Životní pojištění opět ve vládním koši

- Tak už je to tady,paní Müllerová, řekl Švejk své posluhovačce. "Vláda pověsila zase moudro na hřebík. Inu dub zůstane dubem a........" Tak by se vyjádřil pan Švejk nad rozhodnutím vlády nepovolit daňové zvýhodnění životního pojištění a dále drancovat příjmy střední generace v podobě nezměněných daňových odvodů. Tento druh jistoty při pojistné události či ve stáří zabezpečuje převážnou většinou většinu občanů v ostatních částech světa na západ od nás a je důležitou součástí důchodového systému.

Bohužel neobstojí vládní argument o zbytečném bohatnutí komerčních pojišťoven. Ty finanční rezervy ze životního pojištění vrací zpět do ekonomiky v podobě  investic či zakoupení akcií a obligací. Tím rozšiřují úvěrové trhy a zlepšují podnikatelské prostředí v daném státě. Zhodnocením jejích prostředků dochází ke zvyšování pojistných rezerv a k vyplácení vyšších důchodů  při dožití  klientovi po konci stanovené doby v pojistné smlouvě.

Rovněž argument,že pojistná smlouva s daňovým zvýhodněním nemusí mít dobu k důchodu a tím se vlastně stane výhodným spořením lze vymezit zákonem. Je paradoxem,že na jedné straně  je potlačena možnost zvýhodnit prozíravou starost o své zabezpečení ve stáří a na druhé straně je umožněn předčasný odchod do důchodu i lidem, kteří práci mají, pouze této možnosti zneužívají a přispívají tím k menšímu důchodovému zabezpečení svých dětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video