Vidina mírných zim, které Evropu podle některých předpovědí nyní čekají, děsí obyvatele horských středisek.

Vidina mírných zim, které Evropu podle některých předpovědí nyní čekají, děsí obyvatele horských středisek. | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Zimní střediska přemýšlí, jak na zimy bez sněhu

  • 3
Přes noc napadl nový sníh a narychlo upravené sjezdovky pokrýval měkký prašan. Vysvitlo sluníčko, den jako stvořený pro zimní radovánky. Globální oteplování, které se v posledních dnech, týdnech a měsících dostalo do popředí agend politiků z různých koutů světa, se zdálo na míle daleko.

"Máte štěstí, před dvěma týdny se lyžovat nedalo, mnoho sněhu nebylo," oznámil však vzápětí spolucestující v lanovce běžnou situaci letošní "nezimy".

O trochu později několik Čechů hlásilo, že přijeli sem do výše položeného Livigna v Itálii, protože v bližším Rakousku není sníh.

Vidina mírných zim, které Evropu podle některých předpovědí nyní čekají, děsí obyvatele horských středisek včetně Livigna. V obavě ze ztráty obživy se nyní snaží nalákat turisty na jiné atrakce.

V autobuse popojíždějícím od sjezdovky ke sjezdovce nepřetržitě běžely reklamy na procházky v okolí, projížďky na kole či návštěvu sauny.

Plánují se stavby nových bazénů, nabízejí masáže a další relaxační programy. Tam, kde kdysi stál lyžařský vlek, může za pár let být vchod do nových lázní.

"Z lyžování už bude jen vedlejší aktivita, nikoli ta hlavní. Tato střediska se budou muset zamyslet nad budoucností s menším množstvím sněhu," říká Hansruedi Müller, profesor na univerzitě v Bernu.

A dodává: "Budete muset přijet na pěkné procházky, odpočinkové aktivity a vedle toho si možná trochu zalyžujete."

Vzpomínky na sníh
Podle Müllera střediskům ležícím pod 1500 metry hrozí, že se ze sněhu stane spíše nostalgická vzpomínka. Pro Alpy, pro které je zimní sezona hlavním obdobím příjmů, by to znamenalo katastrofu.

Odhaduje se, že bez spolehlivé nabídky zimního vyžití by hotely přišly o 25 procent klientely a provozovatelé lanovek by prodali o 35 procent méně permanentek.

Švýcarský Gstaad je přesně to místo, kterému hrozí zimy bez sněhu, a tedy i bez příjmů. "Mnoho středisek stále nabízí jen lyžování a snowboarding. A to je velká past, z které je na čase se dostat. Pokud ne, může to znamenat konec," citovala BBC Rogera Seifritze, ředitele turistiky v Gstaadu.

"Dnes už třetina zimních návštěvníků nelyžuje. Rádi se procházejí, navštěvují dobré restaurace, koncerty. To je cesta, kterou se můžeme vydat," dodává.

Nevlídná budoucnost
Někteří experti předpovídají, že během příštích padesáti let se průměrná teplota zvedne o dva stupně Celsia, budou tát ledovce, zvednou se hladiny moří a ze středozemního pásu se stane poušť.

O příčinách, tedy míře přispění člověka ke globálnímu oteplování, se vedou spory. Změny klimatu se během této zimy staly politickým zaklínadlem. Politici zjistili, že společenská poptávka je tak velká, že jim nic jiného nezbývá.

Německo jako předsednická země EU si boj proti změnám klimatu poprvé vytyčilo jako svoji prioritu. Boj vyhlášený v lednu kancléřkou Angelou Merkelovou vyvrcholil v pátek na summitu EU v Bruselu, který Evropě vytyčil ambiciózní cíle. (více zde) Ty by ještě loni byly považovány za těžko prosaditelné.

Zvyšování teplot by ovšem paradoxně nemuselo znamenat jen absolutní ztrátu. Během léta 2003, kdy Evropu postihla vlna veder, horská střediska zaznamenala nárůst návštěvníků, kteří utíkali do chladnějších výšek.

"To mě ale příliš neuklidňuje, do Livigna patří v zimě sníh. Vždyť já lyžuji od čtyř let a nedokážu si představit, že by to mělo být jinak," říká lyžařský instruktor Gianluca.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video