Zieleniec: Můžeme zahýbat s politikou

Rozhovor s lídrem Sdružení nezávislých a Evropských demokratů Josefem Zieleniecem o nové politické straně, budoucnosti EU a pivu.

Kolik procent a křesel podle vlastního odhadu získáte?
Důležitá nejsou jen procenta a křesla, ale zejména etablování se na české politické scéně. Chtěli bychom, aby si veřejnost i média uvědomily, že se tu rodí významná politická síla, kterou nelze přehlížet. To je to hlavní. Pokud jde o výsledky: vaše noviny si přece platí výzkumy. Já jsem přesvědčen, že budeme někde kolem dvouciferného výsledku. Dva mandáty myslím získáme určitě, čtyři by znamenaly dobrý výsledek.

Kdybyste získali pouze jeden mandát, bylo by to zklamání?
Mám pocit, pánové, že vás zajímají jen čísla. Náš volební cíl nesouvisí jen s čísly, ale i s volebním poselstvím. Naše subjekty tvoří sílu, která prokázala schopnosti na komunální i senátní úrovni a má ambice zejména do příštích parlamentních voleb.

Do jaké frakce v Evropském parlamentu chcete vstoupit?
Už před rokem jsme jasně deklarovali směřování do frakce Evropské lidové strany. Osobně jsem o tom jednal s panem předsedou Pötteringem.

Takže se zřejmě nakonec sejdete v jedné frakci s Janem Zahradilem z ODS, s nímž si často přes noviny vyměňujete vzkazy...
Ale také s KDU-ČSL...

... anebo s Unií svobody...
Tak to už nekomentuji. Klub Evropské lidové strany je zdaleka největší frakcí, zahrnuje prostor od středu doprava, jsou tam strany křesťanskodemokratické z Německa či Rakouska, strany klasické pravice z Francie, ale i Berlusconiho Forza Italia.

Každý už máme životopis

V čem vlastně spočívá vaše "nezávislost"? Není to jen značka, která táhne?
Ta značka je už zavedená v komunální politice a je tam tradiční. Určitě nejde o nezávislost na pevném názoru, spíš o nezávislost na některých vazbách parlamentního establishmentu. Kvůli tomu ten název vznikl a není to jen česká specialita. Ve Francii najdete podobný subjekt.

Avšak v první polovině 90. let ODS, v níž jste hrál důležitou roli, před "nezávislými" varovala a tvrdila, že to slovo je jen finta na voliče.
Ano, ale myslím, že doba je dnes jiná. V politice je nesmírně důležité nejen to, co se říká, ale i to, kdo to říká. Na začátku 90. let každý něco říkal, ale neznali jsme se. Až na hrstku lidí byly životopisy politiků nepopsanou stránkou.

Váš politický životopis je také poměrně pestrý. Byl jste místopředsedou ODS, pak jste jako nezávislý kandidoval za Unii svobody do Senátu, tam jste zůstal nezařazeným senátorem, teď jste lídrem koalice SNK a ED... Bránil byste se označení "politický turista"?
Předpokládám, že tu mluvím s lidmi, kteří českou politickou scénu už dlouho sledují. Můžete vidět rozdíl mezi těmi, co kličkují, a těmi, co jdou rovně. Ti, co kličkují, mohou být stále v jedné straně, která kličkuje s nimi, a ti, co jdou rovně, mohou jít rovně i přesto, že nějakou stranu opustili. Já jdu rovně.

Když jste se v roce 2000 vracel do velké politiky, říkal jste, že se s žádnou stranou nemůžete tak ztotožnit, abyste do ní i vstoupil. Uvažujete nyní o vstupu do nějaké strany?
V politice je důležitější konat než mluvit. Uspějeme-li v těchto i dalších volbách, může to být důležité pro změnu české politické scény. Nemůžu se samozřejmě vzdát odpovědnosti, která by z toho úspěchu vyplynula. Ta otázka bude ležet na stole po evropských volbách.

Takže byste se po nich mohl stát členem Evropských demokratů?
Je možné, že dojde k nějakému pohybu, který bude znamenat politickou nabídku pro podzimní volby. Jaké to bude mít přesně uspořádání, má ještě nějakou chvíli čas.

Mluvíme tu o projektu nové, pravicově liberální nekonfesní proevropské strany, kterou, jak jste nedávno napsal, voliči postrádají?
Napsal jsem, že ji postrádají. Ale respektujte, že raději konám, než mluvím, i když to dává novinářům menší prostor pro spekulace.

