Od dubna budou mít pacienti přístup k seznamu všech léků, které užívají. Ilustrační foto

Od dubna budou mít pacienti přístup k seznamu všech léků, které užívají. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Získat informace o všech lécích, které užíváte, bude snazší

  • 3
Informace o všech lécích, které vám předepsal lékař i které jste si sami koupili, najdete od dubna na kontaktních místech Czech Point. Do konce roku se připravuje bezpečné připojení z každého místa, tedy například i z domova. Informoval o tom ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

O přístupový klíč mohou lidé požádat na www.leky.sukl.cz.

"Je to cesta, jak skutečně umožnit pacientovi nezapomenout na to, co má užívat, jak mít přehled trvale o tom, co bylo předepsáno, vydáno, a jak v případě potřeby zpřístupnit informaci ošetřujícímu lékaři nebo vydávajícímu lékárníkovi," vysvětlil. Záznamy zahrnou i cenu přípravků a výši doplatku.

Systém se podle Beneše nyní připravuje. Do konce března se musejí všechny lékárny připojit k centrálnímu úložišti dat. Budou tam posílat informace o všech lécích, které vydaly na recept i které si lidé koupili v rámci nové kategorie výdeje. Vše se zapíše do lékového záznamu pacienta.

Zatím takto komplexní informace nikdo nemá. Zdravotní pojišťovny shromažďují údaje jen o lécích, které z pojištění pacientům zaplatily. O volně prodejných lécích u konkrétního pacienta nikdo přehled nemá.

Pokud se lékař nezeptá a pacient si to nepamatuje, může dostat recept na lék, který by neměl kombinovat s přípravkem, který už bere. Problémem je například současné užívání některých antidepresiv a antikoncepce.

"Prostřednictvím centrálního úložiště se pacient ze svého lékového záznamu dozví, jaké léčivé přípravky mu byly vydány, co aktuálně užívá, jaké jsou ceny a doplatky. Pomocí tohoto systému by měl být schopen i lépe komunikovat s ošetřujícím lékařem," shrnul Beneš.

Lékárnická komora má výhrady

Česká lékárnická komora se ohrazuje proti shromažďování dat v centrálním úložišti.

Obává se jejich zneužití, prý se tak kdokoli dostane k údajům o tom, co pacient bral, z toho se pozná i jeho onemocnění. Komora tvrdí, že ke sběru dat o zdraví pacienta nemá SÚKL oprávnění, a vyzvala lékárny, aby se zatím k systému nepřipojovaly. K dnešku jich je z 2 600 připojena necelá desítka.

Beneš poznamenal, že lékárny, které nebudou připojeny k centrálnímu úložišti, nebudou moci prodávat léky, které zřejmě už od konce března budou jen na občanský průkaz nebo průkaz pojištěnce. Jde o přípravky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem, časem by do skupiny měla být zařazena například i pohotovostní antikoncepce.

Upozornil, že přihlásit se k centrálnímu úložišti ukládá lékárnám zákon, stejně jako zákon ukládá SÚKL, aby úložiště zřídil a spravoval. Úřad pro ochranu osobních údajů potvrdil, že SÚKL postupuje v mezích zákona. Data jsou zabezpečena proti zneužití. Pacient si bude moci kontrolovat veškeré přístupy ke svým lékovým záznamům.

Beneš dodal, že s lékovými záznamy pacientů mají zkušenosti v Dánsku už pět let. Přineslo jim to velké úspory, omezilo se tak například zdvojené psaní léků. Lékaři nahlédnou do záznamu a nenapíší přípravek, který už jejich pacientovi napsal kolega. "Lékař nemůže spoléhat na paměť pacienta, že mu řekne, jaký lék a kdy užíval," shrnul ředitel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video