Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Životní prostředí nejvíc ničí chemičky z Valašského Meziříčí a Neratovic

  • 23
Mezi největší znečišťovatele životního prostředí loni patřily největší české chemičky, elektrárny a hutní společnosti. Vyplynulo to z žebříčků, které na základě údajů z Integrovaného registru znečištění sestavilo sdružení Arnika. Nejvíc velkých znečišťovatelů je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Podle ekologů loni prokazatelně ubylo rakovinotvorných a mutagenních látek, na druhou stranu však přibylo potenciálně karcinogenních škodlivin. "Tím se plusy a minusy v podstatě vyrovnávají," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Přesto jsou podle něj výsledky za loňský rok spíše pozitivní. Celkově zvýšené množství škodlivých látek odpovídá nárůstu průmyslové výroby, která se vzpamatovávala po krizi.

Na absolutní "špici" žebříčku rakovinotvorných látek je valašskomeziříčská chemička Deza, následovaná další velkou chemičkou Spolanou Neratovice. V této kategorii se pořadí nezměnilo, ale celkově množství vypouštěných látek stouplo. Právě Spolana spolu s třeba Třineckými železárnami za poslední roky emise nebezpečných látek spíše zvyšuje.

Podle zpracovatelů žebříčku v něm za loňský rok větší překvapení nenastalo, neobjevil se žádný nový větší znečišťovatel. Naopak například jihlavský výrobce Kronospan emise výrazně snížil a v žebříčku klesl. "Dosud se povedlo snižovat emise z malých provozů, tohle je první skutečně velký podnik," řekl iDNES.cz autor žebříčku Milan Havel.  

Více dioxinů ve vodě a vzduchu

Na trojnásobek se oproti roku 2009 vyšplhalo množství nahlášených vysoce toxických dioxinů vypuštěných do ovzduší, vody a odpadů. Podle Jindřicha Petrlíka je to podstatné navýšení. Poprvé ohlásil dioxiny v odpadech ostravský hutní gigant Mittal Steel.

Podle Milana Havla by se v budoucnosti veřejnost tyto údaje nemusela dozvědět, pokud ministerstvo průmyslu prosadí záměr zrušit povinnost hlásit rizikové látky v odpadech. Ministerstvo chce seznam omezit jen na okruh látek povinných pro členy EU. Firmy by tak nemusely hlásit potenciálně rakovinotvorný styren. Jeho emise přitom podle registru loni vzrostly o 30 tun, tedy o jednu třetinu.

Údaje o množství vypouštěných škodlivých látek nahlašují do registru samy firmy už sedmým rokem. Ekologové pak žebříčky sestavují podle jednotlivých skupin látek nebezpečných pro lidské zdraví. Data musí firmy hlásit vždy ke konci září následujícího roku.

Z údajů registru vyplývá, že počet podniků, které vypouštějí toxické látky, meziročně stoupl z 1507 na 1609. Nejvíce zdrojů znečištění je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, následují Středočeský a Zlínský kraj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video