V Hradci mají lidé zájem hlavně o malometrážní byty, a těch je ve starší zástavbě krajského města málo. Ilustrační foto

V Hradci mají lidé zájem hlavně o malometrážní byty, a těch je ve starší zástavbě krajského města málo. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Žití v Hradci je podle studie nejlepší v Česku, odrazuje drahé bydlení

  • 10
Hradec Králové je sice podle loňské studie nejlepším městem pro život v Česku, ale tento titul je vykoupen vysokými životními náklady. Královéhradecký magistrát od ledna zvýší regulované nájmy na maximum a byt si v Hradci koupíte za ceny nejvyšší hned po Praze a Brně. Odměnou je kvalitní život v bezpečí.

Titul nejlepší pro život mezi padesáti největšími městy loni Hradci přiřkla studie společnosti MasterCard. Odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze zkoumali města ze tří hlavních hledisek, kromě kvality života a ekonomické kondice posuzovali také rozvojové projekty realizované v posledních pěti letech.

Hradec si nejlépe vedl v sociální oblasti. Muži narození v letech 2004 až 2008 mají v krajském městě nejvyšší naději na dožití vysokého věku, což značí nejen dobrou úroveň zdravotní péče, ale i kvalitní životní prostředí se spoustou zeleně ve městě. Je tam velmi nízká dlouhodobá nezaměstnanost, ve srovnání s jinými městy policisté zaznamenávají poměrně málo trestných činů.

Život v Hradci podle kritérií

(pořadí v ČR)

1. Naděje na dožití (muži) 
2. Dlouhodobě nezaměstnaní
3.-4. Míra nezaměstnanosti
3.-11. Veřejná zeleň
4.-7. Naděje na dožití (ženy)
8.-10. Trestné činy
10. Počet ekonomických subjektů
10. Tuhé emise
15.-21. Dopravní dostupnost (dálnice, rychlostní komunikace)  20.-50. Dopravní dostupnost (mezinárodní železniční spoje)
43. Cena bydlení
7.- 43. Ekonomická kondice 
Pozn.: Umístění Hradce Králové ve srovnávací studii Kvalita života mezi 50 největšími českými městy

"Hradec má velmi dobrou dopravní dostupnost, kvalitní jsou poskytované služby a v neposlední řadě je to bezpečné město, má nízkou incidenci kriminality," říká vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek.

Dobrá dostupnost se týká hlavně silniční dopravy, po dostavbě dálnice D11 se ještě zlepší. Naopak nic moc je spojení vlakem, jak je vidět v tabulce.

Votroubkův odbor má na starost i městské byty, regulované nájemné lidé platí v necelých 900 bytech. Hradečtí radní nedávno rozhodli, že regulované nájemné v krajském městě zdraží o nejvyšší možnou částku. (více čtěte také zde)

Ceny se pomalu vyrovnávají tržnímu nájemnému a od ledna budou vyšší až o 24 procent. Nájemníci v krajském městě od příštího roku zaplatí 90 korun za metr čtvereční, vyšší nájmy v městských bytech platí už jen lidé v Praze.

Vysoké ceny bydlení vzaly Hradci nejvíc bodů

Kvůli vysokým výdajům za bydlení Hradec ve srovnávací studii ztratil nejvíc bodů. Například šedesátimetrový byt tam stojí zhruba 1,835 milionu, zatímco ve srovnatelně velkých i větších městech realitní kanceláře stejně velké byty nabízejí za ceny mnohem nižší.

V Olomouci stojí průměrně 1,445 milionu, v Pardubicích 1,492 milionu. I v Plzni jsou byty levnější než v Hradci, dražší jsou jen v Brně a v hlavním městě.

"Není to ale způsobeno vyšší poptávkou po bytech, ta je v Hradci zhruba stejná jako v jiných regionech," míní Radek Vohlídka z realitní kanceláře Rido a vysvětluje:

"Spíš za to může fakt, že před krizí byly ceny bytů v Hradci nastaveny opravdu hodně vysoko. Pak šly sice dolů o stejné procento, ale pořád jsou v Česku jedny z nejvyšších."

V Hradci mají lidé zájem hlavně o malometrážní byty, a těch je ve starší zástavbě krajského města málo. Protože je poptávka vyšší, nabízené byty jsou i dražší.

"Třeba ve srovnání s Pardubicemi tady byla poptávka poměrně vysoká, lidé před krizí skupovali byty i jako investici a pro následný pronájem. Lidé chtějí v Hradci bydlet, protože je to takzvaně dobrá adresa, dobře se tady bydlí. Hradec je také univerzitní město a část studentů tady chce zůstat," vysvětluje realitní makléř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video