Zimbabwané v Harare čekají před hlasovací místnosti během referenda o nové...

Zimbabwané v Harare čekají před hlasovací místnosti během referenda o nové ústavě (16. března 2013) | foto: Reuters

Zimbabwe otevřelo náruč demokracii, referendem prošla nová ústava

  • 1
Zimbabwané o víkendu schválili novou ústavu, která má učinit přítrž neomezené vládě autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho. Podpořili ji skoro všichni, kdo k referendu v nejzadluženějším státě světa dorazil. I přesto bude devětaosmdesátiletý diktátor usilovat o obhájení svého postu v nadcházejících volbách.

Ve víkendovém referendu novou ústavu podpořilo téměř 95 % obyvatel Zimbabwe, kteří přišli k volebním urnám, potvrdila v úterý večer tamní volební komise. Obyvatelé jihoafrického státu, který se dlouhodobě potýká s enormní inflací v řádech stamilionů procent, jež nemá v historii obdoby, tak učinili významný krok k demokratizaci.

Referendum v Zimbabwe

Referendum provázela velká volební účast, hlasovat přišla víc než polovina oprávněných voličů, což předčilo původní odhady odborníků, píše agentura Reuters. Hlasování o novém nejvyšším zákonu se však neobešlo bez kontroverzí. V neděli zadrželi civilně odění policisté bez uvedení důvodů tři čelní vůdce tamní opozice, mezi nimi i prominentní právničku Beatrice Mtetwaovou.

Advokátka zůstává i nadále za mřížemi, přestože její propuštění nařídil soud. Proti jejímu nelegálnímu zadržování se ostře vymezila lidskoprávní organizace Human Right Watch.

Mugabe chce obhájit svůj post

Nová ústava přináší zbídačenému ZImbabwe naději na lepší zítřky. Přichází totiž s přerozdělením složek státní moci, jejichž majoritní část si Mugabe a jeho strana ZANU-PF dlouhá léta uzurpovali pro sebe.

Co přinese nová ústava?

  • Omezí prezidentský mandát na dvě pětiletá volební období
  • prezident nebude disponovat právem veta v případě legislativy
  • státní moc bude decentralizována do 10 provincií,
  • ustanovuje "mírovou" komisi
  • vytváří nezávislý orgán zodpovědný za agendu žalob, protikorupční komisi
  • garantuje nezávislou volební komisi
  • zahrnuje listinu o právech, jež vymezuje svobodu slova a svobodu médií
  • povoluje dvojí občanství
  • zastavuje vyvlastňování majetku farmářů v rámci pozemkové reformy

Nově tak zimbabwský prezident nebude moci zastávat nejvyšší post více než po dvě volební období s platností hned od nadcházejících voleb. Radost z této změny má zejména opozice, jejíž postavení vůči autoritářské hlavě státu, která se drží u moci už dlouhých pětadvacet let, bylo doposud dosti slabé.

Přepracování základního zákona však neplatí zpětně, tudíž devětaosmdesátiletý Mugabe hodlá usilovat o obhájení svého postu i v červencových volbách. Proti němu se opět postaví o téměř tři desetiletí mladší politický rival Morgan Tsvangirai, současný zimbabwský premiér a lídr opozičního Hnutí za demokratickou změnu.

Jistá míra soupeření mezi Mugabeho Vlasteneckou frontou a opozicí se projevila i před samotným referendem. Prezidentova strana se snažila vyzdvihnout význam jím zavedené pozemkové reformy, jež umožnila zabrání čtyř a půl tisíce farem převážně bělošským farmářům. Opozice naopak zdůrazňovala body zahrnující lidská práva a svobodné a férové volby. Na jednom se ovšem znesvářené tábory shodly; Mugabe i Tsvangirai doporučili svým příznivcům hlasovat pro změnu ústavy, píše zpravodajský server bbc.co.uk.

Human Right Watch nicméně upozorňuje, že ani s novým nejvyšším zákonem nemá Zimbabwe vyhráno. "Zimbabwské autority nemohou očekávat, že před volbami vytvoří prostředí, jež ctí právo, v kontextu represí, pronásledování a zastrašování občansko-společenských aktivistů," varuje právní ředitel pro africkou sekci organizace Tiseke Kambala.

"Vláda musí zastavit toto zneužívání moci policií a zúčtovat s těmi, kteří jsou za to zodpovědní," poznamenává v souvislosti s nedělním zatýkáním (originál zprávy Human Right Watch o situaci v Zimbabwe v anglickém jazyce zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video