Zima byla chladnější a chudá na srážky

Východní Morava - Letošní zima byla na východní Moravě o něco chladnější a o něco sušší než dlouhodobý průměr. Tak lze s určitým zjednodušením charakterizovat z pohledu meteorologa vývoj počasí v zimních měsících 2002/2003.

Již první zimní měsíc prosinec byl na stanicích východní Moravy  chladnější, než je obvyklé. Zatímco dlouhodobý teplotní normál  pro jednotlivé stanice je vesměs několik desetin pod bodem mrazu, prosinec 2002 vykázal průměrnou teplotu kolem minus tří stupňů Celsia. Nejnižší teplota byla naměřena - jak je na našich stanicích v této oblasti v posledních letech obvyklé - ve Štítné nad Vláří.

První vánoční svátek  přinesl ranní minimální teplotu -21,6 stupně a spolu  s 15 centimetry sněhové pokrývky jistě vytvořil dojem té pravé zimy.  Často diskutovaný jev „vánoční oblevy“  měl sice několik dní zpoždění, ale ještě před koncem roku se přece jen projevil.  Den před Silvestrem vystoupila  nejvyšší odpolední teplota na 10,6 stupně, a tak během  pěti dnů bylo možné  pocítit rozmezí teplot  téměř 33 stupňů.

Podobné vrtkavé  projevy průběhu počasí na konci roku však najdeme i v několik desítek let vzdálené minulosti. V roce 1947 panovaly například na Kroměřížsku ve dnech  17. až 21. prosince celodenní mrazy s minimálními teplotami kolem -15 stupňů Celsia, po vánocích přišlo oteplení a 28. a 29. prosince 1947 již meteorologové naměřili místy i přes +12 stupňů. 

Sněhová pokrývka, která ke správné zimě neodmyslitelně patří,  nastoupila souvisle už kolem poloviny prosince, dva dny před Štědrým dnem napadlo místy za 24 hodin i 10 centimetrů nového sněhu a  23. prosince bylo i v nižších a středních polohách většinou kolem 15 centimetrů. Zmíněná obleva však způsobila, že poslední den v roce byl již ráno prakticky beze sněhu.

Leden byl jako celek teplotně průměrný, měsíční teploty mezi -2 a -3 stupně se od dlouhodobého normálu liší jen o desetiny. I v lednu byly zaznamenány velmi nízké  denní teploty. Například 12. ledna ráno poklesla teplota ve Štítné na -20,7 stupně.
Srážek bylo za celý leden mnohem více na východě regionu. Zatímco stanice Kroměříž či Holešov naměřily za celý měsíc jen kolem 20 milimetrů, ve Štítné a ve Vizovicích to bylo kolem 70 milimetrů.

Zajímavějším měsícem z pohledu meteorologa byl únor. Očekávaná dlouhodobá teplota se pohybuje  těsně kolem nuly. Rok 2003 však přinesl měsíční průměry většinou -3 až -4 stupně. Tento měsíc byl tedy výrazně chladnější než normál. Ranní minimální teplota -22,6 stupně Celsia z  2. února ve Štítné nad Vláří je  absolutním minimem pro tuto oblast za celou uplynulou zimu. Měsíční průměr na této stanici -4,8 stupně je rovněž  v čele tabulky stanic  na východě Moravy.

Rekordně nízký je ovšem úhrn srážek, hlavně na Kroměřížsku. Měsíční suma 0,7 milimetru je nejnižší hodnotou pro únor od roku 1925, kdy se na stanici Kroměříž začaly srážky vyhodnocovat. Dosud nejsušší únor byl v roce 1954 s množstvím srážek 1,9 milimetru. Tehdy naměřili od 8. ledna do konce března  úhrnně jen 13 milimetrů srážek.

Březen si zatím  udržuje za první dvě dekády střední teplotu vzduchu kolem dvou stupňů, což je blízko normálnímu průběhu teploty. Srážkový deficit z února ovšem na většině míst trvá. Březnové množství je zatím jen zhruba na polovině  normálního úhrnu za toto časové období.

I v době kolem prvního jarního dne může být rozptyl teplot poměrně velký. V Kroměříži například naměřili 18. března 1964 minimální teplotu -12,3 stupně Celsia, v roce 1974 naopak dne 21. března byl téměř letní den s odpoledním  maximem 24,4 stupně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Deficit, Meteorolog

Video