberce odevzdávali své hlasovací lístky na místním...
Strany mají triky k obcházení zákona o darech. Některé ho ignorují úplně

Od koho strany získávají finance a na co je během kampaní využívají. To měl zprůhlednit zákon, o kterém se před volbami mluvilo jako o přelomovém. Podle...  celý článek

AYANA Resort and Spa, Bali
Češi na Bali marně čekali na volební průkazy, zatoulaly se neznámo kde

Sněmovních voleb se účastní i tisíce Čechů v zahraničí. Minimálně čtyři z nich, kteří přechodně žijí na Bali, ale nakonec nebudou moci hlasovat. Jejich...  celý článek

Volební superdebata iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu InterContinental. (10....
ANALÝZA: Kudy se Česko může vydat, až rozhodnou voliči

Už teď je pravděpodobné, že změť různých názorů zaznívajících z Poslanecké sněmovny bude po volbách ještě o něco pestřejší než dosud a že ve Sněmovně může být...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.