Antrax pod mikroskopem (ilustrační foto)

Antrax pod mikroskopem (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Živé vzorky s antraxem poslala americká armáda omylem i do Británie

  • 11
Americké ministerstvo obrany přiznalo, že nedopatřením armáda zaslala v uplynulém desetiletí živé vzorky antraxu také do Velké Británie, čímž se seznam příjemců v zahraničí rozrostl na čtyři. Dosud Pentagon uváděl, že antrax obdrželo několik laboratoří v USA a také v Austrálii, Kanadě a Jižní Koreji.

Problém s živým antraxem se nyní týká nejméně 68 laboratoří. Ministerstvo obrany opakovaně ujišťuje, že chyba neohrozila zdraví veřejnosti. Vzorky měly být původně odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu, což se ale nedopatřením nestalo. V úterý o tom podle agentury Reuters informovalo americké ministerstvo obrany.

Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že byly v aktivním stavu.

Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic a nakonec nastává respirační selhávání. Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením.

U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video