Bojovníci Islámského státu projíždějí Mosulem (13. června 2014).

Bojovníci Islámského státu projíždějí Mosulem (13. června 2014). | foto: Reuters

Islámský stát se učí úřadovat, tiskne jízdní řády a umravňuje rybáře

  • 135
Řízení chalífátu není jen řezání hlav a popravy nevěřících, ale i nudná byrokracie. Islámský stát tak na dobytých územích vydává rodné listy, řeší banální občanské spory a tiskne jízdní řády. Podle analytika Ajmánna at-Tamímího se Islámský stát v tomto ohledu někdy chová liberálněji než Taliban.

Když bojovníci Islámského státu (IS) loni v červnu dobyli Mosul, chtěli dokázat, že jsou v druhém největším městě Iráku schopni zajistit stabilitu a každodenní provoz. Jedním z jejich prvních kroků bylo proto i znovuotevření místní univerzity.

Islámský stát

Na škole dnes učí stejní profesoři jako před rokem, musí se však řídit právem šária a chovat se podle toho, co je a není pro Islámský stát přijatelné. „Islámský stát zachoval původní systém, ale se svými vlastními podmínkami,“ řekl CNN Ajmánn at-Tamímí, výzkumník Blízkovýchodního fóra na Interdisciplinárním centru Herzlija v Izraeli.

Některé obory jako politologii, hotelový management či archeologii vůdci Islámského státu zakázali. „Zákaz archeologie není ničím překvapivým. Viděli jsme, jak ničí antické památky. Předislámské artefakty jsou podle nich přežitky z doby nevědomosti. Archeologie je znepokojuje hlavně proto, že ji považují za prostředek modlářství, což je v islámu striktně zakázané,“ vysvětlil vědec. 

Islamisté se snaží udržet v chodu i nemocnice. Přijímají nejen zraněné bojovníky IS, ale všechny potřebné. V milionové metropoli dále fungují porodnice, kliniky, dokonce i mobilní očkovací stanice. „To je jedna z věcí, která odlišuje Islámský stát od skupin jako je Taliban, který očkování zakazuje. Dětská obrna je v Pákistánu velký problém, ale IS není tak primitivní,“ upozornil at-Tamímí.

„Je to vidět i ve vzdělávání. Taliban zakazuje všem dívkám navštěvovat školy, ale IS to umožňuje,“ říká at-Tamímí. Dívky se však mohou vzdělávat jen do 15 let a navštěvovat jen dívčí školy.

Levnější chleba, autobusy mezi městy, dovolená zábava

At-Tamímí se dostal k řadě dokumentů vydaných úřady Islámského státu, které ukazují, jak džihádisté na dobytých územích vládnou. Vydali například nová pravidla pro rybolov, v nichž rybářům zakázali používat výbušniny. Snaží se také upravit vztahy mezi nájemníky a majiteli domů. V příslušném dokumentu je uveden citát z Koránu, podle kterého bude vlastník nemovitosti za snížení nájemného „duchovně odměněn“.

Islámský stát se podle at-Tamímího snaží ukázat, že na dobytých územích je spravedlivějším vládcem než jeho předchůdci. Proto první věcí, kterou nařídil v syrské části svého chalífátu, bylo snížení ceny chleba. Obyvatelstvo tak chce dostat na svou stranu.

Islamisté rovněž tisknou jízdní řády autobusů, které spojují Mosul s jejich hlavní baštou Rakká a Káimem na pomezí Iráku a Sýrie. Autobusy jezdí, jako by mezi oběma zeměmi žádná státní hranice neexistovala.

Tvrdá pravidla islamistů zasahují i do zdánlivě nevinných věcí, jako je stolní fotbal. Radikálové ho sice nezakázali, figurkám však nakázali uřezat hlavičky, aby hra nevedla k modlářství. Povolené jsou i další „moderní hry“ jako šachy či kulečník, muslimy však nesmí odvádět od jejich povinností. Sázení je pochopitelně přísně zakázáno.

Podívejte se na profil Islámského státu:

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue