Zima. Ilustrační snímek.

Zima. Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zima podle meteorologů: Prosinec byl hodně studený, únor plný rekordů

  • 63
V kalendáři jaro začíná až za dva týdny, podle meteorologů však zima skončila s posledním únorovým dnem. A jaká byla? I když nejtepleji bylo na začátku února, patřil k měsícům, kdy padlo nejvíce mrazivých teplotních rekordů. Studený byl i prosinec. Slunce si lidé nejvíce užili v Beskydech.

Klimatologická zima trvá podle meteorologů od 1. prosince do 28. února. Všechny meteorologické stanice v České republice naměřily v únoru průměrně -1,9 stupně Celsia. Znamená to, že teplota byla o 1,1 stupně nižší, než je dlouhodobý třicetiletý normál zaznamenaný meteorology.

Hodně slunce v Beskydech, málo v Plzni

Na celém našem území napadlo průměrně 9,5 milimetrů srážek. V Čechách z toho sněžilo i pršelo mnohem více než na Moravě. V českých stanicích meteorologové zaznamenali 11,6 milimetrů, na Moravě jen  6,1 milimetrů. Nejvíce srážek spadlo na Labské boudě - 62 milimetrů, což odpovídá přibližně 62 centimetrům sněhu.

"Nejnižší srážkové úhrny byly naměřeny na Brněnsku a všeobecně na jihovýchodní Moravě," uvedl mluvčí meteorologů Petr Dvořák.

Slunce u nás v únoru svítilo průměrně 98,9 hodiny. Více si dávalo záležet na Moravě, kde meteorologové zaznamenali 103,2 hodin slunečního svitu, v Čechách jen 96,3 hodin za měsíc. Únorového slunce si nejvíce užili v Beskydech, na tamní hory zářilo 131,4 hodiny. Naopak nejsmutnější obloha byla na Plzeňsku -  v Kralovicích viděli žlutý kotouč jen 57,5 hodin, v Plzni pak 68,7 hodin.

Meteorologové sledovali celou zimu také průměrné teploty vzduchu. V prosinci se rtuť teploměru průměrně vyšplhala na -4,6 stupňů, což je o 4,4 stupně méně, než meteorologové dlouhodobě naměřili mezi lety 1971 až 2000

"Prosinec byl proto teplotně silně podprůměrný," uvedl mluvčí. "V lednu 2011 byla průměrná teplota -1 stupeň, což je 0,8 stupně více. Takže leden byl teplotně mírně nadprůměrný," dodal.

V únoru se průměrná teplota zastavila na -1,9 stupních. Je to o -1,1 stupně méně, než bývá dlouhodobě zvykem.

"Zima byla jako celek teplotně mírně podprůměrná. Podepsal se na tom hlavně velmi studený prosinec. Prosinec a leden se srážkově pohybovaly blízko normálu, únor ještě vyhodnocený není," uzavřel Dvořák.

"Nejtepleji bylo v únoru mezi 6. a 10. únorem, kdy byla v celé České republice odchylka od dlouhodobého průměru 2,9 stupňů," informovali meteorologové. Až v dalších dnech se teplota pohybovala v normálních únorových teplotách. Po 20. únoru se pak prudce ochladilo a začaly padat teplotní rekordy.

"Hodnoty se lišily od průměru i o 8 stupňů a padlo poměrně velké množství nových teplotních rekordů. K nejchladnějším místům patřily například stanice v Peci pod Sněžkou, Desná-Souš, Červená u Libavé nebo Lysá hora," shrnul Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video