Hejtman Jiří Zimola slavil se sklenkou sektu. Jeho ČSSD vyhrála krajské volby

Hejtman Jiří Zimola slavil se sklenkou sektu. Jeho ČSSD vyhrála krajské volby na jihu Čech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zimola končí ve Sněmovně. Vybral si, že zůstane jihočeským hejtmanem

  • 32
Jiří Zimola, jeden z aktérů podzimního pokusu o převrat v ČSSD, odchází na konci března ze Sněmovny. "Jako hejtman budu svému regionu platnější. Doufám také, že to přispěje ke zklidnění v ČSSD," řekl Zimola. Ve Sněmovně jihočeského hejtmana nahradí bývalá poslankyně a dosavadní Zimolova asistentka Vlasta Bohdalová.

"Hluboce se mě dotýkalo, že mi jde o dvě funkce nebo dva platy," řekl Zimola, když novinářům ve Sněmovně oznámil své rozhodnutí. Poděkoval těm, kdo mu dovolili nahlédnout do takzvané "velké politiky".

Hejtman Jihočeského kraje Zimola je jedním ze čtveřice sociálních demokratů, které vedení strany vyzvalo, aby se rozhodli, zda si vyberou post poslance, nebo hejtmana. Dalšími jsou jihomoravský hejtman Michal Hašek, karlovarský Josef Novotný a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Strana kvůli tomu přijala speciální usnesení, kterým hejtmanům uložila, aby se rozhodli do půl roku. Termín vyprší 26. dubna. Zimola o svém rozhodnutí informoval Haška, Novotného i Běhounka. "Vzali mé rozhodnutí na vědomí," řekl Zimola. Hašek to iDNES.cz potvrdil. "Já se dle původní dohody hejtmanů vyjádřím společně s kolegy koncem dubna," uvedl Hašek. Popřál Zimolovi hodně úspěchů v pozici hejtmana.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rozhodnutí Zimoly ocenil. "Vítám rozhodnutí Jiřího Zimoly vzdát se poslaneckého mandátu a ukončit tak souběh funkcí poslance a hejtmana, který od dubna vyloučí vnitřní pravidla ČSSD. Jde o realizaci závazku, který sociální demokraté jasně deklarovali před loňskými sněmovními volbami. Přeji Jiřímu Zimolovi hodně úspěchů v náročné pozici hejtmana a jako předseda ČSSD se těsím na další vzájemnou spolupráci," napsal iDNES.cz předseda vlády Sobotka.

Zimola ještě podepíše návrh zákona o klouzavém mandátu

Zimola ještě jako poslanec podpoří zákon o klouzavém mandátu, který je podle něj již připraven a avizovali ho hejtmani, jež jsou zároveň poslanci. Podle zákona o klouzavém mandátu by se svých pozic ve Sněmovně museli vzdát členové vlády - tedy i například premiér Sobotka. Do dolní komory parlamentu by místo ministrů přišli náhradníci. Po odchodu z vlády by se současní ministři, kteří jsou teď i poslanci, mohli do Sněmovny vrátit.

Zimola byl jedním z aktérů lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, na kterou pětice předních sociálních demokratů vyrazila večer po volbách bez vědomí předsedy Bohuslava Sobotky a o den později se pokusili svrhnout Sobotku z čela strany. Poukazovali na chatrný volební výsledek, který sice pro ČSSD znamenal první místo, ale s pouhými 20,5 procenty hlasů, což bylo podstatně méně, než sama strana čekala.

Sobotka ale výzvu předsednictva ČSSD, kde měl převahu Hašek se svými spojenci, ustál. Aktéři schůzky s prezidentem v Lánech ji popírali, nejvehementněji hejtman Hašek, který několikrát zalhal v přímém přenosu ČT už ve chvíli, kdy utajovanou poradu s prezidentem jeden z jejích účastníků, tehdejší plzeňský hejtman Milan Chovanec potvrdil.

Chovanec, který původně hlasoval také pro výzvu Sobotkovi, ať zváží rezignaci, si nakonec jako jediný z účastníků cesty do Lán zachránil pozici ve vedení strany a nyní je i ministrem vnitra.

Z vrcholných pozic ve straně museli odejít Hašek, další z bývalých místopředsedů Zdeněk Škromach, bývalý šéf poslanců Jeroným Tejc a pozici v širším vedení strany opustil i Zimola. Hašek a Zimola ale zůstali hejtmany, Škromach senátorem a Tejc později získal pozici šéfa ústavně-právního výboru Sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video