Opuštěné domy v Detroitu. Někdejší centrum automobilového průmyslu upadá už...

Opuštěné domy v Detroitu. Někdejší centrum automobilového průmyslu upadá už desítky let, což se projevuje v odlivu obyvatel a množství opuštěných budov i továren. | foto: Profimedia.cz

Kdo dostane infarkt, zemře. Drsná realita zkrachovalého Detroitu

  • 282
Desetitisíce opuštěných domů. Když vás přepadnou, policie dorazí až po hodině. Čtyřicet procent veřejného osvětlení nefunguje, hasiči se bojí používat žebříky. Takový je Detroit, kdysi průmyslová chlouba USA, dnes největší americké město, které vyhlásilo bankrot.

Pětačtyřicetiletý Frank Ponder pracuje v nemocnici. Jeho dům, který zdědil po babičce, je posledním obydleným v bloku jinak opuštěných budov. Ponder už několik let šetří peníze, aby se mohl přestěhovat na jiné předměstí.

Detroit je daleko

Krach "motownu" Evropu neohrozí, uklidňují analytici

Svůj vlastní dům jednoduše opustí. "Co můžu dělat? Prodat ho? V téhle čtvrti? Všichni měli spoustu nápadů, jak Detroit zachránit, ale žádný z těch plánů nefunguje. V určité chvíli si musíte přiznat pravdu," řekl Ponder nedávno deníku The New York Times.

"Toto město už není městem," přitakává Kendrick Benguche, který žije v bloku domů s jedinou fungující pouliční lampou. Kousek od jeho domu stojí budova opuštěné požární zbrojnice, hned vedle se pomalu hroutí trosky vyhořelého domu.

Důvod je zřejmý. Radnice nemá peníze. Vůbec žádné peníze. Ve čtvrtek proto vyhlásila bankrot. Město, které se proslavilo automobilovým průmyslem, dluží 18,5 miliardy dolarů (zhruba 366,3 miliard korun) a stalo se symbolem hospodářské krize ve Spojených státech. A z pustnoucí metropole prchají lidé: v roce 1950 zde žilo 1,8 milionu lidí. Dnes jen 700 tisíc.

Do parku jen s pistolí

Zdravotní sestra LaTanya Boyceová nabádá pacienty, aby své zdravotní potíže řešili dřív, než se z nich stanou akutní problémy.

 "Když už lidi volají 911 (tísňové volání v USA, pozn. red.), je většinou pozdě," vysvětluje. Když jde Boyceová cvičit do parku Belle Isle, bere si s sebou pistoli. Městští strážníci totiž nejsou nikde vidět.

Detroitská policie vloni dojela k nejvážnějším zločinům průměrně za 58 minut (celonárodní průměr je 11 minut) a vyřešila jen 8,7 procenta případů.

Špatně na tom jsou i záchranáři a hasiči. "Když dostanete infarkt, jste mrtví," hodnotí tristní stav detroitské záchranné služby Frank Ponder.

Práci hasičů a záchranářů komplikují staré a špatně udržované vozy a vybavení. Hydraulické žebříky u požárních aut jsou v tak zoufalém stavu, že je nebezpečné je používat, uvedl místní deník Detroit Free Press.

Je nutné změnit vše

I detroitská politická scéna se ocitla v krizi. Dva z devíti městských radních rezignovali: jeden odešel do krizového štábu, druhý jednoduše přestal docházet na jednání a neobjevuje se na veřejnosti. "Lidem připadá, jako by město dál fungovalo politikům navzdory," shrnuje názor většiny obyvatel Detroitu na jeho správu.

Ředitel krizového štábu Detroitu Kevyn Orr přičítá současnou situaci kromě zastaralého systému a špatnému hospodaření i korupci a nezájmu, uvedly The New York Times. Městu podle Orra může pomoci jen kompletní restrukturalizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video