Takových pokusů zaplnit jistý volný politický prostor tady bylo už několik, žádný však neuspěl. Jak velký ten prostor podle vás je?
Nevím, o jakém prostoru mluvíte vy. Já jsem přesvědčen, že čím významnějším problémem pro vnitřní politiku bude Evropská unie, tím bude politický prostor výraznější. Tam má ODS pro voliče nejméně konzistentní nabídku a bude záležet na tom, jak se ona k této otázce postaví.

V čem musí být tento projekt jiný než třeba ODA či Unie svobody, aby uspěl?
Mnoho projektů odeznělo na to, co se vám snažím vysvětlit: více mluvili, než konali. Spokojte se s tím, jak vám to říkám.

Tvrdíte, že váš projekt může změnit českou politiku, a nechcete nám o něm říct víc?
Politika je jako byznys: je to obchod s důvěrou. Mnozí neuspěli, protože nepochopili klíč k úspěchu - budování důvěry - a zaměnovali to s bombastickými vyhlášeními.

EU se rozšíří bez Turecka

Jak by podle vás měla vypadat Evropská unie za deset let?
Doufám, že EU dotvoří některé klíčové mechanismy: z pohledu cizince to bude jeden vízový prostor. Bude to znamenat, že úplně zmizí hraniční přechody. Bude to důležité psychologicky i bezpečnostně. Bude to i prostor s jednou měnou.

Kompletně?
Myslím, že ano, podle toho, jak sleduji britskou i dánskou diskusi. Po přijetí evropské ústavy, a já jsem přesvědčen, že přijata bude, se dotvoří evropský politický život. Zatím to funguje tak, že existují národní evropské reprezentace, ale v evropských volbách zatím nejde o kompletní politické řešení v Evropě. Do současných preferencí se zatím nejvíc promítá naše vnitropolitická situace. To je legitimní a zatím je to podobné v celé Evropě.

Rozšíří se EU za deset let ještě o další státy?
Doufám. Mluvím o zemích, které teď žádají o členství: Bulharsko, Rumunsko, možná Chorvatsko. Ale zároveň doufám, že EU nepřijme koncept úplné otevřenosti. A že debaty o vstupu Turecka umožní být s Tureckem ve velmi dobrých vztazích, i když se Turecko nestane součástí Evropy. Nikdy Evropa neměla hranice s Irákem, Íránem či Sýrií. Bylo by to vykročení mimo celý politický koncept Evropy, tak jak vznikal od její prehistorie.

Bude mít Evropa prezidenta?
Bohužel asi ne, i když to byl můj návrh na Evropském konventu. Měl jsem na mysli morální autoritu bez velkých pravomocí, jako je například český či německý prezident.
Odcházím ze Staropramenu

Pijete pivo? Jaké máte nejradši?
Musím říci, že staropramen.

Nepřekvapil jste nás. V představenstvu Staropramenu zasedáte už od roku 1998. Platí to stále?
Ano. Ale musím upozornit, že jsem se stal členem představenstva v době, kdy jsem byl mimo politiku. Souvisí to s mou profesí ekonoma. Ale abych vaši zvědavost ukojil úplně, právě v souvislosti s politickými změnami v mém osobním životě teď od června v představenstvu Staropramenu končím.

Sponzoruje Staropramen vaši volební kampaň?
Ne, a žádnou mou kampaň nikdy nesponzoroval.

Kdo tedy platí vaši kampaň?
Má standardní strukturu financování. Oba subjekty mají své příjmy. To je absolutní těžiště. Každý z nás na kandidátce jsme se obrátili na své přátele a něco se po nevelkých částkách přidalo. Ještě to probíhá, ale součástí dohody mezi mnou a subjekty je, že bude kompletní financování kampaně zveřejněno.

Kolik na kampaň máte? Vy jste mluvil asi o osmi milionech.
To byl plán, ale myslím, že jsme se přecenili a že to bude méně.

Váš konkurent Vladimír Železný říká, že se musí jednat o mnohem větší částku, a odhaduje vaše výdaje na nějakých 26 milionů.
Pak tomu pan Železný nerozumí.

-----------------

JOSEF ZIELENIEC (58) patřil v devadesátých letech ke klíčovým postavám ODS. Byl jejím spoluzakladatelem, místopředsedou a hlavním "ideologem". V roce 1992 se stal prvním českým ministrem zahraničí. Ze všech politických funkcí odešel v říjnu 1997 na protest proti financování ODS. Do politiky se vrátil v senátních volbách na podzim 2000, kdy jako nezávislý kandidát s podporou Unie svobody zvítězil v Praze 4 hned v prvním kole. Jako zástupce Senátu byl členem Evropského konventu. Dnes vede jako lídr kandidátku s názvem "SNK sdružení nezávislých a Evropští demokraté" do evropských voleb.


Video